Militarul din Constanța, care a fost deposedat de armă de către un civil, urmărea pe telefon o slujbă religioasă, la momentul la care a fost atacat
Militarul din Constanța, care a fost deposedat de armă de către un civil, urmărea pe telefon o slujbă religioasă, la momentul la care a fost atacat
Militarul, care a fost atacat de un civil și a reușit să îl lase fără arma din dotare, urmărea pe telefon o slujbă religioasă. Acestea sunt primele date care apar din cadrul anchetei deschise în urma incidentului de sâmbătă, la Constanța. Potrivit Europa FM, militarul își schimbă declarațiile la fiecare discuție cu anchetatorii.
Inițial a spus că nu avea telefonul mobil, pe care imediat după incident îl pasase unui coleg. Apoi a recunoscut, dar a venit cu alte declarații contradictorii. Ba că în momentul atacului era în cabina de pază, ba că era afară, în timpul rondului. Despre agresor, nu se știe dacă era civil sau militar.
Dar suspiciunile inclină către partea militară. Anchetatorii susțin că deocamdată nu există indicii că militarul era înțeles cu agresorul, dar spun că se gândesc serios și la această ipoteză. S-au luat mai multe probe din unitate, iar anchetatorii așteaptă rezultate palpabile, spun ei. Militarul deposedat de armă și muniție nu este reținut. Audierea lui continuă, anunță sursa citată.
Arma şi muniţia furate, sâmbătă seara, de la o unitate militară din judeţul Constanţa au fost căutate, luni, cu scafandri, în Canalul Poarta Albă – Midia Năvodari, dar nu au fost găsite. De asemenea, în paralel poliţiştii continuă realizarea filtrelor rutiere pentru depistarea acestora, dar şi a autorului faptei.
Potrivit reprezentanţilor Forţelor Navale Române, scafandri au căutat, luni, arma şi muniţia furate la sfârşitul săptămânii trecute, în Canalul Poarta Alba – Midia Năvodari. Ei au verificat mai multe ore, fără a reuşi să le găsească şi au încheiat căutările.
De asemenea, tot pentru găsirea armei şi muniţiei poliţiştii fac în continuare filtre rutiere şi verifică autovehicule din trafic.
Potrivit unui comunicat al Forţelor Navale, un militar de la Centrul 110 Comunicaţii şi Informatică din Mamaia Sat a fost atacat prin surprindere, în seara de 19 martie, în timp ce executa serviciul de pază în unitate.
“O persoană neidentificată, cu cagulă şi înarmată cu o armă albă, a intrat prin efracţie în perimetrul unităţii militare, în jurul orei 20.15, şi l-a atacat pe militar. Militarul, aflat în postul de pază, a aplicat procedurile legale, a opus rezistenţă în confruntarea corp-la-corp cu agresorul, dar a fost deposedat de arma din dotare şi de un încărcător cu 30 de cartuşe. După ce a intrat în posesia armei şi a muniţiei, agresorul a părăsit perimetrul unităţii (a sărit gardul), iar militarul agresat i-a anunţat de urgenţă pe comandantul corpului de gardă şi pe comandantul unităţii”, se arata în comunicat.
Parchetul Militar Constanţa şi poliţiştii au deschis o anchetă pentru cercetarea evenimentului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
PENSII 2026 | Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie: Când își vor primi pensionarii banii
Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie 2026: Când își vor primi pensionarii banii Pensionarii din România care își primesc pensia prin virament bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026. Potrivit Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), în această lună, banii ar putea fi virați mai devreme decât […]
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]










