Numărul autoturismelor electrice și hibrid vândute în România a ajuns la 661, în primele 3 luni din 2018. Au crescut vânzările cu peste 60%, față de anul trecut
Vânzările de autoturisme ecologice au crescut cu 62,4%, în primele trei luni din 2018, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul 2017, până la 661 de unităţi, relevă statistica Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Autoturisme.
Potrivit datelor oficiale, din acest total, 201 sunt autoturisme electrice 100%, echivalentul unui salt de până la cinci ori (+390,2%) faţă de primele trei luni din anul 2017, iar 460 de unităţi sunt hibride (+25,7%).
În intervalul ianuarie – martie 2018, ponderea autoturismelor ‘verzi’ în totalul vânzărilor, la nivel naţional, a fost de 2,2%, în timp ce, în aceeaşi perioadă din anul precedent, ponderea era de 1,7%.
La nivelul lunii martie au fost comercializate 269 de autoturisme electrice şi hibrid, în creştere cu 35,17%, în comparaţie cu luna precedentă, când s-au înregistrat 199 de exemplare vândute.
În clasamentul celor mai comercializate autoturisme electrice 100%, în intervalul ianuarie – martie, primul loc a fost ocupat de Volkswagen, cu 88 de unităţi, urmat de smart (43 de exemplare), BMW (27), Mercedes Benz (14), Volvo (9), Renault (8), Porsche (4), Audi (3) şi Kia (2).
De asemenea, cele mai multe autoturisme hibrid vândute în România, în intervalul ianuarie – martie 2018, au fost înregistrate de Toyota (395 de unităţi), Lexus (25 exemplare), Kia (15) şi Audi (13).
Statistica APIA arată că, la nivelul anului trecut, ponderea autoturismelor electrice şi hibrid în totalul vânzărilor de unităţi noi a atins 2,2%, numărul acestora ajungând la 2.811 exemplare, în creştere cu 136,7% faţă de anul anterior.
În marja de creştere raportată, 514 au fost autoturisme electrice 100% (creştere de 207,8% faţă de 2016), iar 2.297 de unităţi hibride (+126,1%).
La jumătatea lunii martie a acestui an, Ministerul Mediului a lansat o nouă sesiune a programului ‘Rabla Plus’, destinată celor care vor să-şi achiziţioneze o maşină ecologică. Bugetul alocat acestui program se ridică la 120 milioane lei, valoare în care se pot acorda două tipuri de ecotichete.
Astfel, o variantă de ecobonus este în valoare de 45.000 lei (10.000 de euro), dar nu mai mult de 50% din preţul de comercializare, pentru achiziţionarea unui autovehicul nou pur electric. De asemenea, se poate acorda un ecobonus în cuantum de 20.000 de lei (circa 5.000 de euro), dar nu mai mult de 50% din preţul de comercializare, pentru achiziţionarea unui autovehicul nou electric hibrid cu sursă de alimentare externă, care generează o cantitate de emisii de CO2 mai mică de 50 g/km.
Ministerul de resort estimează că, în 2018, românii vor cumpăra prin Programul ‘Rabla Plus’ 2.000 de maşini electrice.
Accesarea programului nu este condiţionată de casarea şi radierea unui autovehicul uzat, iar prima oferită în cadrul Programului ‘Rabla Clasic’ (de 6.500 de lei) se poate cumula cu ecotichetele prevăzute de Programul ‘Rabla Plus’, numai în cazul în care solicitantul va achiziţiona fie un autovehicul nou electric, fie unul electric hibrid plug-in.
sursa: agerpres
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]
25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume
Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]









