Ministerul Sănătății alocă 158 de milioane de lei pentru medicamente și materiale necesare în tratamentul urgențelor
Potrivit unui ordin al ministrului Sănătății, Nicolae Bănicioiu, începând din această lună se va aloca o sumă de 158 milioane lei pentru achiziții de medicamente și materiale sanitare necesare în tratamentul urgențelor medicale majore.
„Odată cu preluarea mandatului de ministru al Sănătății, am demarat în regim de urgență procedurile necesare pentru derularea Programului Național de Servicii Medicale de Urgență. Astăzi am semnat ordinul care asigura fondurile necesare derulării fără sincope a acestui program. Vorbim aici despre seringi, perfuzii, catetere, dar și de medicamente și reactivi, fără de care multe urgențe nu puteau fi tratate corespunzător„, a declarat miercuri ministrul Sănătății, Nicolae Bănicioiu într-un comunicat de presă.
Prin ordin al ministrului Sănătății, miercuri au fost alocate 157,8 milioane de lei, din bugetul ministerului, pentru monitorizarea, tratamentul și îngrijirea pacienților critici din secțiile de Anestezie — Terapie Intensivă (ATI) din 79 de spitale din țară.
Tot miercuri a fost deblocată suma de 20 de milioane de lei pentru materiale și medicamente necesare bolnavilor diagnosticați cu infarct miocardic acut, internați în secțiile de terapie intensivă, suma fiind aprobată, de asemenea, prin ordin de ministru.
„Programele au fost definitivate de Comisiile de Specialitate ATI și Cardiologie împreună cu specialiștii din Ministerul Sănătății încă de la începutul anului. Banii de la buget au existat. Dar, în mod inexplicabil, fosta conducere a ministerului a blocat semnarea și, implicit, demararea acestor programe. Acest lucru a creat probleme în îngrijirea acestor pacienți și îngrijorare în rândul personalului medical„, a explicat ministrul Sănătății citat de AGERPRES.
Ministerul Sănătății precizează ca are obiectiv strategic sănătatea pacienților din România. Este vorba de un Sistem Național integrat de management al marilor urgențe, pre si intraspitalicesc.
„Considerăm că, oricât de sărac ar fi un sistem sanitar, asigurarea îngrijirii marilor urgențe, a pacienților aflați între viață și moarte, trebuie să fie un obiectiv prioritar, cu atât mai mult cu cât acest sistem face parte și din Strategia Națională de Răspuns în Situații Deosebite, în caz de calamități naturale și atacurile teroriste„, a spus ministrul Nicolae Bănicioiu.
Cele două ordine vor intra în vigoare imediat după publicarea în Monitorul Oficial.
Sursa: agerpres.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
24-25 iunie 2026 | Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor
Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări Cod Galben valabile în perioada 24–25 iunie, care anunță o evoluție a vremii de la instabilitate atmosferică accentuată la temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic. Furtuni, ploi torențiale și […]
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET Luni, 22 iunie 2026, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Limba și literatura română) – sesiunea 2026. În județul Alba au fost prezenți 2.383 de candidați din cei 2,440 înscriși. Nu s-au […]
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul Românii care vor ieși din câmpul muncii înainte de atingerea vârstei standard de pensionare trebuie să țină cont de regulile introduse prin noua lege a pensiilor. În 2026, accesul la pensia anticipată este posibil doar pentru persoanele care îndeplinesc anumite […]









