Niciun weekend… fără alcool la volan! Mai mulți șoferi sunt cercetați de polițiști după ce au fost ”pescuiți” conducând băuți pe drumurile din județ
În acest sfârșit de săptămână, poliţiştii rutieri din Alba au acţionat pentru depistarea şoferilor care conduc sub influenţa alcoolului. Șoferi de toate vârstele au fost depistați conducând sub influența alcoolului.
*Vineri, 11 ianuarie 2019, în jurul orei 20.45, poliţiştii Serviciului Rutier în timp ce acţionau pe DN 75, pe raza localităţii Lupşa, au depistat un tânăr de 31 de ani, din comuna Lupşa, în timp ce conducea un autoturism fiind sub influenţa băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,50 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Faţă de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
*În aceeaşi seară, vineri, 11 ianuarie, la ora 19.12, poliţiştii din Alba Iulia au depistat pe un bărbat de 54 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, pe B-dul Republicii din municipiu, fiind sub influenţa băuturilor alcoolice.
În urma testării acestuia cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Faţă de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
*Poliţiştii Secţiei 4 Poliţie Rurală Ocna Mureş, în timp ce acţionau vineri, 11 ianuarie 2019, ora 19.15, pe raza localităţii Unirea, au depistat un bărbat de 34 de ani, din Ocna Mureş, în timp ce conducea un autoturism fiind sub influenţa alcoolului.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,49 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Faţă de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
*Duminică, 13 ianuarie 2019, în jurul orei 9.35, poliţiştii rutieri din Alba Iulia, în timp ce acţionau pe strada Regimentul V Vânători din Alba Iulia, au depistat un tânăr de 28 de ani, din municipiu, în timp ce conducea un autoturism fiind sub influenţa băuturilor alcoolice.
În urma testării acestuia cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Faţă de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
2-7 iulie 2026 | Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA
Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, 29 iunie 2026, a fost introdus pe un ultima sută de metri un proiect de hotărâre privind participarea Municipiului Alba Iulia […]
FOTO | Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei
Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei A avut loc recepția lucrărilor realizate în cadrul proiectului „Creșterea eficienței energetice a clădirilor de învățământ din Municipiul Alba Iulia – Liceul Tehnologic Alexandru Domșa”, o investiție majoră destinată creării unor condiții moderne, sigure și eficiente pentru […]
Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]









