Ministrul Educației: „Finanţarea universităţilor va creşte cu 42%”
Ministrul Educației: „Finanţarea universităţilor va creşte cu 42%”
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat la Iaşi, într-o întâlnire cu reprezentanţi ai mediului universitar că noile legi ale Educaţiei prevăd o creştere a finanţării universităţilor cu 42%. Totodată, ministrul a precizat că instituţiile de învăţământ superior vor avea autonomie mai mare inclusiv din punct de vedere financiar, informează News.ro.
”Finanţarea universităţilor va creşte cu 42 la sută, conform noilor prevederi. Va creşte finanţarea cu două miliarde de lei chiar în primul an de aplicare a acestei legi. Avem de asemenea posibilitatea ca fiecare universitate să aibă autonomie mai mare din perspectiva financiară”, a afirmat ministrul Sorin Cîmpeanu.
Ministrul Educaţiei a declarat că noile legi ale Educaţiei prevăd alocarea a minim 300 de lei pe student bugetat, creşterea fiind în acest caz de 50 la sută.
De asemenea, Sorin Cîmpeanu a precizat că în această perioadă ministerul semnează contractele de finanţare pentru digitalizarea universităţilor din România.
”Universităţile ieşene, din totalul de 234 milioane de euro din PNRR prevăzuţi la acest capitol, au o finanţare de peste 100 milioane de lei, din care 40 milioane lei pentru Universitatea Al.I Cuza, 27 pentru Universitatea Gheorghe Asachi, iar 23 milioane de lei pentru UMF”, a spus ministrul Educaţiei.
Potrivit ministrului Sorin Cîmpeanu, prin PNRR vor primi finanţare cel puţin 60 de universităţi.
La rândul său, senatorul PNL, Liviu Brătescu a declarat în cadrul aceleiaşi dezbateri că prea mult timp s-a vorbit de importanţa unei noi legi a Educaţiei, dar că lucrurile s-au tot amânat de fiecare dată.
Totodată, senatorul Brătescu susţine că avem de câştigat un pariu la finalul implementării acestor legi, respectiv ca tinerii să înţeleagă rolul şi importanţa educaţiei în societate.
”Dacă vom reuşi să transmitem tinerilor un semnal foarte clar şi anume că este important să fii bine pregătit profesional, că nu mergi degeaba la şcoală, că vei avea o profesie clară pe care ţi-ai asumat-o, iar societatea în ansamblu te respectă pentru şcoala făcută, atunci putem câştiga acest pariu”, a afirmat senatorul Liviu Brătescu.
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu a participat sâmbătă la două dezbateri la Iaşi pe tema legilor Educaţiei, în prima parte a zilei întâlnindu-se cu reprezentanţii învăţământului preuniversitar, după care a urmat dezbaterea cu reprezentanţii mediului academic.
Singurul rector prezent la discuţii a fost Tudorel Toader de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, surse din rândul organizatorilor precizând că ceilalţi rectori se află în concediu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]








