ITM Alba: O amendă de 20.000 de lei pentru muncă la negru și zeci de avertismente, în perioada 30 octombrie – 4 noiembrie 2022. Ce deficiențe au găsit inspectorii
ITM Alba: O amendă de 20.000 de lei pentru muncă la negru și zeci de avertismente, în perioada 30 octombrie – 4 noiembrie 2022. Ce deficiențe au găsit inspectorii
Prin Programul cadru de acţiuni al I.T.M. Alba pentru anul 2022, aprobat de către conducerea Inspecţiei Muncii, s-a stabilit că unul dintre obiectivele prioritare ale activităţii inspectoratului îl reprezintă combaterea muncii nedeclarate, în vederea descurajării şi a diminuării acestui fenomen care, în fapt, reprezintă tot o formă de evaziune fiscală.
Activitatea zilnică a inspectorilor de muncă a vizat, cu prioritate, sancţionarea muncii nedeclarate, rezultatele controalelor efectuate fiind comunicate săptămînal, către Inspecţia Muncii.
Rezultatele obţinute la nivelul judeţului Alba, în perioada 31.10.- 04.11.2022, în activitatea de control, sunt redate mai jos.
În domeniul relaţiilor de muncă:
Total unităţi controlate: 35
Numar de salariați ai angajatorilor controlați: 1.139
Din care – femei : 740
Număr deficienţe constatate: 82
Nr. sancţiuni aplicate angajatorilor : 10
-din care: – 9 avertismente;
– 1 amendă in valoare de 20.000 lei (pentru 1 persoană depistată in lucru fără forme legale de angajare-art.260 alin.1.lit.”e” C.M.);
Principalele deficienţe constatate în controale :
-primirea in lucru a salariaților fără intocmirea in formă scrisă a contractului individual de muncă;
-neplata salariilor la data stabilită în contractele individuale de muncă;
-nu a fost eliberată adeverinta de vechime la încetarea activitatii;
-nu se conduce corect evidența timpului lucrat;
-contractele individuale de muncă cu timp parțial nu conțin clauze referitoare la repartizarea programului de lucru;
-neplata orelor suplimentare și neacordarea concediilor legale de odihnă anuale;
-neacordarea repausului săptămânal și a sporului aferent;
-nu se face dovada înmânării unui exemplar din contractul individual de muncă salariatului;
-neconducerea corectă a evidenţei timpului lucrat;
-dosarele personale nu conțin actele necesare angajării;
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă:
Nr. total unităţi controlate: 18
Număr deficienţe constatate: 28
Număr de măsuri dispuse : 28
Angajatori sancționați: 17
Nr. sancţiuni aplicate: – 28 din care
– 28 avertismente;
Nr.evenimente cercetate : 1
Nr.evenimente în curs de cercetare : 1
Nr. actiuni de informare/constientizare angajatori : 1
Principalele deficienţe stabilite în controale :
– Lipsa fișelor de aptitudini eliberate în urma examinării medicale la angajare și/sau periodică a lucrătorilor.
-Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare și îmbolnăvire profesională pentru activitățile desfășurate.
-Lipsa autorizării inițiale și a verificărilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementărilor ISCIR.
-Lipsa instruirii periodice a lucrătorilor.
-Organizarea necorespunzătoare a activității la nivelul unităților, conform noilor reglementari din H.G. nr. 955/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă nr. 319/2006.
-Lipsa instrucțiunilor proprii de securitate a muncii pentru activitățile desfășurate.
-Desfășurarea activității fără efectuarea examenului medical la angajare și/sau periodic a lucrătorilor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]
FOTO | Elevul sergent Alexandru Șimon și eleva Ecaterina Brândușan, premiați de Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități Alba: Plachete de onoare și recompense în bani
Elevul sergent Alexandru Șimon și eleva Ecaterina Brândușan, premiați de Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități Alba: Plachete de onoare și recompense în bani Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități „Sfântul Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” (AMVVD) Alba a participat în această săptămână la două evenimente dedicate excelenței în educație. Joi, 18 iunie […]










