Actualitate

Militarul din Constanța, care a fost deposedat de armă de către un civil, urmărea pe telefon o slujbă religioasă, la momentul la care a fost atacat

Ioana Oprean

Publicat

în

Militarul din Constanța, care a fost deposedat de armă de către un civil, urmărea pe telefon o slujbă religioasă, la momentul la care a fost atacat

Militarul, care a fost atacat de un civil și a reușit să îl lase fără arma din dotare, urmărea pe telefon o slujbă religioasă. Acestea sunt primele date care apar din cadrul anchetei deschise în urma incidentului de sâmbătă, la Constanța. Potrivit Europa FM, militarul își schimbă declarațiile la fiecare discuție cu anchetatorii.

Inițial a spus că nu avea telefonul mobil, pe care imediat după incident îl pasase unui coleg. Apoi a recunoscut, dar a venit cu alte declarații contradictorii. Ba că în momentul atacului era în cabina de pază, ba că era afară, în timpul rondului. Despre agresor, nu se știe dacă era civil sau militar.

Dar suspiciunile inclină către partea militară. Anchetatorii susțin că deocamdată nu există indicii că militarul era înțeles cu agresorul, dar spun că se gândesc serios și la această ipoteză. S-au luat mai multe probe din unitate, iar anchetatorii așteaptă rezultate palpabile, spun ei. Militarul deposedat de armă și muniție nu este reținut. Audierea lui continuă, anunță sursa citată.

Arma şi muniţia furate, sâmbătă seara, de la o unitate militară din judeţul Constanţa au fost căutate, luni, cu scafandri, în Canalul Poarta Albă – Midia Năvodari, dar nu au fost găsite. De asemenea, în paralel poliţiştii continuă realizarea filtrelor rutiere pentru depistarea acestora, dar şi a autorului faptei.

Potrivit reprezentanţilor Forţelor Navale Române, scafandri au căutat, luni, arma şi muniţia furate la sfârşitul săptămânii trecute, în Canalul Poarta Alba – Midia Năvodari. Ei au verificat mai multe ore, fără a reuşi să le găsească şi au încheiat căutările.

De asemenea, tot pentru găsirea armei şi muniţiei poliţiştii fac în continuare filtre rutiere şi verifică autovehicule din trafic.

Potrivit unui comunicat al Forţelor Navale, un militar de la Centrul 110 Comunicaţii şi Informatică din Mamaia Sat a fost atacat prin surprindere, în seara de 19 martie, în timp ce executa serviciul de pază în unitate.

“O persoană neidentificată, cu cagulă şi înarmată cu o armă albă, a intrat prin efracţie în perimetrul unităţii militare, în jurul orei 20.15, şi l-a atacat pe militar. Militarul, aflat în postul de pază, a aplicat procedurile legale, a opus rezistenţă în confruntarea corp-la-corp cu agresorul, dar a fost deposedat de arma din dotare şi de un încărcător cu 30 de cartuşe. După ce a intrat în posesia armei şi a muniţiei, agresorul a părăsit perimetrul unităţii (a sărit gardul), iar militarul agresat i-a anunţat de urgenţă pe comandantul corpului de gardă şi pe comandantul unităţii”, se arata în comunicat.

Parchetul Militar Constanţa şi poliţiştii au deschis o anchetă pentru cercetarea evenimentului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]

Citește mai mult

Actualitate

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România

Bogdan Ilea

Publicat

în

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]

Citește mai mult

Actualitate

Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați

Ioana Oprean

Publicat

în

Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]

Citește mai mult