Handbaliștii de la LPS Alba Iulia, remarcați la nivel național în 2023 | Victor Man Lup, la Centrul de Excelență de la Sighișoara

Handbaliștii de la LPS Alba Iulia s-au remarcat la nivel național în 2023, clasându-se pe poziția a 4-a a turneului „speranță” organizat de FRH. La respectiva competiție Mihai Năsăudean a fost desemnat cel mai bun inter dreapta, iar în startul acestui an a venit transferul colegului său Victor Man Lup, la Centrul de Excelență de la Sighișoara

Anul 2023 a fost un an aproape perfect pentru echipa masculină de handbal a Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia, juniorii 1 de la LPS Alba Alba Iulia reușind să-și îndeplinească obiectivele fixate. Astfel, handbaliștii din Cetatea Marii Uniri au terminat pe locul secund la ONSS, liceu, etapa zonală, disputată la Drobeta Turnu Severin. În plus, la turneul final din cadrul Campionatului Național de juniori 1, grupa “speranță”, organizat la Făgăraș de Federația Română de Handbal, LPS Alba Iulia a încheiat pe poziția a 4-a, iar Mihai Năsăudean a fost nominalizat drept cel mai bun inter dreapta al competiției.

Noul an a venit cu o veste extraordinară: sportivul Victor Man Lup, pregătit de Gabriela Năsăudean, a fost selecționat și ulterior transferat la Centrul Național de Excelență handbal masculin de la Sighișoara. Lotul echipei este format din Andrei Moldovan, Andrei Martin, Silviu Popa, David Popa, Mihai Năsăudean, Bogdan Filipescu, Robert Cioban, Ciprian Baicu, Alin Muntea, Robert Popescu, Alexandru Căliman, Mihai Orian, Alexandru Bunaciu, antrenori fiind Liliana Coman și Gabriela Năsăudean.

În ceea ce privește obiectivele pentru 2024, LPS Alba lulia își propune să obțină iarăși calificarea la Turneul Final Speranţă, din cadrul Campionatului Național de Handbal Masculin Juniori I. LPS Alba Iulia activează în Seria E, alături de Avatar Brașov, CSȘ Odorheiu Secuiesc și CSȘ Sighișoara, primul meci al anului fiind în 11 februarie, acasă cu Avatar Brașov.

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]