Ministrul Sănătății, mesaj pentru medicii care iau șpagă: ”Va ajunge imediat la autorităţile din justiţie”
Ministrul Sănătății, mesaj pentru medicii care iau șpagă: ”Va ajunge imediat la autorităţile din justiţie”
Ministrul Sănătăţii spune că în spitalele din România mai există încă medici care primesc șpagă în plic de la pacienţi. Alexandru Rogobete are şi un mesaj pentru colegii săi medici care primesc bani de la bolnavii pe care îi tratează în spitalele publice, el transmiţându-le acestora că va anunţa autorităţile judiciare despre orice astfel de caz va afla.
Întrebat, duminică, la Digi24 dacă „se mai ia plic în spitale”, ministrul Sănătăţii a răspuns: „Se mai ia plic în spitale”. Acesta a transmis un mesaj către colegii săi medici care continuă să primească bani de la pacienţi.
„Am spus-o ferm: rog colegii, imperativ de această dată, să nu recurgă la aceste situaţii. Pentru că dacă eu voi fi informat vreodată despre o astfel de situaţie, le garantez tuturor că acea informaţie va ajunge imediat la autorităţile din justiţie”, a spus Alexandru Rogobete.

În altă ordine de idei, ministrul este de părere că medicii români nu mai au motive să îşi dorească să plece din ţară şi să profeseze în străinătate, el explicând că, din punctul de vedere al dotărilor cu echipamente medicale, în sistemul sanitar românesc s-au făcut progrese importante, iar în ceea ce priveşte veniturile medicilor, acestea sunt comparabile cu cele din alte ţări.
Ministrul Sănătăţii crede că medicii români nu mai au motive îşi dorească să profeseze în alte ţări
„Din punctul meu de vedere nu, pentru că înfăţişarea multor spitale s-a schimbat, cel puţin în ultimii patru ani de zile. Multe secţii, chiar dacă poate pe exterior spitalul nu arată tocmai bine, în interior multe, multe secţii au fost dotate cu echipamente noi. Doar eu am gestionat 12 miliarde pentru renovarea şi dotarea cu echipamente performante a secţiilor”, a afirmat Alexandru Rogobete.
Acesta a explicat că medicii români sunt remuneraţi la nivelul colegilor lor din alte ţări.
„Veniturile sunt echivalente cu cele din multe ţări europene şi eu cred că reformele despre care discutăm acum vor schimba sistemul de sănătate în bine. El se află în transformare acum. Procesul de transformare a început, nu de când sunt eu ministru, a început de vreo doi ani, trei ani de zile. Şi cred că se duce într-o direcţie bună”, a adăugat Rogobete.
Ministrul este de părere că sistemul românesc de sănătate „are nevoie de încredere”, el arătând că şi-a asumat, ca ministru, şi îşi doreşte ca împreună cu colegii săi, să facă în aşa fel încât să recâştige încrederea oamenilor în sistemul de sănătate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









