// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Liderul ALDE Alba, Ioan Lazăr: Românii nu sunt mai corupți, ci mai harnici, mai credincioși și mai toleranți decât ceilalți cetățeni din UE. Mesaj pentru ambasadori

Liderul ALDE Alba, Ioan Lazăr, a declarat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, că românii sunt mai harnici, mai credincioși și mai toleranți decât ceilalți cetățeni din Uniunea Europeană.

”Eu am fost în vizită sau în interes de afaceri în majoritatea țărilor din UE. Pot să vă afirm cu tărie că românii nu sunt cu nimic mai corupți decât ceilalți cetățeni din UE. Dimpotrivă, suntem mai harnici, mai credincioși și poate mai toleranți”, a spus Ioan Lazăr.

Liderul ALDE Alba a readus în discuția scrisoarea celor șapte ambasadori europeni acreditaţi la Bucureşti care au cerut puterii politice să nu amputeze puterea judecătorească din România.

Franţa, Germania, Belgia, Danemarca, Finlanda, Olanda și Suedia sunt statele semnatare ale scrisorii deschise. “Facem apel la părțile implicate în proiectul de reformă a justiției să evite orice acțiune care ar putea duce la slăbirea independenței sistemului judiciar și a luptei împotriva corupției și să ceară, fără întârziere, avizul necesar al Comisiei de la Veneția.” – se arată în documentul semnat de diplomaţii străini.

Ioan Lazăr se întreabă de ce acești ambasadori nu au altfel de îngrijorări.

”Ați văzut la televizor, despre marea neliniște și îngrijorare a celor șapte ambasadori ai unor țări din Uniunea Europeană, neliniște în legătură cu susținerea de către PSD și ALDE a unor modificări aduse legilor Justiției, majoritatea (…) regăsindu-se și în legislația țărilor din care provin dânșii (n.r. ambasadorii). Nu o să comentez legile Justiției, dar stau și mă întreb, de ce nu sunt îngrijorați acești ambasadori (…) că presa din țara dumnealor a etichetat românii ca fiind țigani, mai ales în preajma unor activități sportive, de ce nu sunt îngrijorați pentru vânzarea corvetelor militare fără licitație și la un preț care lasă de dorit. Am văzut pe internet cum se cresc legumele în unele țări, în eprubetă, în apă. De ce nu sunt îngrijorați de calitatea acestor roșii cultivate la modul respectiv. Eu nu sunt convins că sunt de o calitate bună pentru consum, iar noi importăm multe legume și fructe din acele țări. De ce nu sunt îngrijorați de subvențiile în agricultură, care sunt foarte mici. În ciuda subvențiilor mici, România se situează pe locul 3 în UE la producția de cereale. De ce nu se îngrijorează ambasadorii de oficialii din țările lor care se opun aderării României la Schengen. Eu, de exemplu, sunt îngrijorat că pe lângă pedofilii noștri, avem și de-ai lor, am văzut la televizor, aseară, în Dej. Eu asta zic că ar trebui să fie îngrijorările colegilor din UE, nu de legi ale justiției sau fiscale, adoptate de o majoritate aleasă într-o proporție covârșitoare, la alegeri”, a spus Ioan Lazăr.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

15 Răspunsuri la Liderul ALDE Alba, Ioan Lazăr: Românii nu sunt mai corupți, ci mai harnici, mai credincioși și mai toleranți decât ceilalți cetățeni din UE. Mesaj pentru ambasadori

  1. nedumeritul 08.01.2018 la 20:32

    … Intrebare crestineasca, pentru cei sapte ambasadori „Cum de vezi paiul din ochiul fratelui tău, dar bârna din ochiul tău nu o iei în seamă? Sau cum îi vei zice fratelui tău: Lasă-mă să-ți scot paiul din ochi!, și iată că’n ochiul tău este bârna? Fățarnicule, scoate mai întâi bârna din ochiul tău și numai atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul fratelui tău”… Sunt desigur intrebari, fara raspuns, numai acestea sunt intrebari, cele fara raspuns,…Multumesc!,…

  2. Eu 09.01.2018 la 1:24

    Aveti mare dreptate,stimate Nedumerit.Nu sunt nici fan psd,nici alde,nici base.Dar basescu a avut mare dreptate cand i-a spus ambasadorului germaniei la Bucuresti,in 2015:germania sa-si rezolve mai intai problemele ei de coruptie,apoi sa le vada pe ale noastre.Se referea la megainselatoria vw-gas auto.Cata ipocrizie:justitia germana musamalizeaza un asa mare act de coruptie,nu e nimeni vinovat desi au recunoscut si germania isi face griji pt.justitia din România.Sa-si faca griji de justitia lor,nu de a noastra.Sa-i penalizam nemaicumparand nimic de-al lor.

  3. Mirela Adascalitei 09.01.2018 la 8:42

    Acesti ambasadori ar trebui sa li se interzica sa se mestece sa ne dicteze noiua ce sa facem, ,sa-i duca grija Codrutei ca de cite ori viseaza urit aceasta femeie merge si pisa ochii la fiecare ambasador in parte .Lasati aceasta tara in pace ,faceti ordine la voi in tara .Citi ambasadori romani a vazut D-nul Iohanis ca se amesteca in treburile interne ale altor state ?acest Presedinte ne-a convins pe majoritatea romanilor ca tot ce cinta strainii joaca el RUSINE ….Nu se poate sa fim bataia de joc a strainilor .el e chior? nu vede ? avem preturi la produsele alimentare mai mari ca afara,platim facturi la cursul euro dar noi avem salarii in lei ,dupa 32 de ani de munca cu toata legea,am ramas cu salariu de rahat.Aici trebuie sa se implice toti acestia care sunt pusi sus de noi si sa se implice foarte mult ca sunt saraci foarte multi acum cind suntem europeni fata de pe timpul comunismului .

  4. ioo 09.01.2018 la 12:36

    Or fi romanii harnici etc., dar au conducatori corupti, hoti, care nu-si urmaresc decat propriile interese. de fapt, au ceea ce au votat. Faptul ca multi au votat asemenea conducatori spune multe despre romani.

  5. Eu 09.01.2018 la 15:41

    Stimate ioo,cu tot respectul te intreb:dumneata ce esti?Nu esti tot român?Avem ce a-ti votat in 2014 si 2016.Peste tot e la fel:vezi in tara lui ghete-au o fost contabila de c.a.p.cu jumate de norma la stasi de ani buni.Ce vrei sa facem?Si noi,ca si ei,votam ce avem.

  6. Eu 09.01.2018 la 16:21

    Stimate ioo,am o intrebare:daca dumneata cataloghezi romånii dupa conducatorii care-i au,ce parere ai despre nemti,care au dat dovada de o NEPASARE CRASA VIS-A-VIS DE SCANDALUL vw-gas auto,niciun protest,nimic nimic nimic.Si n-au protestat nici impotriva justitiei germane,care a musamalizat totul.Adica JUSTITIA GERMANA E CORUPTA SI LUCREAZA LA COMANDA POLITICA.Poti cataloga aceasta natiune si justitia din acea tara?Merci mult!

  7. ronin 10.01.2018 la 11:10

    lazar asta spune la prostii de si el crede…mare politruc local…care nici nu cred ca a iesit in afara tarii..
    romanii nu sunt nici asa toleranti, nici civilizati destul…doar mandrie prosteasca si gargara ieftina.
    inca e larg raspandita mentalitatea romanasilor verzi de a se descurca prin pile, relatii, o mica spaguta, etc
    mare parte din romani sufera la capitolul igiena (vezi statistica ref la spalatul pe dinti si dusul zilnic)…
    si romanasii nostrii harnici se grabesc sa ii voteze pe aceiasi corupti de fiecare data…psd, alde, pnl…prostiti de promisiuni mincinoase repetate la nesfarsit.

  8. Eu 10.01.2018 la 15:55

    Stimate Ronin,te-as intreba:dumneata ce esti?Eu nu cred ca exista cineva care sa nu folosesca apa si sapun.Cam 4,5dusuri pe zi fac,ajung oare?Si apropo de spagut:cam ce spaguta crezi ca au dat sefii de la vw-gas auto sa scape?Ca uite,justitia germana a musamalizat totul.O spaguta MICA sau una marE?Si cui o fi dat-o?Guvernului ROMANIEI sau germaniei?Sau direct matusii merkel?Poate nu-mi blocati comentariul si poate imi raspundeti,stimate Ronin.Numai bine.

  9. Eu 10.01.2018 la 19:31

    O spaguta,ceva?Nein,danke.Un vw.Cu gas,va rog.Bitte schon.

  10. ronin 10.01.2018 la 23:18

    da, de acord…toata lume foloseste apa si sapun. in acelasi timp unii doar sambata. :) apa se mai poate folosi la udatul trandafirilor si sapunul pentru franghie. daca dv faceti 4 virgula 5 dusuri pe zi, in unele perioade poate sa fie cam mult. daca justitia germana nu functioneaza impecabil, atunci cu cine sa ne mai comparam? ca justitia romana mai schioapata din cand in cand, e doar asa, din intamplare…la unele intrebari nu va pot raspunde cu exactitate, probabil, decat sri sau sie…
    avem o tara frumoasa, dar pacat ca e locuita de un procent asa mare de ignoranti care voteaza in necunostinta de cauza, manati de instinctele de moment.
    asta arata si nivelul de inteligenta, procentual vorbind…

  11. Eu 11.01.2018 la 6:37

    Va multumesc pt.raspuns,stimate Ronin,dar totusi nu mi-ati raspuns:ce fel de spaguta au dat,pt.a scapa acei baieti cu adevarat desTepti,adica acei SARLATANI?Si da,justitia germana functioneaza perFect,cand trebuie condamnati ai lor:adica ascund totul.Si cui o fi dat spaguta?

  12. Eu 11.01.2018 la 8:53

    Daca justitia germana este etalon,atunci asta e explicatia ca justitia noastra este cum este:prost model ne-am ales,stimate Ronin.La intrebarea cu spaguta celor de la vw cu gas nu mi-ati raspuns,alta intrebare mai doriti?Nein,merci,ca nu raspundeti la ce nu va place si sunteti si ironic cand aveti adevarul in fata.Dar il puteti musamaliza,asa,nemteste.Numai bine.

    • ronin 11.01.2018 la 14:40

      dumneata cred ca esti romanul original …😄 dar nu in forma optima.
      intuiesti foarte bine ce fac altii , tii sa ai ultimul cuvant si ai argumentul perfect intotdeauna.
      la unele subiecte nu am raspunsuri…decat sa imi fortez intuitia si sa spun lucruri presupuse, mai bine ma abtin.
      si cred ca, inainte de toate, ar trebui sa ne vedem pe noi insine cat mai obiectiv si dupa aceea sa vedem ce fac altii.
      respecte!

  13. Eu 11.01.2018 la 16:32

    Respect si din partea mea,stimate domn.Exact asta am zis si eu-germania sa-si rezolve CORUPTIA DIN PROPRIA JUSTITIE,apoi sa mai vada si ce mai fac altii.Asta e fatarnicie:sa critic pe altii fara sa ma vad pe mine.Numai bine va doresc,nu fiti suparat pe mine,erau doar niste argumente,vis-a-vis de spaga.Spaga e cheia succesului,nu numai in Romania,ci in toate tarile corupte.

  14. adi 11.01.2018 la 18:38

    ha ha… sau vai vai.. coruptia e la ea acasa printre rumani… ce viseaza asta… bun, stie el cum e,ca nu ajungea unde este…