Ziarul Unirea

Mihaela Mih – Dehelean: Gânduri în limba română

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Tableta bunului simţ

    S-a vorbit mult în ultimele zile despre proiectul secţiei multiculturale de la UMF Târgu Mureş trecându-se extrem de uşor de la tonul naţionalist la cel care presupune prezentarea unor lucruri profund politice, care stau de fapt în spatele acestui controversat proiect. Înainte însă de a exprima un punct de vedere, care ţine fără doar şi poate de exercitarea calităţii mele de cetăţean ale cărui taxe susţin sistemul educaţional românesc, sunt necesare câteva menţiuni de ordin tehnic care să se constituie drept bază de discuţie în această problemă ce pe bună dreptate a încins spiritele multor oameni. Ministerul Educaţiei a publicat în cursul zilei de marţi un proiect de Hotărâre de Guvern care prevede înfiinţarea unei Facultăţi de Medicină şi Farmacie în cadrul UMF Târgu Mureş cu predare în limba maghiară şi în limba engleză. Proiectul de hotărâre prevede următoarele specializări la noua Facultate de Medicină şi Farmacie: specializarea Asistenţă Medicală Generală în limba maghiară (număr maxim de studenţi ce pot fi şcolarizaţi – 50), specializarea Medicină în limba maghiară (200), specializarea Medicină în limba engleză (50), specializarea Farmacie în limba maghiară (75).
Până aici s-ar putea spune că nimeni nu poate îngrădi dreptul celuilalt la a învăţa, dar să facem apel la lege (extrem de nerespectată în România zilelor noastre), care prevede că orice formă de învăţământ nou înfiinţată într-o universitate trebuie să aibă acreditare ARACIS şi acceptul de a funcţiona. Criteriile de acreditare cer ca noua facultate să aibă 70% dintre cadrele didactice titulare necesare, condiţie care nu poate fi îndeplinită în acest moment de către UMF. Guvernul poate înfiinţa o facultate în cadrul unei universităţi de stat „cu consultarea senatului universităţii”, lucru care nu s-a întâmplat în acest caz, realitatea demonstrând că atunci când factorul politic vrea să facă ceva îţi impune, în dispreţul legii, orice altă normă. Presiunile la care a fost supusă această universitate în ultimele săptămâni, şantajul instituţional evident nu face decât să arate o dată în plus cât de bine se înţeleg aici principiile unei dezvoltări durabile şi până la urmă respectul Guvernului României faţă de munca şi valoarea unor profesori care au consolidat la Târgu Mureş o universitate de prestigiu. Apoi legea prevede că Guvernul poate înfiinţa o facultate „în domenii de interes naţional”, dar nimeni nu a comunicat vreodată cum înţelege Guvernul interesul naţional şi în raport cu ce stat e înţeles acesta, căci dacă e înţeles în raport cu statul maghiar sau cu orice alt stat – SRI ar trebui să intervină. Dar asta e, desigur, o altă discuţie.
Ceea ce este evident pentru orice cetăţean de bun simţ al acestei ţări, ca să nu ne mai ascundem după cireş, este legat de faptul că din 1990 până azi toate acţiunile politice ale UDMR, entitate perenă la guvernare, au ca scop un singur lucru: crearea Ungariei mici în România Mare. Restul poveştilor de ordin ideologic, discursurile pompoase cu privire la valorile unei Europe moderne nu sunt altceva decât motivele promovării unor principii care să sprijine influenţa politică a o mână de oameni din vârful UDMR. În contextul unui stat slab şi predispus la compromisuri şi complicităţi ne trezim în anul de graţie 2012 în faţa unui proiect abuziv şi evident ilegal, dar care ar trebui să fie pentru noi toţi un semnal de alarmă cu privire la instituţiile unui stat care se alimentează din taxele şi impozitele a milioane de români.
Mă întreb şi vă întreb, ce rost are înfiinţarea unei astfel de facultăţi în limba maghiară când în realitate majoritatea covârşitoare a pacienţilor sunt români? Sau să înţeleg că pentru a mă trata la mine în ţară e necesar să învăţ limba maghiară? Mă întreb şi vă întreb, nu cumva un astfel de proiect e gândit în perspectivă, în aşa fel încât studenţii români din Transilvania să studieze medicina la Iaşi, Cluj, Bucureşti dar nu la Târgu Mureş unde UDMR vizează transformarea UMF în universitate de stat în limba maghiară? Şi uite aşa, pe baza taxelor şi impozitelor plătite de noi toţi, unii, puţini dar bine organizaţi, vor mai bifa un obiectiv pentru etnia din care provin. Este evident pentru mine şi cred că nu numai România a demonstrat în anii postrevoluţionari o deschidere fantastică faţă de drepturile şi libertăţile minorităţilor naţionale, dar ceea ce se încearcă acum nu reprezintă altceva decât un şantaj instituţional la adresa unei prestigioase universităţi. Abordăm mereu problema prin organizarea unor mese rotunde, a zeci de seminarii în care mestecăm vorbe, dar domnilor aici chestiunea e clară, legea trebuie respectată dacă a mai rămas o minimă decenţă în ceea ce ne priveşte ca stat democratic. Pe scurt, în condiţiile legii, o facultate nou înfiinţată nu e produsul unui troc politic şi nici oamenii vizaţi nu sunt vreo păpuşă din cârpe pe care acelaşi interes politic de moment să o arunce la coşul de gunoi. Aştept ca în aceste zece zile în care proiectul de lege se află în dezbatere publică vocea societăţii civile să se audă mai mult decât s-a auzit până acum, deoarece o societate normală nu poate tolera nerespectarea legii de către cei care ar trebui să fie garantul respectării ei. Doamne ajută!

ELIT

Jr. Mihaela MIH-DEHELEAN

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

72 Comentarii

magyar 17 martie 2012 at 19:44

Cum nu poti tu dormi, stimata doamna, de grija celor 5% de unguri din judetul Alba! Sau de facultatea asta, una din cele 789 de facultati din tara asta! Ce v-ati face voi, mocanii, daca nu ar mai fi unguri? Cu cine v-ati mai razboi, cum ati mai dovedi cat de patrioti sunteti? De cine ati mai apara voi pamantul sfant al patriei?

Chiorete Strulgureanu 17 martie 2012 at 20:08

sa fiti voi fericiti ca traiti intre romani si nu intre sarbi…din 1.200.000,cati sunteti,erati atunci vreo 200.000….

ungur 17 martie 2012 at 20:11

De unde sti tu mai chiorate cum e la sarbi?Da de romanii tai de acolo nu-ti pasa?Esti „rupt in ..r”de foame da’si prost.

Donn Juan 17 martie 2012 at 22:29

Draga Domnule „Magyar Ferenth”cum nu poti tu dormi de grija Romanilor,oare nu te gandesti bine…Romanii din Ungaria au facultati in limba materna ?
Noi Romanii fara voi am fi si mai fericiti,pentru ca suntem oameni cu bun simt si v-am lasat sa traiti si voi printre noi,dar voi nu puteti trai pasnic,trebuie sa ne jigniti sa ne batjocoriti in tara noastra ,acasa la noi…
Eu am prieteni de toate neamurile si de toate rasele si unguri am prieteni,dar voua nu va iese niciodata din cap ca aceasta e tara Romaneasca si nicidecum Ungaria,crezi oare ca daca ai fi in Ungaria ai trai mai bine,eu nu cred ….si sa stii de la mine ca Doamna Mihaela nu e mocana,e ‘Moata get beget,numai ca sa nu insulti tu pe cineva nu poti trai….asa sunteti voi facuti” huni nenorociti” ce sunteti.

Aurelian 18 martie 2012 at 0:44

In primul rand populatia romana in Ungaria ii sub 0,1%, adica vreo 8-10.000 persoane aflati in zona Gyula, de la cel cu barba sura, pan´ la cel cu tata-n gura! Deci pentru un sat bunicel(satul GYAL, langa Budapesta are 40.000 de locuitori) din Gyula, si pentru cei vreo 200 tigani vorbitori ai dialectului megleno-roman(care pot fii considerati de niste villains de pe acest forum ca nu stiu romaneste, intrucat nu vorbesc limba literala romana, ci un dialect fara o gramatica scrisa), de langa orasul PECS, din sudul Ungariei, credeti ca cineva va face facultati, ca sa aibe vreo 10 studenti pe an pe Universitate? Una ii sa ai 1.500.000 unguri in Transilvania, si Moldova(ceangai din zona Bacau si Neamt), si alta sa ai 10.000 romani la 11.500.000 unguri in Ungaria. Cred ca problema ii una de ratiune si bun simt, si nu ii bine sa o privim sentimental. Dezinformarea serviciilor de informatii militare, facuta cu profesionism de catre compartimentele de razboi psihologic incepand cu data de 28 mai 1928, si pana in ziua de azi, a lasat destule „cicatrici” in cadrul relatiilor interetnice din Romania!

Chiorete Strulgureanu 17 martie 2012 at 20:05

Ungurii..creaza numai probleme unde sunt.Cica un ungur i-a cumparat fiicei lui un glob:curioasa,fata a vrut sa vada unde e Ungaria pe harta.Vazand cat de mica e reprezentata,a inceput sa planga.”De ce plangi,fata tatii.Pai eu vreau un glob numai cu Ungaria pe el…” sovinism,ultranationalism,antisemitism…nu suntem nici noi complet straini de astea,dar ungurii sunt cu siguranta campioni europeni…
si mai spun un lucru,de care suntem toti constienti:ungurii pot trai printre romani,romanii nu sunt lasati sa traiasca intre unguri.Asta a fost si inainte de 1920,este si azi(Harkov,nu mai vorbesc de Ungaria…
Granita etnica era aproape de Tisa.. au impins.o prin maghiarizare in secolele XVIII si XIX pana unde e azi…

marius 17 martie 2012 at 20:13

In Ungaria medievala,procentul de unguri etnici varia intre 12 si 15%…maxim..restul…slavi,rumani,cumani,iazigi,germani,secui,armeni,aromani,greci,italieni…orasele erau practic nemtesti..

marius 17 martie 2012 at 20:23

Cine zicea ca politica de maghiarizare nu se aplica si azi? Vor sa oblige pacientul sa invete ungureste,pentru ca doctorul are pozitia de forta,si,daca vrei sa te intelegi cu el ,tre sa stii ungureste…daca asta nu e tradare a interesului national……rusine,Strul Ungureanu,alogenule..

ion cel groaznic 17 martie 2012 at 20:28

Acest proiect de lege e o rusine!

Donn Juan 17 martie 2012 at 20:42

Un cioban statea intins langa o fantana….dupa un timp se apropie de fantana o persoana care vrea sa bea apa,la care ciobanul il avertizeaza…
„Nu bea… apa e otravita „persoana se uita la cioban si spune…”in nem tudom romanom”,atunci ciobanul ii spune…” Bea apa ca e tare buna si rece „

Donn Juan 17 martie 2012 at 20:59

Janos… face nazbatii pe langa biserica ortodoxa Romana
Popa il vede si ii zice,daca nu te faci cuminte te botez „ion” si te fac roman,Janos nu se potoleste si popa se tine de cuvant il boteaza „ion”
Ajuns acasa Janos spune la toata familia ca el a fost botezat ion si este roman,parintii, fratii si surorile l-au batut si injurat,ramas singur micutul „ion” se gandeste…
De zece minute sunt Roman si ungurii acestia imputiti au si inceput sa ma persecute !!!

Donn Juan 17 martie 2012 at 21:15

Cand G.Funar a fost bolnav la patul lui se adunara toate neamurile si colegii de partid la care el le spune ca are „o ultima dorinta.”..vreau sa-mi schimb numele in Funer Gyorgy.
Colegii de partid si neamurile raman blocati ca de ce el vrea sa-si schimbe numele romanesc in maghiar cand de atatia ani a luptat impotriva maghiarilor.
Funar raspunde….mai bine sa moara un ungur decat un Roman !!

Aurelian 18 martie 2012 at 0:44

In cimitirul unguresc din Cluj de pe Calea Turzii, ai o Piatra de mormant ce poarta numele de „Funar Gyorgy”!
De fapt Funar s-a oprit la jumatate dupa ce a vopsit bancile din parc in Rosu, Galben si Albastru, si a mai vopsit si un autobuz. In acel moment un consilier i-a explicat ca toate mijloacele de transport in comun din Budapesta, metrou, autobuz, firobuz, tranvai, si inclusiv pe tuburile de mustar si kechup, fabricate in Budapesta aveau pictate culorile, Rosu Galben si Albastru, ca daca Rosu Alb si Verde(piros, feher, zôld) sunt culorile Ungariei, Rosu Galben si Albastru, era in acel timp culorile Budapestei, inclusiv in port la Dunare in fata Hotelului Duna, erau doua steaguri, unul Rosu Galben si Albastru, si altul Rosu Alb si Verde. No, asa o dato in bara Funar cu culorile, ca si primul primar comunist din Cluj, care a vrut sa vopseasca dealul Cetatuii in rosu!

Donn Juan 17 martie 2012 at 21:28

Legenda spunea ca primul om care a aparut in Transilvania a fost un Ungur si umbland el prin poiana a vazut un izvor frumos si un lac unde putea bea apa si sa se scalde(sa faca o baie )leaga calul de un pomulet,se dezbraca de haine si sare in lac sa faca baie,cand se intoarce nu gaseste nici cal si nici haine,doar un bilet in care scria…”Multam fain „

Donn Juan 17 martie 2012 at 21:46

Ion e suspectat ca l-a ucis pe vecinul sau ungur,la care ion neaga si povesteste intamplarea…
-Pai eu am iestit afara cu o banana ca sa moara Istvan de ciuda ca el nu are bannane si dupa aia eu am aruncat coaja la el in curte.
-Na …si a iesit isvan afara in curte s-a impedicat de coaja si a cazut in furca mea .

nicolae 17 martie 2012 at 22:24

Gustoase glume,dar lasandu-le la o parte,eu ca roman sunt sufocat de taxe,statul subventioneaza o facultate an limba maghiara,acesti medici cand se vad cu diploma an mana,primul lucru la care gandesc e sa lucreze an Ungaria,Anglia(vezi limba engleza),nici o problema ,este dreptul lor,dar sa studieze pe banii lor nu pe banii mei,si la urma eu raman fara personal medica ,lnu mai permitem ca statul sa investeasca an instruirea personalului si pe urma Ungaria sa beneficieze de ei gratis.Ar trebui luate masuri ca toti cei care au beneficiat de scolarizare gratuita an Romania daca vor sa plece sa lucreze afara sa restituie cheltuielile de scolarizare,astfel eu sa beneficiez de reducere de impozite.Acestea sunt antradevar probleme pe care politicienii ar trebui sa le trateze cu toata seriozitatea,cu UDMR ne-am lamurit,din 90 este singurul partid care este fara antrerupere la guvernare,ce a facut bun pentru Romania,este culpa lor de tot ce nu merge bine,nu au scuze,au guvernat an defavoarea Romaniei,cred ca a venit timpul ca romanii sa se trezeasca si sa ai anlature de la guvernare,noi nu suntem nazisti dar la noi acasa trebuie sa decidem noi,tinerii lor sunt liberi sa mearga la Buda Pesta sa studieze ce vor.

Donn Juan 17 martie 2012 at 22:47

Bine zis….nu au decat sa-si faca facultati in limba lor,dar sa nu astepte sa traiasca pe spinarea noastra….SUNTEM NOI ROMANII PREA BUNI .

?? 17 martie 2012 at 22:53

cred ca dintre toti cei de aici, singurul intreg la cap este DON JUAN:)

Restul, inclusiv eterna si fascinanta Mih Dehelean, a carei mediocritate nu trebuie demonstrata, bat cimpii.

teapa 17 martie 2012 at 20:16

Inca o saptamina cu smantana !
Dar ce samantana, iredentista !!!!!!
Faci pasi mari, inceti dar siguri, spre a nu mai prinde loc de parlamentar !

Costel* 18 martie 2012 at 17:58

2 teapa, vorbiti de samanta iredentista, slab, eu fac o constatare foarte reala … in localitatile in care sunt 20% unguri este musai scoala ungureasca iar in localitatle cu unguri unde romani sunt20% musai ca acestia sa dispara sau sa devina peste noapte unguri, asta e … si Base pupincu(%)la dumnealor ca sa ramana Presedinte. Nea teapa in ce tara din lume Ministrul Culturii este de alta natie si pe deasupra si medic veterinar, oare aceasta cum se numeste?

Donn Juan 17 martie 2012 at 20:47

Un popa avea o slujnica unguroaica pe care o chema „Yldico” si de care ii placea f mult si intr-o buna zi o cauta popa prin curte si nu o gaseste nicaieri,o striga si fata nu raspunde.
Dupa oaresce vreme vine Yldico acasa si popa o intraba…unde ai fost tu Yldico eu tot strigat la tine si tu nu auzit de loc,fata ii spune….am fost acolo la copito (capita cu fan)si am jucat cu baietii,noi fetele trebuia sa bagam capul la copito si baieti trebuia sa venit pe dinapoi… si noi trebuia sa ghicit care baiat este… si nu putu veni acasa pana nu ghicit.
Mai ce joc frumos zice popa….sa ma inviti si pe mine sa ma joc si eu cu voi…te invit Domnu Parinte ca si pe Preoteasa am invitat-o si ea nu ghicit de loc !!!

Aurelian 17 martie 2012 at 20:48

Draga Mihaela, inainte de a scrie acest articol ar fii trebuit sa citesti Declaratia de Unire a Transilvaniei cu Romania, aprobata de 100.000 persoane la 1 Dec. 1918 la Alba-Iulia, care specifica:

-Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.
Egală îndreptățire și deplină libertate autonomă confesională pentru toate confesiunile din Stat.
Înfăptuirea desăvârșită a unui regim curat democratic pe toate tărâmurile vieții publice. Votul obștesc, direct, egal, secret, pe comune, în mod proporțional, pentru ambele sexe, în vârstă de 21 de ani la reprezentarea în comune, județe ori parlament.

Nu stiu daca prin Apuseni s-a auzit de asa ceva, dar asta a fost votat la „Marea Unire”!

Machiavelli 17 martie 2012 at 21:07

Draga Aureliene…oare pentru noi Romanii nu s-a votat tot asa>? avem noi Romanii din Ungaria facultati in limba Romana au ba….adica cum vine asta,altii au drepturi si altii nu ?
Tot ce ai scris tu acolo este egal si pentru Romanasii nostri de dincolo si atunci pace sa fie pentru toata lumea si egalitate in dreptiri !!

Aurelian 17 martie 2012 at 22:14

Dupa cate stiu eu, Declaratia de Unire face referinta la populatiile din Transilvania si nu din Ungaria! In Ungaria populatia romana daca se simte discriminata ar trebui sa-si ceara drepturile, iar dupa cate am inteles eu romanii din Ungaria au un tip de autonomie culturala, pe la Gyula!

Aurelian 18 martie 2012 at 1:08

Referitor la a creia Facultati in limba romana in Ungaria, ii practic imposibil datorita lip`sei studentilor doritori sa studieze in limba romana:

– In primul rand populatia romana in Ungaria ii sub 0,1%, adica vreo 8-10.000 persoane aflati in zona Gyula, de la cel cu barba sura, pan´ la cel cu tata-n gura! Deci pentru un sat bunicel(satul GYAL, langa Budapesta are 40.000 de locuitori) din Gyula, si pentru cei vreo 200 tigani vorbitori ai dialectului megleno-roman(care pot fii considerati de niste villains de pe acest forum ca nu stiu romaneste, intrucat nu vorbesc limba literala romana, ci un dialect fara o gramatica scrisa), de langa orasul PECS, din sudul Ungariei, credeti ca cineva va face facultati, ca sa aibe vreo 10 studenti pe an pe Universitate? Una ii sa ai 1.500.000 unguri in Transilvania, si Moldova(ceangai din zona Bacau si Neamt), si alta sa ai 10.000 romani la 11.500.000 unguri in Ungaria. Cred ca problema ii una de ratiune si bun simt, si nu ii bine sa o privim sentimental. Dezinformarea serviciilor de informatii militare, facuta cu profesionism de catre compartimentele de razboi psihologic incepand cu data de 28 mai 1928, si pana in ziua de azi, a lasat destule „cicatrici” in cadrul relatiilor interetnice din Romania!

marius 19 martie 2012 at 15:10

Nu sunt 10.000,ci 24.000.De ce asa putini? Intraba-ti stramosii,care au avut grija sa-i maghiarizeze pe ceilalti,aproape 300.000.Cum am spus,ati impins granita etnica de pe Tisa,la granita actuala.Ati creat o episcopie greco-catolica cu limba liturgica maghiara,si i-ati obligat sa devina membri(90% din populatia rumana din H. era greco-catolica).Paralel cu scola maghiara,i-ati terminat in 2-3 generatii…curios,300.000 de unguri sunt azi in estul H. greco.catolici…in evul mediu nu era nici unul..cat despre „resturile” romanesti,ei sunt urmasii celor 10% ortodocsi…

marius 19 martie 2012 at 15:13

Ceangaii nu sunt unguri,ci moldoveni catolici,stramosii lor fiind romani ardeleni.Cei cativa secui nu schimba datele problemei.
De unde 1.500.000 unguri???? sunteti 1.200.000,incluzand vreo 200.000 cigani,care s-au declarat,sub presiunea voastra,unguri…
repet,sunteti 1.000.000,in realitate.

Aurelian 19 martie 2012 at 19:56

Desteptule, una ii ce vrei tu, si alta este realitatea:

-Maghiarii din România reprezintă cea mai numeroasă minoritate etnică din România. La recensământul populației din 2002 au fost înregistrați în România 1.431.807 etnici maghiari, reprezentând 6,60% din populația țării.
Ponderile cele mai mari de populație maghiară se înregistrează în Ardeal, în special în județele Harghita (84,61%) și Covasna (73,81%). Conform recensământului din 2002, orașul din România cu cel mai mare număr de etnici maghiari era municipiul Târgu Mureș, cu 70.108 locuitori de etnie maghiară (în zona metropolitană Târgu Mureș peste 100.000[1][2]). La recensământul anterior, cel din 1992, au fost înregistrați la Târgu Mureș 84.492 de maghiari și 76.742 de români. În procente, orașul cu cea mai mare pondere de maghiari este municipiul Odorheiu Secuiesc: 95,75% în anul 2002, dintr-un număr total de 37.000 locuitori.
Deși la recensăminte numărul celor care se declară secui este foarte mic — la cel din 2002 s-au înregistrat 532 de secui[3] —, numărul acestora este estimat la circa 670.000 de persoane, reprezentând peste 45% din totalul maghiarilor din România.[4] Această discrepanță arată că din punct de vedere etnic secuii se consideră maghiari.

Aurelian 19 martie 2012 at 20:09

Sa inteleg ca USL-ul a finantat un recesamant separat, si ai cules datele din acest recesamant. Dragul meu , cu asemenea realitate, este necesar sa-i ceri medicului sa-ti schimbe tratamentul. O persoana apartine grupului etnic pe care il declara, iar daca ceancai si secui se simt unguri sunt unguri, ca si tiganii se declara romani, si nimeni nu ii deranjeaza. Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia!

Costel* 18 martie 2012 at 18:21

@ Aurelian, si eu sun din Muntii Apuseni si constat ca pentru unguri chiar se prea respecta Declaratia, dar domnule draga daca acest UDMR va mai ramane la guvernare inca 20 de ani, dumnealor fiind picatura care creaza puterea guvernamentala noi cei de aici peste 25 de ani cand vom merge la Bucuresti vom trece putintel frontiera. Si totusi o intrebare pentu dumneavoastra domnule Aurelian … oare in ce tara din lume in Parlament exista si organizatii culturale cum este UDMR ca dupa cate stiu politica fac numai partidele politice.

Aurelian 18 martie 2012 at 22:39

@costel, ai fi preferat in locul Asociatiei Culturale UDMR, vreun partid nationalist de sorginte sovina, asa cum este Euskadi Ta Askatasuna(ETA), in Tara Vascilor(Euskal Herria). Sunt 7% din populatia Romaniei, si desi s-a iuncercat ca sa se divida unitatea ungurilor, prin creierea de Partide Politice Nationaliste Ungare, nu s-a reusit, ASA CUM NU A DAT REZULTATE NICI DESNATIONALIZARE SECUILOR, PRIN COLONIZAREA DE OLTENI IN SECUIME, nu au reusit sai desnationalizeze, dimpotriva, avem acum secui ale caror femei nu stiu romaneste, care poarta nume oltenesti. Lasa miticii in pace si nu mai crede dezimformarile lor, ca de peste 1.000 de ani decand traim impreuna, in Transilvania, ne intelegem intre noi, cate o data ne-am mai si pleznit, dar si fratii se mai bat, dar de bine de rau traim impreuna si depinde de noi si de unguri, daca traim bine sau rau. Miticii cu ale lor, si noi cu ale noastre, ca nu vin miticii sa ne bage in traita, vin numai sa ne i-a.

marius 19 martie 2012 at 15:21

nu sunteti 7%,ci 6,3%…falsificarea demografiei e specialitatea voastra,printre multe alte rele.Incluzind,cele 6.3%,si 200.000 tigani vorbitori de ungara.Si nu incercati sa ne puneti in conflict cu restul tarii;fara ei eram de mult facuti praf si surcele de sovinismul feroce unguresc.
Impreuna,vom dainui cu totii..
Separat,vom pieri cu totii..

Aurelian 18 martie 2012 at 23:17

Regatul Unit al Marii Britanii, are, 4 provincii autonone, Anglia, Wales, sau Tara Galilor, Scotia si Irlanda, si fiecare dintre cele trei are limba propie si parlament propiu.SUA are cel de al 51 stat, Porto Rico, care are si Spaniola ca limba oficiala. Faptul ca tu nu stii, nu inseamna, ca nu exista. Sa nu mai vorbin de Federatia Rusa, care a facut manuale si a dat autonomie si mla tigani!Ceausescu, ca a provenit din Armata, iar Armata avea actiune nationalista, a folosit nationalismul pentru a dezbina si a conduce fraierii!

Costel* 19 martie 2012 at 13:01

@ Aurelian, ce mai stati pe ganduri doar sunteti la putere dati Ardealul ungurilor dupa proiectul domnului Basescu (o regiune putin mai mare ca si cea luata prin dictatul de la Viena) si in aceste conditii domnul Basescu va deveni pe viata Presedintele miticilor iar noi vom „trai bine” sub conducerea ungureasca.

Aurelian 19 martie 2012 at 16:01

Eu de fapt doresc ca Ardealul sa fie al Ardelenilor, romani, magyari, germani si alte nationalitati, si nici al miticilor si nici al ungurilor. Cred ca ne putem descurca si singuri, ca nu avem nevoie sa ne spuna alti ce trebuie sa facem, si nici sa ne infecteze cu manipularile si dezinformarile lor!

Costel* 19 martie 2012 at 15:24

@ Adrian atunci hai sa ne separam de mitici si sigur domnul Primar Hava cu domnul Deputat Olar si cu domnul senator Verestoy vor conduce Transilvania foarte bine cu paduri si cu Corint cu tot …

marius 19 martie 2012 at 15:04

nene,asta a fost….situatia s-a mai schimbat de atunci…alea au fost niste propuneri,nu legi…dupa parerea mea,prea generoase cu o minoritate neleala si antipatica.

Machiavelli 17 martie 2012 at 20:57

Discutie intre doi prieteni.
Mai Vasile,televizorul tau prinde ungurii?
Nu… mai Ioane,dar daca exista un televizor sa prinda ungurii eu il cumpar pe cel mai mare !!!

Aurelian 17 martie 2012 at 22:21

Vad ca din nou, un derbedeu de maiamutoi PeNaL, POSTEAZA SUB id.-ul meu! Asta a invatat Piticul Atomic, cand s-a licentiat in psihologie noaptea!

simi 17 martie 2012 at 21:56

si de data aceasta UDMR cu ajutoru unui partid romanesc PDL AU FACUT ACEASTA MITOCANIE sa ne gindim ce sar intimpla in america sau in anglia ca fiecare etnie sa isi faca universitate in propia limba ,aici cu toti putem cadea de acord ca nu se poate aceste „mici concesii”facuteUDMRU-lui de toate partidele care au fost la guvernarese vor termina pina la urma cu o baie de singe ,datorita tuturor politicienilor care de-ea lungul timpului au hartuit si agresat cu asemenea decizi propii cetateni ROMANII

Nicusor Ardeleanu 17 martie 2012 at 22:04

Doamne cati analfabeti mai sunt pe lumea asta,vorbesc doar atat cat pricep,ca minte multa nu au de unde,speram ca dupa revolutie sau mai civilizat,dar in zadar,tot acestia sunt.
Pacat ca ii suportam printre noi,nu trebuia sa le dam voie sa ne jigneasca,dar poate cu ocazia asta ii descoperim si asa scapam definitiv de ei !!
Eu nu cred ca sunt Romani !!!!!

daniel 17 martie 2012 at 22:06

De la 1918 incoace a cam trecut vreme; iar printre altele am mai trecut printr-un dictat de la Viena si prin atrocitatile comise de unguri in numele acestui tratat. Deci daca vrem sa fim credibili, sa prezentam faptele in ansamblu, nu numai fragmente din istorie, cele care ne convin.

Nicusor Ardeleanu 17 martie 2012 at 22:40

Ce vrei sa spui daniele ca zau daca te inteleg !!!!!

marius 19 martie 2012 at 15:59

zice ca ungurii nu prea merita mare lucru,dupa cum s-au comportat in decursul timpului.Cehii,polonezii,ungurii chiar i-au gonit dupa razboi pe nemtii lor locali,pentru ca au fost neleali.Doar noi le-am permis ghilcosilor(ucigasilor) astia sa ramana pe pamantul nost.si sa ne sfideze,astazi.

Aurelian 17 martie 2012 at 22:18

Vad ca din nou, un derbedeu de maiamutoi PeNaL, POSTEAZA SUB id.-ul meu!

Nicusor Ardeleanu 17 martie 2012 at 22:50

Cati se declara unguri pe aici >?
foarte putini in raport cu oameni de caracter,asa ca aratati-va mojiciile mai departe,sunteti extraordinari,pacat ca nu ati plecat si voi peste granita,dar nu e tarziu nici acum ……paaa

Aiudeanul * 18 martie 2012 at 13:23

Felicitari doamna Dehelean-Mih!Pentru orice.Pentru onestitate,pentru prietenie,pentru…pentru pertinenta acestui articol.Corect ar fi fost sa NU confundati ungurii cu udmr!Da ce conteaza?Sau conteaza?In sfarsit am inteles esenta raului in Romania.Ungurii(hunii cum scria,mai sus,un imbecil)adica udmr.Ce basescu,ce boc ce…Ungurul somer este vinovat.Minunat mesaj!Va felicit!

Administrator 18 martie 2012 at 19:59

daca tot vreti sa comentati… CE-AR FI SA COMENTATI LA SUBIECT?

de ce tineti in mod deosebit sa insultati? ca eu asta nu pot sa pricep…

Nicusor Ardeleanu 18 martie 2012 at 17:40

Felicitari Doamnei Mihaela pentru articol si pentru faptul ca a adus in discutia opiniei publice aceasta problema atat de spinoasa pentru noi Romanii.
Noi stim foarte putine probleme aici in centru tarii,stim foarte putine tratamente aduse Romanilor din Harghita si Covasna cu care se confrunta semenii nostri de acolo si umilintele la care sunt supusi de catre unii UDMR-isti.
Noi cu toate ca ei sunt in tara la noi nu ii tratam cu asemenea jigniri si umilinte,de ce nu pot sa invete si ei limba Romana,limba tarii in care traiesc destul de bine,de ce nu pot sa fie si ei oameni respectosi asa cum suntem noi Romanii cu taoate nationalitatile conlocuitoare.
De ce ei niciodata nu se considera Rommani de etnie Maghiara,cum orice alt popor o face,ei se considera stapani in tara straina si profita de bunatatea noastra pentru a ne ponegri si denigra.
Eu condamn actuali guvernanti care nu stiu sa puna pret pe semenii lor si pentru as face placerile subjuga poporul Roman prin acceptarea a tot felul de potlogarii si denigrari de catre cei care de douazeci de ani sunt tot la putere (adica UDMR)
De ce nu fac pragul electoral la 10 la suta sa scapam de ei …
Cred ca prea putine stie poporul Roman, ca ei ne fura padurile si nimeni nu ii intreaba nimic,ca Doamna Ritzi sau cum o mai cheama a facut nu stiu cate infractiuni si nimeni nu ia facut nimic,ca altul din Covasna a fost cercetat de procurori si procurorul respectiv a decedat in imprejurari necunoscute si multe altele care numai ei le stiu si poate prea putini Romani care nu pot vorbi sau nu au cui sa o spuna !!
Treziti-va Domnilor guvernanti si mai ganditi si la poporul Roman,nu numai la afacerile voastre tenebroase care aduc mari prejudicii acestui popor de mult subjugat.
Cu multa stima si tot atat de multa consideratie pentru Doamna Mihaela care este o Doamna de seama a poporului Roman si care lupta pentru eradicarea raului din aceasta tara…PACE SI PRIETENIE !!!

marius 19 martie 2012 at 15:39

de acord cu ce spui,doar o mica rectificare:Ritzi e evreica,nu unguroaica

Administrator 19 martie 2012 at 0:11

dl bibicu, autoarea acestui material isi asuma sub semnatura responsabilitatea. in plus, articolul a fost publicat in editia tiparita (cu tot ceea ce decurge de aici). este opinia dinsei iar eu o respect asa cum e. daca dumneavoastra nu sinteti de acord, va rog DOAR sa va exprimati civilizat si la obiect, astfel incit comentariul dvs sa poata ramine aici.

cit despre ventilator, aveti grija ca exista si in comentariul dvs un asemenea „utilaj”, ba mai mult, improasca si el cu „maro”. ce parere aveti vizavi de asta?

Costel* 19 martie 2012 at 13:08

Stimate @ Administrator va rog ca la comentariile noastre care apar in pagina sa treceti ora si data reala. Am scris de cateva minute un comentariu si a aparut cu data de maine.

Administrator 19 martie 2012 at 20:18

am observat si eu anomalia asta. o sa dau de stire celor ce pot remedia situatia.

Bricfor 18 martie 2012 at 21:09

Cu bancuri si glume dinastea putem pe discredita pe oricine chiar si pe cei cu premiu Nobel sau stiu eu…frustrarea,rautatea si extremismul de ambele parti nu aduce nimic bun si in loc sa ne vedem de treaba si sa cooperam ca Ardealul sa fie mai bun noi de ciondanim si uitam ce avem de facut!!!!

bibicu 18 martie 2012 at 23:51

dl admin domnisoara arunca cu …. in ventilator poti face ceva ? este si jurista made spiru haret

gerula 19 martie 2012 at 1:35

tanti draga sa sti de vorbit poti sa vorbesti ce limba vrei ,dar de gandit gandesti in limnba materna in cazul maghiarilor este limba maghiara
si mai fa pe mare gazetar ca nu iti sta bine
mai schimbati lookul scuze freza ca esti ca draga olteanu…….in chirita ….

Aurelian 19 martie 2012 at 12:26

Ungaria este statul care ofera cele mai multe drepturi minoritatii romane, la cei 8482 romani, majoritatea asezati in zona Gyula!

Ungaria Datorită calității Ungariei de stat de drept (garantat prin aderarea la Uniunea Europeană) aici românilor le sunt oferite drepturi depline. Foaia românească este singura publicație în limba română. Radio-Televiziunea Maghiară are o redacție în limba română, și transmite 25 de minute în limba română săptămânal pe canalul 1, cu reluare pe canalul 2.[8] În privința educației, există Liceul Nicolae Bălcescu din Giula (Gyula), unde câteva materii se predau în limba română (geografia, științele naturii, istoria) iar celelalte în limba maghiară.[8] Se realizează deseori schimburi de experiență prin care elevii pot vizita România, iar, în plus, statul român oferă după absolvire burse acestor elevi pentru a studia la universitățile din România (în special la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca). Există și câteva lăcașe de cult românești

Costel* 19 martie 2012 at 13:18

Adevarat graiti dumneavoastra domnule @ Aurelian. Apare o intrebare, de ce la Rimetea nu exista clasa cu predare in limba romana de si sunt in localitate 25% romani … asta da democratie si UDMR la guvernare …

marius 19 martie 2012 at 15:49

nu spune adevarul.Minte,ca orice ungur.Asta stiu ei sa faca,sa minta.In „liceul romanesc” din Jula(si nu Gyula,ca avem nume romanesc)singura materie oredata in romana e..limba romana,in regim de ..limba straina.Adevarul e ca minoritatea romana din Ungaria,cat a mai ramas,piere,incet,dar sigur.Totul cu sprijinul so spre satisfactia „prietenilor” unguri.

Aurelian 20 martie 2012 at 0:21

Inainte de a face afirmatii nefondate pe forum , cauta „romani din Ungaria” pe Google, si informeazate. Toate afirmatiile facute sunt copiate de pe pagini din internet, pagini din Romania, si pagini in limba romana si nu mi-am permis sa adaug nici macar o virgula in citatele prezentate. Somnul ratiunii naste monstri, iar daca tu preferi sa te documentezi din zvonuri, si nu din surse verificate de pe net, este problema ta. Spre imformarea ta , sunt roman, si nu stiu sa fie prin familia mea cineva care se declata ungur, am si in familie neamuri cu prenume unguresc, scris in ortografia magyara, dar aia sunt romani mai nationalisti ca tine!

Costel* 20 martie 2012 at 7:50

Aveti multa dreptate domnule @ Aurelian, mai era un domn care ne explica cat de bune sunt unele drumuri judetene citind presa in timp ce eu spuneam cat de bune sunt acele drumuri judetene dupa ce am rupt masina.

Aurelian 19 martie 2012 at 16:04

Romanii din Rametea nu au decat sa faca scandal!

Costel* 19 martie 2012 at 15:17

Romanii din Rimetea trebuie sa faca ciocul mic pentru ca doamna Oana Badea a semnat ca invatamantul romanesc din Rimetea sa dispara iar la putere acum este PDL, supus UDMR si asta e, draga @ Aurelian.

Antonescu 20 martie 2012 at 11:37

Aurelian este un nume Romanesc,de cand un ungur simpatizeaza asa mult numele Romanesti ? mai bine da-ti arama pe fata si spune cine esti si raspunde daca Romanii din ungaria au facultati in limba Romana sau nu.

de hely anu'asta! 19 martie 2012 at 15:26

DE A HELY
románok és magyarok között
olyan vegyes, hogy nem tudom, miért lehet hívni Deheleanu.
semmi baj, csak áldott HELYEN.
DE A HELYEK a Motz.
(nu injurati ci traduceti cu google translate)

MISTO ???

Aurelian 19 martie 2012 at 20:01

desi nu am injurat si nici insultat pe nimeni, am prezentat doar date statistice, si opinia mea personala, vad ca sunt cenzurat. Sa inteleg ca se doreste o campanie electorala bazata pe antimagyarism si sovinism. Nu am criticat si nici nu am laudat ungurii, dar vad ca cei care is pusi pe a baga bete in roate, nu sunt cenzurati, iar eu sunt!

noname 20 martie 2012 at 4:08

bravo!

Antiprostie 20 martie 2012 at 8:51

Da-i la prost un volan si pe urma mira-te ca bornaie pe strazi…
De ce se considera unii mai stapani ale acestor meleaguri decat altii nu inteleg. Vad doar aceasi frustrare a motatei revenind mereu in presa si dand apa la moara altor frustrati care nu sunt in stare de nimic si dau vina pe altii.
Draga motata! De ce nu te apuci sa rescrii toata arhiva fondului funciar din muntii Apuseni din maghiara in romana. Poate asa vor mai trece frustrarile. De asemenea, vezi contextul aparitiei primelor tiparituri in limba romana si reconsidera-ti atitudinea.
Faptul ca limba materna este singura limba care iti da libertatea deplina sa gandesti si sa creezi este de asemenea un lucru sfant si adevarat. Nu poti avea pretentia de la nimeni sa-si renege limba materna si sa invete sa gandeasca intr-o limba straina, chiar daca este limba oficiala a statului in care traieste.
Mesaj pentru frustrati: cititi istoria dar traiti pentu viitorul vostru!

ion 20 martie 2012 at 9:26

comentariu la subiect: cine credeti ca va castiga batalia, SRI sau SIE?

Barladeanu 20 martie 2012 at 11:56

Stapanii meleagurilor Romanesti sunt Romanii iar a celor unguresti sunt ungurii,asa de greu este de inteles?in Romania limba materna e limba Romana,asta doar pentru cei cu capul greu de inteles.
Antiprostie vrea sa arate ca el e un mare destept si nu este frustat,atunci de ce jigneste pe Doamna in fel si chip pentru ca pe noi Romanii nu ne intereseaza traducerea voastra in limba maghiara,nu aveti decat sa va traduceti voi,pe noi Romanii ne intereseaza ca voi cei care conlocuiti impreuna cu noi Romanii sa aveti o comportare exemplara sa fiti demni si cuviinciosi asa cum suntem noi cu voi,care de multe ori nu meritati respectul nostru
Doamna de ce sa nu poata scrie un articol in limba Romana,era bine daca il scria in maghiara?chiar ca sunteti frustati definitiv si irevocabil !!!!!!!

Mihaita 20 martie 2012 at 12:12

Ce distractie, oricine ar fi scris acest articol, nu ar fi fost atatea comentarii, dar daca-i Mihaela toti sar de invidie, asa ca Mihaela, atata timp cat comentariile rautacioase se fac in spatele tau, atunci ce-i care le fac nu au o pozitie favorabila incat sa-ti spuna in fata rautatile, asa ca succes si la mai mare..