Liderul sindical Marius Sepi, fost politician, acum vicepreședinte SANITAS România: Cam toți factorii politici sunt o apă și-un pământ
Marius Sepi este președintele filialei Alba a Sindicatului SANITAS și din 2011 vicepreședinte al organizației la nivel național. În cadrul unui interviu acordat de acesta ziarului “Unirea”, liderul sindical, originar din județul Alba, a precizat care sunt principalele preocupări și direcții de lucru ale Sindicatului SANITAS și a făcut câteva referiri la ce se întâmplă în acest moment în zona politică, zonă în care a activat mai mulți ani.
Marius Sepi a fost vicepreședinte al organizației județene a PSD Alba până în mai 2011, când a demisionat și a plecat la București pentru o funcție de conducere sindicală.
“În primul rând suntem interesați de partea de legislație, cum este legea sănătății. Ne dorim o lege socială care să respecte principiile pentru care a fost concepută, ne dorim controale mai radicale și finalizate, pentru că în parcursul meu prin țară am descoperit foarte mari scurgeri de bani.
Suntem preocupați în a asigura un echilibru între tot ceea ce se dorește prin lege pentru pacient și dar să fie recunoscută și munca colegilor pe care noi o reprezentăm, acei prestatori de servicii medicale, cum mai nou li se spune, pentru că dacă nu se intră într-un cerc vicios, în condițiile în care se duc foarte mulți bani în zona pacientului, dar nu mulțumești și pe cei care ar trebuii să asigure serviciile medicale, atunci lucrurile nu converg înspre bine.
O altă problemă este Legea medicinel școlare, pentru că sunt mari probleme în acest domeniu. Legea creșelor reprezintă de asemenea o preocupare a Sanitas-ului. Încercăm să reprezentăm cât mai bine atât pe colegii noștrii din sistemul sanitar, dar și din asistență socială și funcționari publici.
Una din preocupările foarte importante este moficarea Legii Dialogului Social, cu care fosta guvernare a încercat să ne pună în dificultate. Încercăm să reorganizăm mișcarea sindicală din România în așa fel încât oamenii să-și recapete încredere în noi, iar noi, până la urmă, să ne asumăm acel rol de a-i reprezenta cu cinste și cu rezultate, de ce nu.
Am încercat este adevărat și zona politică. Eu am însă o vorbă pe care mi-o mențin, din păcate, cam toți actorii, factorii politici sunt o apă și-un pământ. În ce privește campania electorală, eu mi-aș dori să văd dezbateri pe proiecte, dezbareri pe idei, pe lucruri care să ducă la un o bunăstare pentru poporul român”, a declarat Marius Sepi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









