Ne-am cam săturat de “Dreapta” voastră…

Acesta este titlul pe care l-am găsit ca fiind cel mai potrivit să exprime dezgustul vis-a-vis de perpetua demagogie începută în anul 2004 cu celebra poveste a Alianţei de dreapta DA.

Ideea părea nobilă, în fapt, însă în spatele ei se afla cea mai avansată formă de bolşevism, care a culminat în 2010 cu impunerea unei stări de spirit similare cu cea de la sfârşitul anilor ’80, caracterizată prin măsuri antisociale, tăieri de salarii, de pensii şi intimidarea sistematică a populaţiei, dar mai ales a celor care aveau curajul să se opună puterii. Am ţinut să scriu acest material întrucât m-am numărat printre puţinii dizidenţi ai acelor vremuri, în oraşul nostru şi am cunoscut repercusiunile, dar în primul rând pentru a trage un semnal de alarmă în faţa unei posibile repetări a acestui scenariu.

ELIT

Cine sunt oamenii care se ascund în spatele acestei manipulări? Nu sunt cumva cei care în anul 2012, la mai puţin de o săptămână după alegerile locale, s-au aruncat în genunchi în faţa primarului, pe care l-au înjurat şi l-au acuzat de furturi grave timp de un an? Nu sunt cei care pentru un loc de muncă la consiliul judeţean au uitat pe loc sloganul “Dreptate până la capăt”, în numele căruia au candidat şi au atras voturi?

Nu aş vrea să intru în detalii, dar am avut ocazia să vedem cu toţii în aceşti 10 ani, dominaţi mai ales în Ardeal, de această mare minciună numită Alianţa Dreptei, că în spatele ei se află doar interesele personale ale unor indivizi căţăraţi pe acest ideal doar pentru a-şi satisface scopurile personale… În fond, în tot acest timp cât au deţinut puterea, nu au făcut altceva decât să căpuşeze instituţiile statului, să se folosească de ele prin politizare excesivă sau să ocupe cât mai repede toate consiliile de administraţie ale societăţilor de stat şi să-şi dea salarii de zeci de mii de euro. Este asta politică de dreapta? Este asta politică liberală? Eu zic că nu şi tocmai de aceea, aşa cum ne învaţă filosofia populară, anul acesta a venit timpul să tăiem buruiana de la rădăcină.

Are nevoie România de politica de dreapta? Fac parte dintre cei care au convingerea că da, însă nu dacă ea este făcută de vagabonzi şi şarlatani! Să aibă inima împăcată cei ce cred în asta, o vom face după ce anul acesta o să facem DREPTATE PÂNĂ LA CAPĂT!

ADEZIUNE PLUS ALBA

Mircea TRIFU

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Din datoria către STP, de aproape 1 milion de euro, primăria a plătit doar 10%

Viteza cu care Gabriel Pleșa amestecă dezinformarea, minciuna, abuzurile, discriminarea și nerespectarea legii este năucitoare. Este imposibil să nu-i răspunzi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

Carcotasul 22 mai 2014 at 19:32

Da de „dreapta ta”, cu „care iti complectezi nevasta”, inca nu te-ai saturat Trifule? Stau si ma crucessc, cand vad, cine face politrica in Alba, care mai de care inculr si escroc!

contribuabilu` 22 mai 2014 at 22:38

Care „dreapta” bre ???? Aia formata numai din salariati sau bursieri ai statului roman ? Si care n-au avut niciodata vreo afacere cinstita aducatoare de venituri ? Bineanteles…cu exceptia acelora contractate cu statul ? Adica tot un fel de bugetofagi ? Haaaaaaaa…????

Espinosa 22 mai 2014 at 22:50

Mircea Trifu. Cine draqu e si Mircea Trifu? Caut si gasesc ca Trifu Mircea e PNTCDist si antreprenor (patron).

Mare mirare. Citind articolul am crezut ca e PSDist sadea (in ăl mai rau caz PNList) adica un USList.

Pai domnu Mircea Trifu:

1. Pentru un antreprenor e descalificant sa scrie un articol de genul celui de mai sus. Daca nu ai inteles inca de ce s-au ”taiat pensiile si salariile” – un laimotiv obositor USList care prinde la prostani – apai esti antreprenoru lu peste prajit.

D-le Trifu ia zi-ne mata cati ai dat afara in 2009? Pai si atunci? Se cheama ca ”le-ai taiat salariile” sau nu?

Cat de prost pregatit poti fi sa repeti ca un papagal mniste fraze pe care ori nu le intelegi ca sens (grav) ori le intelegi da esti cinic (mai grav).

Romania nu-si permitea atunci si nici acum nu-si permite numarul de salariati si cuantumul platilor catre acestia. La fel cu pensionarii.
pentru asta ne imprumutam constant (nu conteaza ca sunt mincinosii de la PSD sau altii la putere).

Daca nu vine cineva cu destul curaj (si nu vad cine) sa puna lucrurile la punct in tara asta deznodamantul nostru va fi unul grecesc. E o chestiune de cand se va intampla si nu de daca se va intampla.

2. Mai grav e ca esti PNT-CDist. Voi aveti un dinte impotriva lu basescu ca asta v-a cam dat la temelie. Da puteti fi linistiti ca mai mult ca voi nu v-a dat.

Ma astept sa va pupati direct pe gura cu PSD doar din ura pentru Basescu. Cata prostie puteti cumula in restul ala de partid care v-a mai ramas. Ura e tot ce v-a mai ramas si tot ceea ce va tine in viata. Cam trist d-le Trifu.

Costel* 23 mai 2014 at 8:15

@ Espinosa, frumos comentariu. Sigur citatul dumneavoastra a fost extras din invataturile marelui marelui maestru in litere domnul Stefan Fileata de Curcani City.

Espinosa 23 mai 2014 at 8:43

@*

vad ca ai intrat din nou in tura. Dar nu la intensitatea din 2012 cand rageati toti (uslistii) din toti rarunchii poezia invatata de la TV.

Ce e? Ti s-au epuizat bateriile? Te-au dat jos de pe afisul unde-ti prinsesesi limba incercand sa gusti adeziv? Ai vazut ca minunea sustinuta e doar o sarlatanie? Lasa ironiile bai steluta! Mai bine zi-ne ce mai face PSDu si care-s ”realizarili” ultimilor 2 ani de zile.

Costel* 23 mai 2014 at 9:04

@ Espinosa, ha, ha, ha, nu tocmai ca a celui mai iubit dintre pamanteni, tovarasul Traian Basescu din 21 august 2012 resapat de marele maestru Zegrean de la Josenii Bargaului !

orizont 22 mai 2014 at 23:49

Un tepar imobiliar! Acum linge papucii lui Darzu, ca nu-i mai ajung banii!

Manu 23 mai 2014 at 10:29

Are mare dreptate Trifu. Se trezeste cate unul sa isi defineasca imaginea pe ideea de „iubitorul copacilor”, pe „mari proiecte” sau, mai nou, ca „anticomunist”. Si totul nu e altceva decat strategie electorala de prost gust, adresata unui electorat pe care il considera imbecil. Florin Roman este o mare dezamagire a politicii de pe meleagurile Albei. Si mai trist este ca el a devenit, incet si sigur, nemesisul lui Hava. El e alternativa. Iar asta ingroapa ideea de alternativa si intareste pozitia pedeleului in Alba.

Iosif 23 mai 2014 at 10:33

Trifule, vorbesti aiurea si in plus. Habar nu ai de niste minime cunostinte despre mecanismele economice si despre ce trebuia facut. Harababura din capul tau tinde sa devina proverbiala. PNG, PNT, USL, Regele, etc… Toate fac un talmes balmes in capul tau. Prin ceea ce scri te decredibilizezi din ce in ce mai mult. Las-o balta, vezi-ti de terenurile tale ca e mai bine asa. Multi vorbesc, putini inteleg…. Tu inca esti in categoria „multilor”….

E buna dreapta! 23 mai 2014 at 15:03

ca nu face zid pe treptele tribunalelor sa apere(ca psd) penalii de puscarie. E buna dreapta ca a incurajat ANI,DNA,ICCJ sa prinda curaj si sa bage la racoare baronii si mafiotii de stanga,de care nimeni nu se atingea. E buna dreapta caci datorita ei suntem in UE si mai ales in NATO, nu in eurasia lui Putin. E buna dreapta ca , iata si azi investitiile facute de ei sunt motive de lauda a stangii,care-i obisnuita doar sa imparta pomeni, sa puna taxe si impozite si sa bage in faliment si somaj. E buna dreapta ca e votata de romani vii, nu de mortii lui Dragnea!..

Mircea Trifu 23 mai 2014 at 17:05

Buna ZIUA dragi colegi..Asa cum v-m obisnuit in ultimii 24 de ani nu m-am ascuns niciodata in spatele unor pseudonime..In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru atentia acordata…esenta articolului e una simpla si usor de inteles ..O mai repet odata cu tot respectul…Cei ce-si spun astazi politicieni de dreapta sunt in fond, in majoritatea lor ,niste profitori care nu au nimic de-a face cu politicile liberale decat cu interesul lor personal..PUNCT.Cat despre persoana mea,sunt un om care am dezvoltat infrastructura pe mai multe terenuri din oras ,le-am ridicat valoarea si nimic mai mult..Am platit cateva sute de mii de euro taxe catre statul roman in acesti ani,bani din care s-au platit probabil pensii,burse la studenti,salarii la medici sau poate chiar artificii de revelion ,spectacole mediocre ori chiar s-a u subventionat somerii sa mearga gratis cu autobuzu..:)Cu tot respectul fata de voi,cei ce m-ati jignit,sunt convins ca o faceti doar pt. ca nu aveti suficienta informatie despre mine..Ca sa va linistesc,nu intentionez sa intru in P.S.D. ci sa pun umarul la creerea unei formatiuni cu adevarat de dreapta..nu una desprinsa in CATEVA BUCATELE din P.C.R. si care dispun de naivitatea si lipsa de experienta politica a multora dintre noi…vanzand povestea asta ca ei sunt de dreapta in timp ce cu stanga ne fura banii din buzunare…Fiti mai putin patimasi si-o sa vedeti ca am dreptate…

Espinosa 23 mai 2014 at 18:35

Monser,

nu conteaza ce scrie pe tine: PSD, PDL PNL, PMP, etc. Important e ce faci si cum o faci. Aici e marea diferenta intre niste vehicule denumite partide. Daca freci menta 4 ani si nu faci nimic decat sa dai-sa dai-si-iar-sa-dai nu conteaza ce scrie pe tine. Esti un gunoi politic.

Inca nu mi-ai raspuns la intrebari. Poate n-am fost prea explicit sau poate n-ai citi postarea. Revin:

1. cati salariati ai concediat in 2009 imediat dupa inceperea crizei?
2. de ce repeti niste sloganuri (”ati taiat pensiile si salariile” slogan USL)? nu pricepi de ce s-au taiat? nu pricepi de ce s-au inchis spitale? nu pricepi ca in formatul actual nu putem merge prea multa vreme fara sa ne prabusim?

Si atunci nu mai conteaza ce a scris pe tine. Si nici n-o sa poti sa gasesti nici un vinovat.

In 1996-2000 PNT-CD s-a facut praf reparand dezastrul facut de FDSN in perioada anterioara. Asta in vreme ce FDSN statea in opozitie si va dadea la soclu facandu-va incompetenti si razand de voi.

Nici macar atata putere sa le spuneti hotilor FDSNsti cat sunt hoti n-ati avut!

Asta mi se pare culmea de la un asa zis PNT-CDist sa imi scrie articole cu sloganuri PSD si sa pretinda ca el e adevarata dreapta…

Ia de aici ! 23 mai 2014 at 19:27

Aloo espinoso, fă bovină prostovană, când ţi-am spus “ia de aici” ţi-am spus să o iei pe cale orală (reţeta !), vacă, tu unde ţi-ai băgat-o, nebunatico ! Dacă ai băgat-o acolo, nu o să mai poţi să faci pârţ, (băse) nenormalo ! Scoate-o repede de acolo şi bagă-ţi-o în gură ! Aşaa, vezi că ştii ! Hai, (mai) ia(o) de aici ! Si vezi să nu uiţi : de trei ori pe zi ! Poate te vindeci ! Până atunci : împuţeşte-te în pace, alături de Pârţ al tău, dar daţi-vă rand !

Mariana 1 23 mai 2014 at 19:26

Eu nu inteleg un lucru ? Cum a ajuns sa scrie omul asta un articol la ziar sau pe unde l-o fi scris si Unirea il reproduce ? Ba, voi ati primit ordin sa-l dati pe goarna, ca vad ca administratorul l-a pus ? Ceea ce scrie el aici sunt niste pareri de baba obosita si voi va omorati sa-l bagati in seama. Ce scri tu aicea Trifule stiu si cei care inca nu au drept de vot. Dar ai aflat ca mai sunt unii care incearca sa te bage in seama.

Ioan Lazar 23 mai 2014 at 21:33

Mirciulica, dragul meu prieten, dacă te-ai saturat de dreapta, fati-o cu stanga!

adrian cenan 23 mai 2014 at 22:21

Trifule… imi pare rau sa-ti spun… prost ai fost, prost esti, prost o sa ramai… !