PDL Alba: 50 de noi locuri de muncă la Baia de Arieș, ca urmare a unui proiect inițiat și dezvoltat de Gheorghe Bora

Gheorghe Bora primar Baia de AriesDemersurile domnului Gheorghe Bora, primar al orașului Baia de Arieș până în iunie 2012, produc efecte benefice pentru dezvoltarea comunității și după un an de la schimbarea de mandat: de curând au început lucrările pentru realizarea la Baia de Arieș a unui Centru de Îngrijire și Asistență Socială, în cadrul unui proiectului inițiat și depus de Gheorghe Bora în anul 2009.

În martie 2009, în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba, din subordinea Consiliului Județean Alba, domnul Gheorghe Bora iniția și depunea spre finanțare un proiect destinat construirii acestui așezământ social. După mai bine de un an de deliberări, în noimebrie 2011, era semnat contractul de finanțare cu Ministerul Muncii Familiei și Protecției Sociale, în februarie 2012 fiind obținut avizul favorabil pentru proiectul tehnic ce a permis apoi demararea procedurilor de licitație pentru realizarea investiției.

Centrul de Îngrijire și Asistență de la Baia de Arieș se construiește pe un teren de circa 2.500 de metri pătați pe care Consiliul Local l-a pus la dispoziția proiectului în noiembrie 2011, cedându-l în administrare, pentru 49 de ani, Direcției de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba. După finalizarea investiției, acest centru va funcționa la Baia de Arieș pentru o perioadă minimă de 15 ani, asigurând un minim de 50 de noi locuri de muncă în localitate.

Deși nu mai ocupă funcția de Primar, domnul Gheorghe Bora rămâne în continuare dedicat realizării acestui important obiectiv social la Baia de Arieș. La fel cum s-a implicat în redeschiderea secției spitalicești de Psihiatrie de la Baia de Aieș, domnul Gheorhe Bora își pune la dispoziție întreaga energie și experiență pentru ducerea la bun sfârșit a acestui proiect pe care l-a demarat în urmă cu aproximativ 4 ani.

Biroul de presă al PDL Alba

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

45 Comentarii

Mandarinul 25 iunie 2013 at 14:38

Whoawww… ce ne-am face noi fara PDL si fara „guvernul din umbra” pe care-l pregatesc in mare taina Blaga & Co. ? Cat despre cele 50 de locuri de munca creeate de Bora eu zic sa va mai interesati ca sunt in proportie de 90% FICTIVE !

cetatean 25 iunie 2013 at 17:46

Dumnezeule ce putina minte pot sa aiba unii. Acest Bora oare mai poate mult sa minta? Chiar atat este de obsedat de putere? Ar trebui sa se obisnuiasca cu statutul de somer si sa lase lucrurile sa decurga normal pentru ca acuma sunt alti oameni platiti sa se ocupe de acest oras

cetatean 25 iunie 2013 at 17:47

ar trebui sa ii cumparam cate o acadea la taranul de bora sa nu se mai supere ca se pot face lcucruri mai bune si mai importante si cu alt primar

ajnden 25 iunie 2013 at 17:53

am o solutie foarte buna pentru bora: sa o angajam pe maica-sa la schimbat de lenjerie si maturat pe jos sa se poate lauda k e proiectul lui

marcus 25 iunie 2013 at 17:56

FELICITARI DOMNULUI PRIMAR PANDOR TRAIAN SI DOMNULUI FLORIN ROMAN PENTRU ACEST PROIECT. TOT MERITUL ESTE A D-VOASTRA
bora gheorghe, corneliu olar = niste zdremte imputite

Mileu 25 iunie 2013 at 18:57

Voi actuala conducere nu sunteti in stare sa faceti un proiect, decum sa-l duceti pana la bun sfarsit.

Mielu 25 iunie 2013 at 18:59

Voi faceti cele 300 locurile de munca promise in campania electorala

nicu 25 iunie 2013 at 20:50

MINTE!!! Proiectul nu a fost initiat de primar (primarie). Primaria a pus la dispozitie doar terenul.

Blabla 25 iunie 2013 at 21:44

Felicitari in primul rând domnului Bora Gheorghe pentru acest proiect. Toti băieşenii ştiu foarte bine datorită cui a început acest proiect. Comentariile celor rău intenţionati sunt degeaba. Blablabla….

Piciu 25 iunie 2013 at 22:19

TREZITIVA BAIESENI NU MAI TINE CU MINCIUNA.UNDE SUNT LOCURILE DE MUNCA PROMISE DE USL, UNDE ESTE TRANSPARENTA DECIZIONALA IN RELATIILE CU CETATENII (VEZI PLIANTUL USL DIN CAMPANIE). MINCIUNA ARE PICIOARE SCURTE. RUSINE AM CREZUT SI V-AM VOTAT! NU SE V-A MAI INTAMPLA!

Sanda 25 iunie 2013 at 22:56

Cetatene! (nu tie din comentarii) si eu va spun in antiteza cu Basescu si in consens cu USL: Pa si Pu USL.

Ave 25 iunie 2013 at 23:01

Dati si voi clementa! asteptati un pic, nimic nu se face de azi pe maine. Rabdare fratilor.

NO HO 25 iunie 2013 at 23:30

Las-o baltă Ave, pe ce lume trăiesti? Când vom avea locurile de muncă promise din lapte, fructe de pădure, Centru de sănătate, laborator de analize medicale şi altele.

Fratele lui MIELU 25 iunie 2013 at 23:36

Piciu-i-un baiat cuMINTE,
MINTE, MINTE, MINTE
PN-L si PSD cumpara VOTurile
Sunt ca doua turtuRELE,
RELE, RELE, RELE.
Cand intrati in primarie,
Piciu` invata sa scrie
Ai facut poza la vot
Ai o bere si asta-i tot.
Bacul va fi mai usor,
Promite Piciu din zbor.
Loc de munca ti-ai dorit
El nu ti l-a oferit.
Deci luati cu toti aminte
Piciu MINTE, MINTE, MINTE !!!

Fratele lui MIELU 25 iunie 2013 at 23:40

Toader bate tot ce prinde,
Toti copiii luati aminte!!!
Nu va puneti cu Bruce Lee
Ca va rupe chilotii.

Fratele lui MIELU 25 iunie 2013 at 23:43

De cand primar a iesit
Nimeni nu l-a mai zarit.
Se ascunde, cine stie,
Cu Marzan in primarie!

Fratele lui MIELU 25 iunie 2013 at 23:48

Mustacioara lui,
Pana c…orbului,
Pitea eu ma numesc
Si pe toti va jecmanesc.
Eu sunt tare in parcare
Si de toti in cot ma doare.
Nimeni, nimeni nu ma-nghite
Ca am cap dar nu am minte!

NO HO 25 iunie 2013 at 23:50

NU SE VOR MAI FACE GRESELI!

marius 26 iunie 2013 at 9:52

multumim domnului bora pentru toate realizarile facute in orasul nostru ,oamenii va simt lipsa.

nicu 26 iunie 2013 at 11:13

multumim domnului bora ,si sa stiti ca va simtim lipsa

nicu 26 iunie 2013 at 11:20

apropo cetatean nu domnul bora este obsedat de putere,voi sunteti niste obsedati si niste expertii in minciuna ati mintit exact in stilu lui marzan lugu lugu ca sa-ti pot pupa tot curu.

cosmin 26 iunie 2013 at 12:14

daca stam sa comparam realizarile lui bora in 4 ani si a lui marzan in zece ii exact greutatea dintre marzan si piciu…..asa ca lasatio balta si recunoasteti ca tot ce sa facut pana acum in baia sa facut datorita lui bora,si daca vreti sa va laudati cu ceva cei din usl apucativa de treaba ca trece timpul pe langa voi.

dani 26 iunie 2013 at 12:32

realizarile actualei conduceri intr-un an se extimeaza la 50000 ron adica 500 mil bani vechi o nimica toata sa nu comparam cu primul an de mandat a lui bora ca o iau cei din usl la fuga…..

mera 26 iunie 2013 at 15:45

de ce nu sa facut caminul in mandatul lui?

adi 26 iunie 2013 at 15:46

Domnu bora va doresc multa sanatate, si va multumim pentru toate realizarile facute pentru orasul nostru.cu stima adi

andrei 26 iunie 2013 at 15:49

dragi cetateni daca eram in germania ne dadeam seama cat ne penali suntem, trebuie sa lasam lucrurile sa decurga normal si sa judecam la sfarsit realizarile? cu astfel de iesiri ne dam seama cat de tarani suntem, ca am facut eu…., ca in mandatul meu….., pai lasa frate omul sa isi faca meseria singur fara atatea barfe

alin 26 iunie 2013 at 15:51

lasati k ne meritam soarta, cine e bora??? un gunoi si un viclean de om. sa ne rugam la D-zeu sa nu se faca nici un loc de munca si nimik in baia sa vedem ce o sa se aleaga cu orasul?? ne meritam soarta ca suntem prea rai ca oameni

ancuta 26 iunie 2013 at 15:52

bora sa dea cancerul in ramona

mimi 26 iunie 2013 at 16:04

Ancutza nu vorbi asa si roagate sa nu deie canceru in tine si lasai pe alti caa nu le decizi tu soarta, limbajul tau se aseamana cu cel al uni dintre consilieri usl asa ca laso balta si hai sa vb omeneste

mimi 26 iunie 2013 at 16:09

Mi se pare absurd un lucru ca toti cei contra bora ati aparut acum si fiecare dupa 2 min lasati cate un comentariu credeti ca lumea ii proasta si nu se prinde ca le scrieti pe toate de la un singur pc

tina 26 iunie 2013 at 17:29

Ma uit la unele comentarii si nu imi vn sa cred ce pot scrie unii, cum poti sa ii doresti sa deie canceru in cineva de unde atata rautate rusine sa ii fie celui care a scris asa ceva…un sfat pentru domnu bora sa nu le puna la suflet ca isi dau iei singuri pe fata tot de ce sunt in stare…inca o data rusine.

miha 26 iunie 2013 at 23:28

Toata lumea stie ca datorita domnului bora se realizeaza acest centru , numai dansu stie cat a umblat dupa bani si finantari .sper ca cei de la usl sa inteleaga o data pentru totdeauna si sa nu se mai laude cu munca altcuiva.multumim domnule bora

moni 27 iunie 2013 at 0:27

Stima si respect domnule bora….

sorin 27 iunie 2013 at 11:16

Am fost plecat din baia o buna perioada de timp, cand m-am intors numi venea sa cred ce bn arata orasul era cu totul schimbat felicitari domnului bora pentru toate realizarile frumoase.

mircea 27 iunie 2013 at 12:09

Multa sanatate bora.

cetatenii 27 iunie 2013 at 13:25

Am fost si vom fi cu tine titi……

Georgescu 27 iunie 2013 at 15:09

PDL-ISTII IN FRUNTE CU SPAGARUL BORA dupa cum vedeti se pricep de minune la compus poezii,la luat spaga, la lipsa totala de comunicare, transparenta,nesimtire fapt ce a determinat pierderea alegerilor si ulterior disparitia de pe harta politica a partidului.
Aveti putina rabdare cu noua administratie, care nu este obsedata de putere si se vor vedea si rezultatele.
nu aveti incredere in niste oameni fara caracter,al caror obiectiv este sa distruga in stilul caracteristic al PDL

ANONIM 27 iunie 2013 at 15:29

AM VAZUT ATATEA COMENTARII PRO SI CONTRA BUN HAI SA VEDEM UNDE SANTEM ACUM SI UNDE AM FOST IN 2004 CAND SA INCHIS EXPLOTAREA MINIERA ,SA VEDEM CINE ERA LA PRIMARIE PSD DUPA O TRANSFERARE DE LA PNL UNDE A FOST DOMNU PRIMAR IN MAI 2004 NIMENI NU STIE CRED CA IN VACANTA PUTINN AJUTOR DIN PARTEA PRIMARIEI NU AM AVUT .NI SA PROMIS MAREA SI SAREA DAR NEAM TREZIT OAMENII STRAZII INTRUN ORAS IN CARE TOATE MERGEAU BINE. OARE CINE ERA PRIMAR ATUNCI EXACT ERA VICEPRIMARU DE ACUM CARE ARE ACELEASI PROBLEME NON COMUNITARE PAI VEDETI CE MICA II LUMEA .SA TRECEM IN ZILELE NOASTRE SA INCEPEM CU INCEPUTU NE GANDIM BINE SI FACEM O COMPARATIE MECIU DE ADIO DE ANUL TRECUT NU A SEMANAT CU CEL DE ANUL ACESTA TOATA LUMEA SAREA CU CATE CEVA ANUL TRECUT PAI DECE ERAU ALEGERILE ADICA SPONZORIZARI SA NU LE ZICEM ALTFEL .PROMISIUNI .FABRICA DE LAPTE ,DE CIOCOLATA SI PE RAU LAPTE SI MIERE ASTEA AU FOST PROMISIUNILE REALIZARI INTRUN AN DE LA ALEGERI NIMIC BA DA ERA SA UIT CAINI VAGABONZI DE NU POTI IESII AFARA DIN CASA HOTI CA TII FRICA CA TE FURA DE PE DRUM APA CARE PLATIM FACTURI URIASE SI NIMENI NU IA NICI O MASURA SI MULTE ALTE PROBLEME CARE SE CONFRUNTA COMUNITATEA OARE UNDE SANT COSILIIERI VICEPRIMARU PRIMARU AM AJUNS ORASU UNDE NU SE INTAMPLA NIMICA PACAT DE TINERII CE PLEACA CARE UNDE VAD CU OCHII DECE PENTRU CA ORASU II CONDUS DE O MANA DE OAMENI CU BANI SI ORI CE INVESTITIE PENTRU EI II CONCURENTA .ASA CA LA ALEGERILE VIITOARE SA UITAM DE ZAHAR .ULEI .BERE SI ALTE PLOCOANE INNAINTE DE ALEGERI SI SA FACEM CEVA CA IN 10 AN I DISPAREM DE PE HARTA ROMANIEI CA ORAS _PACAT

cetatean 27 iunie 2013 at 15:59

Bai georgescu ati promis in trei luni de zile 300 de locuri de munca asa ca lasama frate ca facem cand o sa faceti dupa ce murim cu totii de foame sau cand, lumea sa saturat de atatea minciuni pe voi nu va doare capu ca bn mersi vati atins scopurile sunteti bn mersi platiti din bani publici si noua ne cereti sa avem rabdare, bn frate a trecut un an cata rabdare mai vrem sa avem nati realizat pana acum nimik pai de ce sa va stresati ca la voi bani nu is o problema ca la noi doar sunteti la putere ce va pasa ati tot strigat jos bora jos pdl de ce ca nu am vazut nmk deosebit de cand sunteti voi, a gresesc nu ati urlat pentru oamenii ati urlat pentru voi sa va umpleti buzunarele stiti ce asi face io acuma asi iesi in fata primarii si vasi cere cele 300 de locuri de munca promise oamenilor nu in patru ani in 3 luni si va asigur ca dupa mn vor mai iesi si alti.rusine….

dani 27 iunie 2013 at 18:31

rabdare cata rabdare mai vor astia pana ne vor mai minti inca o data……..demisia usl-stilor

costi 27 iunie 2013 at 23:51

Ma sincer io ii sugerez la pandor sa aiba grija cu marzan ca stroici asta de cand a ajuns vice a inceput campania pentru alegerile vitoare, cat ca el zice ca nu il mai intereseaza primaria dar de fapt el nu sia revenit de cand a pierdut asa ca dusmanul lui pandor mai degraba ii marzan decat bora.

adi 28 iunie 2013 at 12:08

PDL BAIA DE ARIES= VARZA A LA CLUJ
BORA= MINCIUNA,SPAGA,NESIMTIRE,OBSEDAT DE PUTERE,FARA CARACTER,CAPABIL DE ORICE CHIAR DE A CALCA PE CADAVRE
CONSILIERII PDL=LACAT PE GURA,INITIATIVE LOCALE 0
ARGATII LUI BORA{BAIETII DIN CARTIER}= CINE SE ASEAMANA SE ADUNA
OAMENII DIN ANTURAJUL SAU{APROPIATII}=PROFITORI PENTRU SINE INSUSI SI LINGAI IN—–C

ali 28 iunie 2013 at 14:52

Se pare ca sau ofticat usl-sti ba mai lingai ca voi nu exista va este ciuda ca a inceput lumea sa sara in sus , stati linistiti ca asta e numai inceputu de nu le dati oamenilor ce leati promis vi se taie craca de sub picioare .ba voi 3 partide deabia ati reusit sal bateti pe bora si cum prin minciuna si prin promisiuni asa ca degeaba va este ciuda da are bora electorat cat voi toti la un loc si inca i se tot mai alature lumea ca s-au saturat de voi asa ca ciocu mic .

rychy 28 iunie 2013 at 15:43

Se pare ca pdl se pricepe la poezi si usl la caracterizari dar totusi tot mai bn era pe vremea lui bora si a pdl-stilor.

USL FOAMETE 29 iunie 2013 at 0:36

Eu marzan ma numesc
Si pe toti va pacalesc,
La minciuni nus limitat
Ca asa sunt invatat.
Sunt lingau……….,
Si asta imi place
de furat nu am cuvinte
Nu mai tin de toate minte
Am furat, si am tot mintit

Am ajuns un prapadit.