Marcel Vela: ,,Încă încercăm să îi convingem pe unii de existenţa virusului, s-au format tabere şi suntem blamaţi sau aprobaţi”
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a afirmat, joi seară, că România înregistrează cifre îngrijorătoare în lupta cu pandemia de coronavirus, iar în tot acest timp autorităţile încă se chinuie să-i convingă pe unii de existenţa virusului, ”mai ales pe cei care cred că din această polemică punctează electoral”. Vela a făcut un apel la responsabilitate şi unitate şi a afirmat că ”nu trebuie să salvăm ţara cu arma în mână, este atât de uşor să purtăm o mască simplă”.
”Dragi prieteni, da, înregistrăm cifre îngrijorătoare, iar în tot acest timp încă încercăm să îi convingem pe unii sau pe alţii de existenţa virusului, mai ales pe cei care cred că din această polemică punctează electoral. S-au format tabere şi suntem blamaţi sau aprobaţi. Sunt dezbateri nesfârşite despre unii de ce cred, iar despre alţii de ce nu cred. Prin căutarea unor argumente pro sau contra, nu facem altceva decât să dăm timp acestui inamic perfid şi invizibil să ia tot mai multe vieţi. Cifrele afişate ne dau fiori reci, iar acelea nu sunt doar cifre abstracte, sunt chiar vieţi omeneşti, sunt semenii noştri care, ieri, erau printre noi.
Cifrele, care marchează numărul de decese anunţate zilnic prin comunicate oficiale, au în spate familii, drame, o pierdere grea, multe lacrimi şi suferinţă. De ce nu încercăm pur şi simplu să ne sprijnim unii pe ceilalţi? De ce să aşteptăm să avem virusul în familiile noastre sau în vieţile noastre pentru a crede în existenţa sa?”, a scris, joi seară, pe facebook, Marcel Vela.
Acesta a făcut un apel la responsabilitate şi unitate.
”Eu cred că a fi precaut în aceste momente înseamnă cu adevărat să îţi iubeşti aproapele şi ţara. Trebuie să acceptăm şi să arătăm astăzi mai mult ca oricând că prin responsabilitate şi prin asumarea măsurilor de protecţie, pur şi simplu ne iubim cu adevărat aproapele. Nu trebuie să salvăm ţara sau viaţa compatrioţilor cu arma în mână… Este atât de uşor să purtăm o mască simplă şi nevinovată şi să fim cu toţii eroii anonimi care salvează o naţiune! Acum, voi sunteţi eroii de care ţara are nevoie! Vă doresc multă, multă sănătate, eroi ai României, oriunde vă aflaţi”, a mai scris Vela.
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat joi 6.481 de noi cazuri de infectare cu SARS-COV-2, 83 decese şi 868 de persoane internate la Terapie Intensivă.
Sursa: g4media.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]









