Rămâi conectat

Curier Județean

Olimpiade și concursuri școlare 2022: Rezultate și premii obținute de elevii Liceului German Sebeș

Publicat

în

Olimpiade și concursuri școlare 2022: Rezultate și premii obținute de elevii Liceului German Sebeș

Ridicarea restricțiilor impuse de pandemia Covid-19, a marcat și reluarea olimpiadelor și concursurilor școlare, ultimele luni fiind martorele desfășurării fazelor locale și județene a olimpiadelor școlare, precum și a unor concursuri tematice. După aproape doi ani de pandemie, de restricții și școală online, elevii Liceului German Sebeș au răspuns provocării lansate de reluarea acestor competiții școlare și au participat, cu rezultate remarcabile, la olimpiadele și concursurile de limba și literatura română, limba engleză, limba germană maternă, matematică, fizică, istorie, religie, arte plastice, educație fizică.

La OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ PENTRU ȘCOLI/SECȚII CU PREDARE ÎN LIMBILE MINORITĂȚILOR NAȚIONALE, faza județeană, desfășurată în data de 19 martie 2022, au fost obținute următoarele premii: PREMIUL I-eleva Alexandra Paraschiv, clasa a V-a (profesor îndrumător Mioara Cojocaru), eleva Alisa Truță, clasa a VI-a (profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu), eleva Hadassa Șuteu, clasa a VII-a (profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu), Sara Bărbat, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu). La aceeași olimpiadă au participat și elevii Maria Matei, clasa a V-a (profesor îndrumător Mioara Cojocaru), Alex Ursu-Carat, clasa a V-a (profesor îndrumător Mioara Cojocaru), Estera Voina, clasa a V-a (profesor îndrumător Mioara Cojocaru), Raul Jurca, clasa a V-a (profesor îndrumător Mioara Cojocaru), Cristina Frățilă, clasa a VI-a (profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu), Elisa Bărbat, clasa a VII-a (profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu), Elena Golubev, clasa a VII-a (profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu), Darius Răulea, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu), Tamara Șuteu, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu).

Catedra de limba și literatura română a Liceului German Sebeș se poate lăuda și cu participarea la CONCURSUL DE POEZIE „CUVINTELE VINDECĂ” (elevii Vlad Căldare, clasa a V-a, Alexandra Paraschiv, clasa a V-a, Raul Jurca, clasa a V-a, Nicola Cetean-Fakner, clasa a IX-a, Oana Dicu, clasa a X-a și Ioana Fulea, clasa a X-a, profesor îndrumător Mioara Cojocaru) și la CONCURSUL „COMPER”-etapele I și II (elevii claselor a VI-a și a VIII-a, profesor îndrumător Lacrima Johanna Bădescu).

Elit - Gustul Desăvârșit

La OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZĂ, faza județeană, desfășurată în data de 20 martie 2022, au fost obținute următoarele premii: PREMIUL I-eleva Sara Bărbat, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Florina Barna) și eleva Nicola Cetean-Fakner, clasa a IX-a (profesor îndrumător Carmen-Alina Rus), PREMIUL II-eleva Roxana Anghel, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Florina Barna), PREMIUL III-elevul Luca Onofrei, clasa a XI-a (profesor îndrumător Carmen-Alina Rus). La aceeași olimpiadă au participat și elevii Tudor Sandu, clasa a VII-a (profesor îndrumător Florina Barna), Anastasia Dahinten, clasa a VII-a (profesor îndrumător Florina Barna), Darius Răulea, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Florina Barna), Crinuța Buzilă, clasa a IX-a (profesor îndrumător Carmen-Alina Rus), Celia Alutina Sandu, clasa a X-a (profesor îndrumător Carmen-Alina Rus), Miruna Jurca, clasa a X-a (profesor îndrumător Carmen-Alina Rus), Isabella Schelberger, clasa a X-a (profesor îndrumător Carmen-Alina Rus), Emilia Diana Hațegan, clasa a XI-a (profesor îndrumător Carmen-Alina Rus), Paul Pienariu, clasa a XI-a (profesor îndrumător Carmen-Alina Rus).

La OLIMPIADA DE LIMBA GERMANĂ MATERNĂ, faza județeană, desfășurată în data de 19 martie 2022, au fost obținute următorele premii: PREMIUL I-eleva Paula Celia Apanaitioaei, clasa a V-a (profesor îndrumător Ileana Dănilă), elevul Fabian Dennis Mucsi-Amariței, clasa a V-a (profesor îndrumător Ileana Dănilă), Claudia Patrisia Olălău, clasa a VI-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei), Tim Rudolph, clasa a VI-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei), Dorian Bratu, clasa a VII-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Roxana Anghel, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Nicola Cetean-Fakner, clasa a IX-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Marie Evodie Müller, clasa a X-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei), Mihaela Munteanu, clasa a XI-a (profesor îndrumător Delia Răulea); PREMIUL II-elevul Vlad Căldare, clasa a V-a (profesor îndrumător Ileana Dănilă), Sophie Dahinten, clasa a VI-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei), Ștefania Petrescu, clasa a VII-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Sara Stricat, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Amalia Andreea Tudor, clasa a IX-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Nicole Sarah Rus, clasa a X-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei), Denisa Nicoleta Presecan, clasa a XI-a, (profesor îndrumător Delia Răulea); PREMIUL III-elevul Andrei Radu Petrescu, clasa a V-a (profesor îndrumător Ileana Dănilă), Iuliana Munteanu, clasa a VI-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei), Andreea Teodora Dărămuș, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Tabita Căpățînă, clasa a IX-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Celia Alutina Sandu, clasa a X-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei); MENȚIUNE-elevul Rareș Gabriel Trif, clasa a V-a (profesor îndrumător Ileana Dănilă), Patrick Christian Cojocariu, clasa a VI-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei), Tudor Corneliu Rotaru, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Delia Răulea), Crinuța Buzilă, clasa a IX-a (profesor îndrumător Delia Răulea), David Dondea-Maniu, clasa a X-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei), Miruna Jurca, clasa a X-a (profesor îndrumător Verona Maria Onofrei).

La OLIMPIADA DE MATEMATICĂ, faza județeană, desfășurată în data de 26 martie 2022, a fost înregistrată participarea elevilor Vlad Căldare, clasa a V-a (profesor îndrumător Elena-Liliana Țîrlea), Raul Jurca, clasa a V-a (profesor îndrumător Elena-Liliana Țîrlea), Alex Ursu-Carat, clasa a V-a (profesor îndrumător Elena-Liliana Țîrlea), Sophie Dahinten, clasa a VI-a (profesor îndrumător Roxana Bogdan), Cristina Frățilă, clasa a VI-a (profesor îndrumător Roxana Bogdan), Alexia Morariu, clasa a VI-a (profesor îndrumător Roxana Bogdan), Alisa Truță, clasa a VI-a (profesor îndrumător Roxana Bogdan), Tudor Rotaru, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Elena-Liliana Țîrlea), Darius Răulea, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Elena-Liliana Țîrlea).

La OLIMPIADA DE FIZICĂ, faza județeană, desfășurată în data de 19 martie 2022, a fost înregistrată participarea elevilor Oana Dicu, clasa a X-a (profesor îndrumător Ioan Brânzan), Alessandro Prunoiu, clasa a XI-a (profesor îndrumător Ioan Brânzan), Luca Onofrei, clasa a XI-a (profesor îndrumător Ioan Brânzan).

La capitolul „concursuri școlare”, catedra de istorie a Liceului German Sebeș a înregistrat participarea la următoarele competiții: CONCURSUL NAȚIONAL „MEMORIA HOLOCAUSTULUI-EDUCAȚIE PENTRU TOLERANȚĂ”, unde au fost obținute următoarele premii: PREMIUL II-eleva Roxana Anghel, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Mihai-Octavian Groza); PREMIUL III-eleva Sara Stricat, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Mihai-Octavian Groza); CONCURSUL INTERNAȚIONAL „MONUMENTE CULTURALE DIN STATELE MEMBRE ALE ORGANIZAȚIEI DE COOPERARE ECONOMICĂ LA MAREA NEAGRĂ SUNT MOȘTENIREA NOASTRĂ COMUNĂ”, competiție la care a participat eleva Laura Andreea Loghin, clasa a X-a (profesor îndrumător Mihai-Octavian Groza); CONCURSUL NAȚIONAL „VOIEVOZI, DOMNI ȘI REGI”, competiție la care au participat elevii Noah Vintilă, Miriam Mihu, Sara Haber, Raul Jurca, Giulia Siteavu, Rareș Trif, Lucian Drăghici, Fabian Dennis Mucsi-Amariței (clasa a V-a), Alisa Truță, Cristina Frățilă, Eveline Anca (clasa a VI-a), Alexandru Oprea, Roxana Anghel, Sara Stricat, Andreea Teodora Dărămuș (clasa a VIII-a), Aurelia Szasz, Crinuța Buzilă, Nicoleta Ghișe, Ana Maria Cernat (clasa a IX-a), profesor îndrumător Mihai-Octavian Groza. De asemenea, au mai fost înregistrate participări la Concursul Național „Treasure Hunt-Istoria din casa mea” și Concursul Național de Istorie „Vasile Pârvan”, a căror jurizare este în curs de desfășurare.

La OLIMPIADA DE RELIGIE ALIANȚA EVANGHELICĂ, CULTELE PENTICOSTAL, BAPTIST ȘI CREȘTIN DUPĂ EVANGHELIA, faza județeană, desfășurată în intervalul 26 februarie-20 martie 2022, au fost obținute următoarele premii: PREMIUL I-elevul Timotei Șuteu, clasa a V-a (profesor îndrumător Simona Han), eleva Hadassa Șuteu, clasa a VII-a (profesor îndrumător Simona Han); PREMIUL II-eleva Abigail Cibu, clasa a VII-a (profesor îndrumător Simona Han), Tamara Șuteu, clasa a VIII-a (profesor îndrumător Simona Han); PREMIUL III-elevul David Mihai Șuteu, clasa a IX-a (profesor îndrumător Simona Han), elevul Victor Isaac Șuteu, clasa a X-a (profesor îndrumător Simona Han).

Elevii Liceului German Sebeș, coordonați de doamna profesor Elena Sorina Petra, au participat și la cea de-a XVI-a ediție a CONCURSULUI NAȚIONAL DE CREAȚIE PLASTICĂ ȘI ARTISTICĂ „ICOANA SUFLETULUI DE COPIL”, unde au fost obținute următoarele premii: PREMIUL I-eleva Anastasia Anghelescu, clasa a III-a, eleva Sophia Binder, clasa a III-a, eleva Emilia Binder, clasa a III-a, eleva Maria Plitea, clasa a III-a, eleva Armina Dima, clasa a III-a, elevul Lucian Drăghici, clasa a V-a, eleva Claudia Patrisia Olălău, clasa a VI-a, eleva Oana Dicu, clasa a X-a, eleva Mara Țîrlea, clasa a X-a, eleva Nicole Sarah Rus, clasa a X-a; PREMIUL II-elevul Timotei Șuteu, clasa a V-a, eleva Sophie Dahinten, clasa a VI-a, eleva Alexia Morariu, clasa a VI-a, elevul Patrick Christian Cojocariu, clasa a VI-a, eleva Ioana Fulea, clasa a X-a, eleva Carmen Moldovan, clasa a X-a, eleva Daria Răulea, clasa a XI-a, elevul Ferdinand Vasile Borca, clasa a XI-a; PREMIUL III-eleva Celia Alutina Sandu, clasa a X-a, eleva Laura Andreea Loghin, clasa a X-a, eleva Emilia Diana Hațegan, clasa a XI-a, eleva Denisa Nicoleta Presecan, clasa a XI-a; MENȚIUNE-elevul Victor Isaac Șuteu, clasa a X-a, eleva Simina Vișan, clasa a XI-a.
Nici competițiile sportive nu au fost neglijate, echipa de volei feminin a Liceului German Sebeș (profesor îndrumător Adriana Rozina Șuvaina) participând la faza județeană a OLIMPIADEI NAȚIONALE A SPORTULUI ȘCOLAR (ONSS).

„Rezultatele obținute de elevii noștri ne onorează și demonstrează, încă o dată în plus, faptul că Liceul German Sebeș este o instituție serioasă, performantă, în cadrul căreia se face educație de calitate. Îi felicităm pentru eforturile depuse și le dorim succes la fazele naționale ale olimpiadelor școlare”, a transmis directoarea Liceului German Sebeș, doamna profesor Verona Maria Onofrei.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Curier Județean

Echipamente IT în cadrul proiectului „a doua șansă pentru copiii și tineri din Alba”: Investiție de peste 70.000 de lei

Publicat

în

Echipamente IT în cadrul proiectului „a doua șansă pentru copiii și tineri din Alba”: Investiție de peste 70.000 de lei

Inspectoratul Școlar Județean Alba a lansat luni, 23 mai, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o licitație pentru achiziția de echipamente IT, care vor fi utilizate pentru buna desfășurare a activităților în cadrul proiectului „ADS pentru copiii și tinerii din Alba”, proiect cofinanțat din Programul Operațional Capital Uman 2014 – 2020.

Valoarea totală estimată a investiției este de 71.600 de lei, fără TVA.

Echipamentele IT care fac obiectul prezenței proceduri de achiziție sunt destinate pentru bună desfășurare a activității în cadrul proiectului: ”ADS pentru copiii și tinerii din Alba”.

Elit - Gustul Desăvârșit

Echipamente IT:

Denumire produs component/ U.M/ Necesar UM/ Preț unitar maxim estimat, fără TVA (lei)/ Valoare totală maxim estimată, fără TVA(lei)

  • Videoproiector – Buc. – 12 – 1.800 – 21.600
  • Multifuncționala – Buc. – 5 – 10.000 – 50000

Specificații tehnice minimale:

Videoproiectoare – Videoproiector WXGA, suportă Full HD 1080p„ 3500 lumeni, contrast 16000:1, lampa 6000 ore, VGA, Component, HDMI, USB, Telecomanda

Multifuncționala – Dimensiune A3, duplex, viteză max 26ppm A4, rezoluție printare 1200x1200dpi, alimentare hârtie 250 coli + 250 coli, 1 tavă multifuncționala de 100 de coli, limbaje de printare PCL 5e, PCL 6, PostScript 3 Emulation, native PDF printing v1.4, volum de printare, Ciclu de lucru maxim (pagini/luna) 50000, Volum recomandat de printare (pagini/luna)8000 interfața: Interfața 1 x Wireless 802.11 b/g/n Air Prinț Mopria Copiere față-verso automat


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: Amenzi de peste 9.000 de lei și zeci de avertismente, în perioada 16 – 20 mai 2022. Ce nereguli au găsit inspectorii

Publicat

în

ITM Alba: Amenzi de peste 9.000 de lei și zeci de avertismente, în perioada 16 – 20 mai 2022. Ce nereguli au găsit inspectorii

Prin Programul cadru de acţiuni al I.T.M. Alba pentru anul 2022, aprobat de către conducerea Inspecţiei Muncii, s-a stabilit că unul dintre obiectivele prioritare ale activităţii inspectoratului îl reprezintă combaterea muncii nedeclarate, în vederea descurajării şi a diminuării acestui fenomen care, în fapt, reprezintă tot o formă de evaziune fiscală.

Activitatea zilnică  a  inspectorilor de muncă a vizat, cu prioritate, sancţionarea muncii nedeclarate, rezultatele controalelor efectuate fiind comunicate săptămînal, către Inspecţia Muncii.

Rezultatele obţinute la nivelul judeţului Alba, în perioada 16.05. -20.05.2022, în  activitatea de control, sunt redate mai jos.

Elit - Gustul Desăvârșit

În domeniul relaţiilor de muncă:

Total unităţi controlate:  40

Numar de salariați ai angajatorilor controlați: 491

                  Din care – femei :   225

Număr deficienţe constatate:    109

          Nr. sancţiuni aplicate angajatorilor : 9

          Din care      :  –  5 avertismente;

                                –  4 amenzi in cuantum de 5.300 lei.

      Principalele deficienţe constatate în controale :

  • Contractele individuale de muncă cu timp parțial nu conțin clauze referitoare la repartizarea programului de lucru;
  • neplata orelor suplimentare și neacordarea concediilor legale de odihnă anuale;
  • neacordarea repausului săptămânal și a sporului aferent;
  • nu se face dovada înmânării unui exemplar din contractul individual de muncă salariatului;
  • neconducerea corectă a evidenţei timpului lucrat;
  • dosarele personale nu conțin actele necesare angajării;
  • nu a fost întocmită programarea concediilor de odihnă pentru anul 2022;

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă:

Nr. total unităţi controlate:    22

Număr deficienţe constatate:  40

Număr de măsuri dispuse  :     40

Angajatori sancționați:            22

Nr. sancţiuni aplicate: –    40

  • 39 avertismente;
  • 1 amenda in cuantum de 4.000 lei;

           Nr.evenimente in curs de cercetare :     2

Nr. actiuni de informare/constientizare angajatori : 1

 Principalele deficienţe stabilite în controale :

  • Lipsa fișelor de aptitudini eliberate în urma examinării medicale la angajare și/sau periodică a lucrătorilor.
  • Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare și îmbolnăvire profesională pentru activitățile desfășurate.
  • Lipsa autorizării inițiale și a verificărilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementărilor ISCIR.
  • Lipsa instruirii periodice a lucrătorilor.
  • Organizarea necorespunzătoare a activității la nivelul unităților, conform noilor reglementari din H.G. nr. 955/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă nr. 319/2006.
  • Lipsa instrucțiunilor proprii de securitate a muncii pentru activitățile desfășurate.
  • Desfășurarea activității fără efectuarea examenului medical la angajare și/sau periodic a lucrătorilor.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Curier Județean

Bugetare participativă la Aiud: Cum funcționează, cine poate trimite propuneri și câte proiecte vor fi finanțate

Publicat

în

Bugetare participativă la Aiud: Cum funcționează, cine poate trimite propuneri și câte proiecte vor fi finanțate

Peste câteva va fi lansată prima ediție a procesului de bugetare participativă din municipiul Aiud. Bugetarea participativă este un proces derulat de Primăria Municipiului Aiud, prin care ideile şi iniţiativele comunităţii se transformă în realitate. Cetățenii se implică direct în formularea deciziilor privind priorităţile de cheltuire a unei părți din bugetul local.

Cum funcționează?

– Primăria alocă un buget
– Cetățenii propun proiecte
– Cetățenii votează pe site proiectele
– Cele mai votate propuneri vor fi implementate începând cu anul 2023.

Elit - Gustul Desăvârșit

Cine poate trimite propuneri de proiecte?

Pot participa la procesul de bugetare participativă cetăţenii care locuiesc în Municipiul Aiud şi au vârsta de cel puţin 16 ani. Cei care doresc să participe trebuie să se înscrie în platforma bugetării participative aiud.decide.direct.

Câte proiecte vor fi finanțate?

Bugetul acestei ediții (ediție pilot) a procesului de bugetare participativă din municipiul Aiud este de 80.000 RON (inclusiv TVA). În funcție de bugetul propus al proiectelor câștigătoare, pot fi finanțare două sau mai multe proiecte.

Care este suma maximă alocată unui proiect?

Fiecare propunere trebuie să aibă un cost total de cel mult 40.000 RON (inclusiv TVA).

Care este calendarul?

– 1 iunie – 29 iulie – cetățenii depun proiecte
– 1 august – 15 septembrie – noi analizăm
– 16 septembrie – 31 octombrie – cetățenii votează
– 2023 – noi implementăm


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare