// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

La Alba Iulia, TARIFE de PARCARE pentru o oră de la 1 la 4 lei! Zonele, tarifele și prețul abonamentelor propuse prin proiectul aflat în consultare publică

Regulamentul de organizare şi funcţionare a parcărilor publice cu plată din Alba Iulia, în consultare publică • Orașul se împarte în 3 zone tarifare, iar tariful pentru o oră de parcare variază de la 1 la 4 lei.

Începând de ieri, până în data de 1 august, Primăria municipiului Alba Iulia așteaptă observații și sugestii pe marginea Regulamentului de organizare și funcționare a parcărilor publice cu plată din municipiu, aflat în consultare publică.

Din raportul de specialitate înțelegem că, după modelul implementat de alte orașe, sistemul de plată va fi posibil prin: SMS, tichete răzuibile sau alte modalități de plată interconectate cu un sistem informatic. Prin urmare, nu va exista operatorul uman pentru încasare, astfel că s-a eliminat și posibilitatea efectuărilor de încasări în nume propriu, fără eliberarea unui bon forfetar.

Se conturează trei zone tarifare: zona 0 (roșie), cu orarul supus tarifării de luni până duminică, între orele 00.00 și 24.00, zona 1 (albastră), cu orarul supus tarifării de luni până vineri, între orele 8.00 – 20.00, iar sâmbătă și duminică între orele 8.00 – 16.00, şi zona 2 (galbenă), de luni până vineri, între orele 8:00 – 18.00.

Parcările de reședință sunt garantate de luni până vineri, între orele 16:00 – 8:00 și integral sâmbătă și duminică.

Străzile aferente zonelor tarifare propuse

Zona 0 – taxare între orele 00.00 – 24.00: Parcările din interiorul Cetății: intrare pe la Hotel Cetate; intrare pe la Casa de cultură; intrare pe la Ryma (intrare Caroline dinspre strada Apulum), parcarea de la Hotel Cetate, parcarea de lângă Casa de cultură, parcarea de sub biserica Mihai Viteazul (zona cimitirului).

Zona 1 – taxare între orele 8.00 – 20.00 (luni-vineri), 8.00-16.00 (sâmbătă și duminică); CENTRU – zona tribunal: Piața Iuliu Maniu + parcare Tribunal + Frederic Mistral + strada Primăverii (Hotel Parc – Spice Gym) + parcare Taxe și Impozite – zona primărie, parcare strada Vasile Alecsandri (Casa Armatei), parcare față Banca Transilvaniei și magazin Unirea – străzile Teilor, Trandafirilor, Avram Iancu, parcare Electrica, ambele părți – strada Regina Maria, Piața Alessandria, parcare strada Traian – Basarabiei, strada București (Consiliul Județean), strada Ion I.C. Bratianu, parcare primărie (nu cea rezervată pentru instituție), parcare Șomaj, străzile Lucian Blaga, Mihai Viteazul, Nicolae Titulescu, Decebal – Piața Consiliului Europei, Doinei. CETATE: str. Aurel Vlaicu – Bd. 1 Decembrie, străzile Vasile Goldiș, Cloșca, Bd. Transilvaniei, Bd. Revoluţiei, str. Toporașilor (de la sensul giratoriu – intersecția cu strada Ghioceilor), Calea Moților (vis-a-vis de OMV), strada Septimius Severus, parcarea din fața Stadionului, str. Mușețelului, străzile Gheorghe Pop de Băsești, Crișan, 9 Mai.

Zona 2 – taxare între orele 8.00 – 18.00 (luni-vineri), liber sâmbătă și duminică; CENTRU: str Simion Bărnuțiu – strada Primăverii (între intersecțiile Trandafirilor și Simion Bărnuțiu), străzile George Coșbuc, Călărașilor, Vasile Alecsandri (zona Cimitirului evreiesc), parcare gară, Bulevardul Ferdinand, str. Munteniei (între intersecțiile Traian și Bd. Ferdinand), străzile Dobrogei, Moldovei (între intersecțiile Iașilor și Bd. Ferdinand), Iașilor, Plevnei, Crișanei, Olteniei, parcare zona Restaurant Chinezesc; CETATE: strada Timotei Cipariu – Bulevardul Republicii.

Tarifele propuse de documentul aflat în consultare publică

Prin urmare, dacă regulamentul va fi aprobat în forma propusă, pentru zona 0, adică parcările din zona Cetății Alba Carolina, o oră de parcare va fi taxată, potrivit documentului, cu 4 lei pentru autoturisme și 20 de lei pentru autocare, în zona 1, adică în centru și cartierul Cetate, ora de parcare va costa 2 lei, iar în zona 2, străzile care au mai rămas din centru și cartierul Cetate, pentru o oră de parcare vom achita 1 leu.

De asemenea, va exista posibilitatea achiziționării unui abonament, pentru persoanele fizice, cu 100 de lei pe lună, iar pentru persoanele juridice – 200 de lei pe lună, ba chiar și un abonament transmisibil, pentru persoanele fizice, de 150 de lei pe lună, iar pentru cele juridice, de 300 de lei. Persoanele juridice pot să închirieze locul de parcare dacă plătesc 350 de lei pe lună în zona 0, 300 de lei pe lună în zona 1 sau 250 de lei lunar în zona 2.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

20 Răspunsuri la La Alba Iulia, TARIFE de PARCARE pentru o oră de la 1 la 4 lei! Zonele, tarifele și prețul abonamentelor propuse prin proiectul aflat în consultare publică

  1. Tara lui Papura Voda 03.07.2018 la 18:18

    Zone tarifare. Auzi!
    Incultii astia se cred in Paris cand in comuna asta „smart” condusa de ei nu exista nici macar atatea locuri de parcare cat sunt intr-un singur cartier in Paris.
    Halal administratie, dar la asa cetateni, nu e de mirare!

    • Haules Baules 03.07.2018 la 20:09

      In toate orasele din tara asta sunt zone tarifare. Defapt suntem singura resedinta de judet fara parcari cu plata. Stai jos, 4!

      • HH 04.07.2018 la 11:52

        Mai înțeleptul anumite zone centrale în care se plătește parcarea este una și taxa pentru tot orașul e cu totul alta ! Sigur, când ai venituri de 10000 lunar te doare in cot de fraieri, să circule pe jos, le face bine !

        • Haules Baules 04.07.2018 la 15:46

          Ce am scris eu si ce ai inteles tu. Vai de capul tau! Inca un exemplu de analfabet functional.

          • HH 06.07.2018 la 9:56

            ISTETILA, POATE SUNTEM SI SINGURA CAPITALA DE JUDET FARA UN TEATRU, FARA O SALA POLIVALENTA, FARA O PIATA DECENTA, FARA UN STADION DECENT….. DAR CU MULTI FUDULI CA DUMNEAVOASTRA !

  2. pedelistul ...liberal 03.07.2018 la 18:30

    Le-am dat in gura „capitalistilor” din…capitala ??? Le-am …dat !!! Cu …preturile astea de….parcare !!!

  3. toma 03.07.2018 la 19:53

    Eu zic ca voi din primarie sa va publicati salariile. Si sporurile la salariu. Si indemnizatiile. Si cati santeti. Sa stim si noi pe cati ii platim si cu cat ? Cand se spunea ca primarul Albei Iulii are salariul mai mare ca Firea la Bucuresti nimeni n-a zis nimic asa ca santem buni de plata. Toti.

  4. David 03.07.2018 la 20:03

    In alba sunt peste 25000 masini si doar 8000 locuri de parcare de resedinta, alocate cu abonament de 120 lei pe an. Ce se intampla cu celelalte 17000 de masini? Unde le vom parca? Nu este normal ca cei care nu pot obtine parcare cu plata abonamentului de 120 lei/an sa plateasca de 10 ori sau de 20 ori mai mult pe an pentru a putea sta pe aceste noi parcari publice cu abonament. Este discriminare atata timp cat primaria nu ofera drepturi egale platitorilor de taxe si impozite. La blocuri s-a ajuns ca parcarile cu 120 lei pe an sa fie ocupate de masini care sunt de la alte blocuri, nunse respecta nimi macar dreptul celui care locuieste intr-un bloc sa obtina loc de parcare in zona acelui bloc. vom fi nevoiti sa ne vindem masinile?

  5. Dan 03.07.2018 la 20:09

    CELE MAI MARI SALARII LA PRIMARIE DIN TARA E NORMAL SA FIE SI TAXE PE MASURA, isi bat joc de cei cu masini care nu au unde sa mai parcheze, pe carmuitori ii intereseaza taxele nu decongestionarea orasului, adica daca platim putem sta ca si acum, nu cum zic ei ca ii deranjeaza masinile parcate pe strazi
    Ati vazut ca au pus taxe si pe strazile din centru, olteniei, etc

  6. BOND.....James Bond 03.07.2018 la 22:16

    dece dracu mai platim impozitul pe masini , daca parcarea o platim rovinieta o platim accizele din carburanti platim …….. vand masinile ,iau un TICO ii pun bretele si il iau in spate sa vad , ce T A X E mai inveteaza astia sa-si faca SALARIILE !!!!! Ca la 3000 de euro /luna primaru rebuie TAXE frate …….

  7. HH 03.07.2018 la 22:22

    OAMENII ACESTIA SUNT ABSOLUT INDECENTI, ACEASTA PROPUNERE SFIDEAZA PUR SI SIMPLU BUNUL SIMT ! PRACTIC , DACA URMARITI CU ATENTIE NU SE INTENTIONEAZA TAXAREA PARCARII IN ZONELE CENTRALE/AGLOMERATE , SE INTENTIONEAZA TAXAREA TUTUROR CELOR CARE AVEM MASINI SI VOM VREA SA MAI PARCAM IN ALBA IULIA, APROAPE ORIUNDE , PRACTIC VOM FI NEVOITI CU TOTII SA PLATIM 100 SAU 150 DE LEI PE LUNA CA SA NE MAI OPRIM MASINILE IN ALBA IULIA ! NU CRED CA MAI EXISTA ASA CEVA IN ROMANIA !

  8. Cretu Miron 03.07.2018 la 22:40

    Sunt niste cretinii ratati !!!! Astia copiaza tot ce este maii rau de la alte orase.

  9. Parcam pe Trotuar? 04.07.2018 la 7:55

    Domnii acestia „alesi”, nu stiu cum sa ne mai jefuiasca? Pe langa ca nu au facut locuri de parcare noi, acum pun si taxe colosale!
    Realizati ca sunt persoane care vin din alte localitati si muncesc in apropierea acestor zone de parcare, cine plateste 200 si ceva de lei pe luna, pentru parcare, va bateti joc de noi! Rusine!

  10. Raul 04.07.2018 la 10:32

    jos hava si dumitrel ! ei sunt hotii penali din alba !

  11. mirciulica 04.07.2018 la 11:18

    taxele astea vor fi pentru parcari PUBLICE si nu REZIDENTIALE. au mai facut o smecherie. ar trebui ca toate asociatiile de proprietari din zona sa faca o adresa catre primarie sa le aduca aminte de taxele si impozitele locat de catre locatari, deja platiite si incasate de ei.
    2 lei * 12 ore * 22 zile (luni-vineri) + 2 lei * 8 ore * 8 zile (sambata-duminica) = (aprox) 656 lei / luna

  12. curi jos din masina 04.07.2018 la 12:43

    vai ce va mai scandalizati toti ghertoii care ati ajuns la un jaf de masina, ca trebuie sa platiti parcarea ……………….,peste tot in tara si in lume se platesc parcarile….. numai voua va trebuie si nenumarate si moca….da sa va spun un lucru … se mai poate merge si pe jos sau cu bicicleta ghertoilor……ia mai dati-va curu jos din masina…. ca nu v-a fatat mama voastra acolo……

    • Eu 05.07.2018 la 1:39

      Cate rautate fara discernamant poti avea! Mai desteptule,sper sa fi nevoit sa duci pe cineva la vreun cabinet medical din spital ori policlinica…cu bicicleta! Si daca avem cazane de masini nu stiu care e problema ta,nu ai loc de noi,pleaca in munti,de unde ai venit,mocan sau taran,la oras nu toti facem fata.Hai pa

  13. HH 04.07.2018 la 13:31

    SI CE INSEAMNA „PRIMARIA ASTEAPTA OBSERVATII SI SUGESTII ?!” SE ORGANIZEAZA O DEZBATERE PUBLICA SAU CE DEPUNEM NISTE HARTII CARE SE INREGISTREAZA SI NU TINE CONT NIMENI DE ELE ?!!

  14. codru 04.07.2018 la 16:21

    Stimați Domni Decidenți la ce ne trebuie atâta suprafață de ziduri în Cetate la care trebuie o grămadă de bani pentru întreținere, Lăsați porțiuni din ele, ce e mai reprezentativ restul dărâmat, inviorață zona, faceți parcări de la Bulevard până la Catedrală. Și așa unii din români se întreabă la ce ne mai trebuie amintiri să zic urâte având în vedere suferința românilor, înaintașilor nostri care au fost obligați să le construiască, să le întrețină, biruri…
    Doamne ajută!

    • dolfi 05.07.2018 la 15:19

      io-s de acord sa se darame… crajmele si besericile plantate cu forta intre blocuri. punem gazon si panselute, si copacei!