Instituțiile publice care nu angajează persoane cu dizabilități, obligate să dea bani la buget – Proiect
Autoritățile publice, persoanele juridice, publice sau private vor plăti lunar către bugetul de stat o sumă care reprezintă salariul de bază minim brut, înmulțit cu locurile de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap, prevede un proiect depus la Senat de deputatul PMP Petru Movilă.
Inițiativa legislativă propune modificarea Legii 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, prin introducerea unor noi puncte la articolul 78.
„Autoritățile și instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condițiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru una din următoarele variante:
a) Să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap.
Conform legii în vigoare, autoritățile și institutiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puțin 50 de angajați, au obligația de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puțin 4% din numărul total de angajați.
De asemenea, potrivit legii actuale, autoritățile și instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap pot opta pentru plătirea lunară către bugetul de stat a unei sume reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe țară, înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap.
Proiectul de lege al deputatului PMP mai prevede includerea organizațiilor neguvernamentale în categoria unitatile protejate care pot fi înființate de orice persoană fizică sau juridica, de drept public sau privat, care angajează persoane cu handicap.
„La articolul 81, alin. (2), se va adauga lit. c) care va avea următorul cuprins: c) fără personalitate juridică, cu gestiune proprie, sub formă de secții, ateliere sau alte structuri în cadrul ONG-urilor cu condiția de a avea minim 3 persoane cu dizabilități angajate, din care minim 30% normă de muncă din total angajați în cadrul secției”, mai stipulează inițiativa legislativă.
Propunerea legislativă este semnată și de alți parlamentari PMP și PNL. Proiectul de lege este înregistrat la Senat, prim for sesizat, decizională fiind Camera Deputaților.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]









