Politică Administrație

Investiție ”verde” de 3,9 milioane de euro într-un parc fotovoltaic pentru Alba Iulia: A fost semnatul contractul pentru instalarea unei noi capacități de producere a energiei electrice din surse solare

Ioana Oprean

Publicat

în

Investiție ”verde” de 3,9 milioane de euro într-un parc fotovoltaic pentru Alba Iulia: A fost semnatul contractul pentru instalarea unei noi capacități de producere a energiei electrice din surse solare

Gabriel Pleșa, primarul municipiului Alba Iulia, a semnat contractul pentru instalarea unei noi capacități de producere a energiei electrice din surse solare cu o capacitate minimă de 3000 KW, în cadrul unui proiect în valoare de 3,9 milioane de euro, finanțat integral prin Fondul pentru Modernizare.

Acest proiect vizează construirea și operarea unui parc fotovoltaic care va furniza energie pentru consumul propriu al clădirilor publice, sistemului de iluminat public și altor consumatori aflați în proprietatea municipiului Alba Iulia.

”Prin această inițiativă, ne angajăm să facem un pas important spre creșterea independenței energetice a orașului nostru și spre protejarea mediului înconjurător.

Citește și: Încă un parc fotovoltaic la Alba Iulia, pe o suprafață de peste 6.400 de metri pătrați: A fost solicitat avizul de mediu

Mulțumesc albaiulianului Andrei Nicolae Popa, Consilier al Ministrului Energiei, domnului Sebastian Burduja și domnului Constantin Saragea, Secretar General al Ministerului Energiei, pentru sprijinul acordat acestui proiect, care va consolida poziția Municipiului Alba Iulia ca model de dezvoltare durabilă în România.

Obiectivele proiectului:

– Creșterea nivelului de independență energetică al orașului Alba Iulia prin instalarea de sisteme fotovoltaice cu o putere totală de minim 3 MW, care vor produce energie electrică din surse regenerabile pentru consumul propriu al clădirilor publice și pentru iluminatul public.

– Reducerea anuală a emisiilor de CO2 cu aproximativ 2.650,21 tone, prin utilizarea energiei solare.

– Creșterea producției medii de energie electrică din surse regenerabile de tip solar cu minim 3 MWh/an.

Proiectul nostru nu doar că va reduce costurile cu energia electrică, ci va contribui semnificativ la atingerea obiectivelor Uniunii Europene privind reducerea emisiilor de carbon. După implementarea acestui proiect, Alba Iulia va deveni un exemplu de oraș sustenabil, care își pune în practică angajamentele față de protecția mediului și față de dezvoltarea unei economii verzi.

Sistemele fotovoltaice vor fi amplasate pe structuri metalice de susținere, iar energia produsă va fi utilizată pentru 8 clădiri publice și întreaga rețea de iluminat public al orașului. Proiectul presupune instalarea unui număr de aproximativ 5264 module fotovoltaice, care vor produce, în primul an de la instalare, 4.331.109 kWh.

Realizarea acestui proiect ecologic va marca un pas semnificativ în dezvoltarea durabilă și în promovarea energiei verzi în municipiul nostru.

Finalizarea proiectului este prevăzută pentru luna martie 2027”, a scris Gabriel Pleșa pe Facebook.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru

Ioana Oprean

Publicat

în

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale

Ioana Oprean

Publicat

în

Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții

Bogdan Ilea

Publicat

în

Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]

Citește mai mult