Mai mulţi primari din Apuseni protestează împotriva conducerii APIA Alba
Primarii Gheorghe Bora (Baia de Arieş), Alexandru Măcăieţ (Lupşa), Vasile Lombrea (Sălciua), Ioan Botaş (Poşaga), Alin Jucan (Ocoliş) şi Vasile Stan (Ponor) sunt semnatarii unei scrisori de protest împotriva conducerii Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură Alba. Primarul Gheorghe Bora ne-a declarat că nemulţumirile primarilor au fost aduse la cunoştinţa reprezentanţilor APIA Bucureşti, ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără, şi a deputatului Corneliu Olar, ales în colegiul nr. 5 Munţii Apuseni – Teiuş.
Potrivit documentului, în 10 ianuarie 2011, pe adresa de e-mail a Primăriei Baia de Arieş a sosit o informare semnată de Felicia Hondola, directorul APIA Alba, prin care se anunţa că în 12 şi 13 ianuarie reprezentanţi ai Centrului Judeţean al APIA se vor afla la Centrul Local APIA Câmpeni pentru preluarea cererilor de la beneficiarii acestei forme de sprijin.
Începând din anul 2010, însă, printr-o decizie a directoarei Felicia Hondola, beneficiarii diferitelor subvenţii pentru agricultură din Baia de Arieş, Sălciua, Poşaga şi Ocoliş au fost transferaţi de la Centrul Local Câmpeni la Centrul Local APIA Aiud. De aici au început să apară problemele. Dacă până la Câmpeni erau doar 25 de kilometri, distanţa de la Baia de Arieş la Aiud este de circa 100 km, iar posibilităţile de a călători sunt mult mai mici, mai ales la întoarcere, din cauza puţinelor maşini care circulă pe această rută.
Ţinând cont că majoritatea potenţialilor beneficiari din această zonă sunt bătrâni, parcurgerea celor 200 de kilometri (dus – întors) şi aşteptarea la coadă pentru depunerea cererilor sunt într-adevăr o problemă pentru aceştia. În ciuda demersurilor făcute în primăvara anului trecut către conducerea APIA Alba pentru crearea unui centru local provizoriu la Baia de Arieş pentru deservirea beneficiarilor din oraş şi comunele învecinate, acesta nu a fost înfiinţat. „Doamna director nu a dorit acest lucru, fiind nevoiţi atunci să intervenim pentru ca reprezentanţi ai APIA Aiud – funcţionari bine intenţionaţi, să fie prezenţi câteva zile la Baia de Arieş, unde li s-a pus la dispoziţie sala de şedinţe a Consiliului Local, fiind preluate dosarele cetăţenilor localităţilor menţionate mai sus.
Situaţia aceasta s-a repetat în toamna anului 2010, când s-au preluat cererile privind subvenţiile la bovine”, se arată în documentul primarilor protestatari. Edilii sunt nemulţumiţi că nici acum nu s-a rezolvat această situaţie, funcţionarea unui centru local al APIA la Baia de Arieş ar fi dus la evitarea punerii pe drumuri a sute de oameni.
„Doamna director a refuzat în mod nejustificat prezenţa reprezentanţilor Centrului Judeţean Alba la Baia de Arieş, aceştia fiind prezenţi doar la Câmpeni unde, din cauza aglomeraţiei, oamenii s-au călcat în picioare şi, din spusele acestora, a fost nevoie de prezenţa organelor de ordine pentru aplanarea situaţiei. De altfel, cetăţenii care aşteptau la rând pentru a le fi primite cererile stăteau afară în aceste zile geroase, ore întregi, iar când se apropiau de birourile unde se preluau cererile erau anunţaţi sec că s-a terminat programul pe ziua respectivă, astfel că în dimineaţa următoare se prezentau din nou la aceeaşi coadă la care mai stătuseră cu o zi în urmă. În anul 2011, nu credem că aşa se organizează totuşi o activitate a unui centru prin care sunt derulate programe europene de susţinere în agricultură, iar beneficiarii sunt cetăţenii din zonă, pentru care creşterea animalelor este o activitate principală şi constituie principala sursă de venit”, spun semnatarii scrisorii.
Primarii celor 5 comune şi ai oraşului amintit cer să fie sprijiniţi pentru înfiinţarea unui centru local al APIA la Baia de Arieş, care să deservească şi comunele Lupşa, Sălciua, Poşaga, Ocoliş şi Ponor, deoarece din punct de vedere geografic zona nu permite desfăşurarea unor activităţi agricole diversificate, aceasta rezumându-se la întreţinerea pajiştilor şi creşterea animalelor, respectiv a bovinelor, se mai arată în finalul scrisorii de protest.
Din cauza proastei legislaţii pe care parlamentarii – inclusiv cei de Alba, o adoptă pentru agricultură (dar nu numai) din fotoliile de la Bucureşti, din păcate nu este singura situaţie în care oamenii sunt purtaţi pe drumuri pentru o ştampilă şi o iscălitură în loc ca parafa să poată fi luată şi de la primărie.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








