Curier Județean

O persoană care muncea „la negru”, depistată de inspectorii ITM în Alba: Amenzi de peste 40.000 de lei în perioada 7-11 august 2023

Ioana Oprean

Publicat

în

O persoană care muncea „la negru”, depistată de inspectorii ITM în Alba: Amenzi de peste 40.000 de lei în perioada 7-11 august 2023

Prin Programul cadru de acţiuni al I.T.M. Alba pentru anul 2023, aprobat de către conducerea Inspecţiei Muncii, s-a stabilit că unul dintre obiectivele prioritare ale activităţii inspectoratului îl reprezintă combaterea muncii nedeclarate, în vederea descurajării şi a diminuării acestui fenomen care, în fapt, reprezintă tot o formă de evaziune fiscală.

Activitatea zilnică  a  inspectorilor de muncă a vizat, cu prioritate, sancţionarea muncii nedeclarate, rezultatele controalelor efectuate fiind comunicate săptămânal, către Inspecţia Muncii.

Rezultatele obţinute la nivelul judeţului Alba, în perioada 07.08. – 11.08.2023, în  activitatea de control, sunt redate mai jos.      

         În domeniul relaţiilor de muncă:

Total unităţi controlate:  21

Numar de salariați ai angajatorilor controlați: 676

                  Din care – femei :    379

           Număr deficienţe constatate:  32

          Nr. sancţiuni aplicate angajatorilor : –  5

                                        -din care:

                                                       –  4 amenzi in valoare de 36.500 lei (din care 1 amendă de 20.000 lei pentru 1 persoană depistată in lucru fără forme legale de angajare-artr.260 alin.1.lit.”e” C.M.);

                                                       –  1 avertisment.

Principalele deficienţe constatate în controale :

  • primirea la muncă a persoanelor fără întocmirea în forma scrisă a contractelor individuale de muncă;
  • nu au fost aduse la indeplinire măsurile dispuse prin procesul verbal de control la termenele scadente;
  • nu se conduce corect evidența timpului lucrat;
  • contractele individuale de muncă cu timp parțial nu conțin clauze referitoare la repartizarea programului de lucru;
  • neplata orelor suplimentare și neacordarea concediilor legale de odihnă anuale;
  • neacordarea repausului săptămânal și a sporului aferent;
  • nu se face dovada înmânării unui exemplar din contractul individual de muncă salariatului;
  • dosarele personale nu conțin actele necesare angajării;

 În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă:

Nr. total unităţi controlate:     16

Număr deficienţe constatate:  31

Număr de măsuri dispuse  :     31

Angajatori sancționați:             4

          Nr. sancţiuni aplicate: –    12 din care:

                                               –  11 avertismente;

                                                   –     1 amendă de 4.000 lei.

           Nr.evenimente în curs de cercetare :    2

Principalele deficienţe stabilite în controale :

  • Lipsa fișelor de aptitudini eliberate în urma examinării medicale la angajare și/sau periodică a lucrătorilor.
  • Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare și îmbolnăvire profesională pentru activitățile desfășurate.
  • Lipsa autorizării inițiale și a verificărilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementărilor ISCIR.
  • Lipsa instruirii periodice a lucrătorilor.
  • Organizarea necorespunzătoare a activității la nivelul unităților, conform noilor reglementari din H.G. nr. 955/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă nr. 319/2006.
  • Lipsa instrucțiunilor proprii de securitate a muncii pentru activitățile desfășurate.
  • Desfășurarea activității fără efectuarea examenului medical la angajare și/sau periodic a lucrătorilor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]

Citește mai mult

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult