Mesajul Președintelui României, domnul Klaus Iohannis, transmis cu prilejul Zilei Rezervistului Militar
Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a transmis vineri, 31 mai a.c., un mesaj cu prilejul Zilei Rezervistului Militar.
Vă prezentăm în continuare textul mesajului:
„Celebrăm astăzi «Ziua Rezervistului Militar», prilej cu care mă adresez tuturor celor care și-au dedicat destinul carierei militare și care au slujit drapelul tricolor cu devotament și dăruire.
În această zi aniversară, îmi exprim recunoștința și prețuirea pentru toți cei care au contribuit la consolidarea capacității combative a Armatei noastre şi care au participat la acțiunile din teatrele de operații din Afganistan, Irak şi Balcanii de Vest sau la misiunile desfășurate în Africa şi Asia, sub mandat ONU.
Profesionalismul, onestitatea, integritatea morală, loialitatea față de țară reprezintă doar o parte dintre calitățile rezerviștilor care și-au adus contribuția la creșterea prestigiului Armatei noastre în rândul cetățenilor români, precum şi al României în rândul aliaților şi partenerilor noștri.
Asociațiile militarilor rezerviști şi în retragere desfășoară o importantă activitate de promovare a valorilor naționale, membrii acestora participând, cu consecvență, la educarea civică a tinerei generații.
Pentru Armata României, resursa umană este una de ordin strategic și dumneavoastră aveți, în continuare, un rol important în formarea caracterelor și competențelor cadrelor militare în activitate, prin îndrumarea acestora spre desăvârșirea educației lor formale, dobândirea unei experiențe solide în activitate și spre creșterea motivației personale de autodezvoltare și perfecționare.
În același timp, salut implicarea cadrelor militare în rezervă în comunicarea către public a unor aspecte referitoare la valori, tradiții, repere profesionale și de cultură organizațională, specifice sistemului militar.
De asemenea, consider că sunt meritorii preocupările dumneavoastră privind refacerea prestigiului Armatei în societate, respectarea angajamentelor României în calitate de membru NATO şi adoptarea unei legislații clare şi coerente în domeniul securității naționale.
Vă încurajez să persistați în abordarea cu realism şi responsabilitate a problematicii apărării României și vă îndemn să rămâneți, în continuare, ancorați și implicați în viața socială și să nu încetați să insuflați în rândul cetățenilor români, sentimente de solidaritate, camaraderie, respect și stimă pentru semeni.
Vă urez multă sănătate şi bucurii alături de cei dragi!
La mulți ani!”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei Agenția Națională pentru Protecția Mediului a anunțat miercuri, 24 iulie 2024, depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul Drum de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum o zi
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)