Nou RECORD la electricitate: România a înregistrat luni cel mai mare preț din Uniunea Europeană la energie
Nou RECORD la electricitate: România a înregistrat luni cel mai mare preț din Uniunea Europeană la energie
Prețul la energiea electrică doboară record după record, în contextul în care țara noastră este dependentă de importurile de electricitate. România a importat peste 2.100 de MW de electricitate marţi, în timp ce preţul mediu pe bursă a ajuns la un nou record istoric, potrivit datelor Transelectrica şi OPCOM.
Prețul mediu al electricității pentru ziua următoare (PZU) a atins duminică un nou record, de 1.007,93 lei/MWh, echivalentul a 203,75 euro/MWh, potrivit Profit.ro. Precedentul record era din data de 4 octombrie, când a fost raportat un preț mediu de 957,8 lei/MWh.
Luni, producătorul ELCEN a vândut energie în bandă, adică furnizată continuu și constant, la peste 1.100 de lei/MWh până la finalul anului, conform Economica.net. Concomitent, România înregistra luni cel mai mare preț din Uniunea Europeană la energie. Conform site-ului EnergyLive.cloud, prețul pentru electricitatea ce urma să fie livrată marți era de 233,6 euro/MWh (1.153 lei/MWh).
Topul european al prețurilor
Următoarele clasate în topul prețurilor erau Ungaria (228,26 euro/MWh), Italia (218,54 euro/MWh), Grecia (205,08 euro/MWh) și Bulgaria (203,67 euro/MWh). Alte state europene, dar care nu fac parte din UE, sunt la rândul lor în top: Serbia (209,36 euro/MWh) și Elveția (208,66 euro/MWh).
Cele mai mici prețuri se găsesc în Polonia (123,06 euro/MWh), Germania (167,43 euro/MWh), Cehia (169,78 euro/MWh), Austria (185,99 euro/MWh) și Franța (188,47 euro/MWh).
România, dependentă de import
Luni, la ora 15.35, România avea un consum de 7.501 MW, din care 6.083 MW erau producție internă, iar 1.419 MW erau importați, conform datelor Transelectrica, transportatorul național de energie.
România consuma luni, la 15.28, 7.500 MW, din care 1.400 MW erau importați
Din producția internă, energia hidro era 1.879 MW, centrala nucleară de la Cernavodă producea 1.375 MW, iar pe hidrocarburi (gaze) se realizau 1.284 MW. Pe bază de cărbune erau produși 907 MW.
Pe bază de energie regenerabilă erau produși: eolian (413 MW), fotovoltaic (170 MW), biomasă (56 MW).
România a anunțat recent compensarea prețurilor la consumatorii casnici cu 21 de bani pe fiecare kWh consumat și cu 25% a gazelor.
Concomitent, premierul demis Florin Cîțu a anunțat că va plafona prețurile energiei în viitorul cabinet. Operațiunea necesită un Guvern deplin învestit.
Libertatea a scris că unii furnizori își notifică clienți de majorarea tarifelor fixe, chiar dacă contractele sunt încă în vigoare.
Sursa: libertatea.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]







