LIVE VIDEO| MARȘ în semn de protest la Cugir: Angajații Uzinei Mecanice și a Fabricii de Arme continuă GREVA pentru condiții de muncă mai bune
MARȘ în semn de protest la Cugir: Angajații Uzinei Mecanice și a Fabricii de Arme continuă GREVA pentru condiții de muncă mai bune
Angajații Uzinei Mecanice și a Fabricii de Arme din Cugir au pornit în cursul acestei dimineți, 15 februarie, într-un marș pentru a protesta împotriva salariilor mici și a condițiilor de muncă pe care aceștia le consideră improprii.
Oamenii spun că nu se vor întoarce la lucru până când conducerea nu le va da o soluție clară.
Ieri, începând cu ora 11:00, au avut loc discuții cu consiliul de administrație pentru ca problemele angajaților să fie rezolvate. Negocierile nu s-ai încheiat într-un mod favorabil pentru angajați, aceștia începând să scandeze „grevă generală”. Se pare că oamenii ar fi primit o majorare de doar 6.5 procente. Negocierile ar fi eșuat pe moment, conducerea cerând un nou termen, pe data de 25 februarie, pentru soluționarea cerințelor angajaților.
Potrivit reprezentanților muncitorilor, majoritatea revendicărilor ar putea găsi o rezolvare, însă creșterea salariala de 30% nu a fost acceptată de conducere. Muncitorii nu vor relua lucrul, mâine dimineață fiind anunțată continuarea protestului.
CITEȘTE ȘI: Ce REVENDICĂRI au angajații Uzinei Mecanice și a Fabricii de Arme din Cugir care au PROTESTAT astăzi: O masă caldă și vouchere de vacanță, în listă
Muncitorii acuză faptul că revendicările acestora, exprimate în timpul acțiunii de protest de săptămâna trecută, nu au fost adresate, anume:
- Creșteri salariale cu 30%
- Condiții de muncă
- Acordarea sporurilor de toxicitate și condiții grele
- Voucherele de vacanță să fie acordate în luna Martie
- Acordarea unei mese calde
- Asigurări medicale plătite de către angajator
Astăzi și-a început activitatea noul Consiliu de Administrație al Societății Uzina Mecanică, care a promis soluționarea problemelor reperate de angajați.
Câteva sute de angajați, care lucrează la secțiile de armament și muniție, au ieșit, în cursul zilei de vineri, în fața Uzinei Mecanice Cugir, într-un protest spontan generat de salariile foarte mici pe care le primesc, în comparație cu explozia prețurilor, generată de liberalizarea pieței la energie.
Majoritatea acestora susțin că au salarii sub 2.000 de lei, cu toate că au peste 30 de ani vechime, iar banii nu le mai ajung pentru traiul de zi cu zi. De asemenea, muncitorii se plâng și de condițiile în care sunt nevoiți să lucreze și de faptul că singurul spor acordat este cel de pericol.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]
VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante
STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]









