Actualitate

Numărul autoturismelor electrice și hibrid vândute în România a ajuns la 661, în primele 3 luni din 2018. Au crescut vânzările cu peste 60%, față de anul trecut

Ioana Oprean

Publicat

în

Vânzările de autoturisme ecologice au crescut cu 62,4%, în primele trei luni din 2018, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul 2017, până la 661 de unităţi, relevă statistica Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Autoturisme.

Potrivit datelor oficiale, din acest total, 201 sunt autoturisme electrice 100%, echivalentul unui salt de până la cinci ori (+390,2%) faţă de primele trei luni din anul 2017, iar 460 de unităţi sunt hibride (+25,7%).

În intervalul ianuarie – martie 2018, ponderea autoturismelor ‘verzi’ în totalul vânzărilor, la nivel naţional, a fost de 2,2%, în timp ce, în aceeaşi perioadă din anul precedent, ponderea era de 1,7%.

La nivelul lunii martie au fost comercializate 269 de autoturisme electrice şi hibrid, în creştere cu 35,17%, în comparaţie cu luna precedentă, când s-au înregistrat 199 de exemplare vândute.

În clasamentul celor mai comercializate autoturisme electrice 100%, în intervalul ianuarie – martie, primul loc a fost ocupat de Volkswagen, cu 88 de unităţi, urmat de smart (43 de exemplare), BMW (27), Mercedes Benz (14), Volvo (9), Renault (8), Porsche (4), Audi (3) şi Kia (2).

De asemenea, cele mai multe autoturisme hibrid vândute în România, în intervalul ianuarie – martie 2018, au fost înregistrate de Toyota (395 de unităţi), Lexus (25 exemplare), Kia (15) şi Audi (13).

Statistica APIA arată că, la nivelul anului trecut, ponderea autoturismelor electrice şi hibrid în totalul vânzărilor de unităţi noi a atins 2,2%, numărul acestora ajungând la 2.811 exemplare, în creştere cu 136,7% faţă de anul anterior.

În marja de creştere raportată, 514 au fost autoturisme electrice 100% (creştere de 207,8% faţă de 2016), iar 2.297 de unităţi hibride (+126,1%).

La jumătatea lunii martie a acestui an, Ministerul Mediului a lansat o nouă sesiune a programului ‘Rabla Plus’, destinată celor care vor să-şi achiziţioneze o maşină ecologică. Bugetul alocat acestui program se ridică la 120 milioane lei, valoare în care se pot acorda două tipuri de ecotichete.

Astfel, o variantă de ecobonus este în valoare de 45.000 lei (10.000 de euro), dar nu mai mult de 50% din preţul de comercializare, pentru achiziţionarea unui autovehicul nou pur electric. De asemenea, se poate acorda un ecobonus în cuantum de 20.000 de lei (circa 5.000 de euro), dar nu mai mult de 50% din preţul de comercializare, pentru achiziţionarea unui autovehicul nou electric hibrid cu sursă de alimentare externă, care generează o cantitate de emisii de CO2 mai mică de 50 g/km.

Ministerul de resort estimează că, în 2018, românii vor cumpăra prin Programul ‘Rabla Plus’ 2.000 de maşini electrice.

Accesarea programului nu este condiţionată de casarea şi radierea unui autovehicul uzat, iar prima oferită în cadrul Programului ‘Rabla Clasic’ (de 6.500 de lei) se poate cumula cu ecotichetele prevăzute de Programul ‘Rabla Plus’, numai în cazul în care solicitantul va achiziţiona fie un autovehicul nou electric, fie unul electric hibrid plug-in.

sursa: agerpres


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult