FOTOGRAFII: Cel mai gustos şi arătos platou cu bunătăţi tradiţionale, la Târgul Gustos de Alba 2014
A doua zi din cadrul celei de-a cincea ediţii a Târgului „Gustos de Alba” a adus în faţa noastră un concurs în urma căruia a fost desemnat cel mai gustos platou. Din păcate concurenţa nu a fost mare şi s-au înscris doar 3 producători, premiul 1 fiind câştigat de firma „Geco Star” Cugir, reprezentată de Surchea Cornel, care a pregătit o fântână din cârnaţ. Premiul II a fost atribuit firmei Siciliana, iar ultimul premiu doamnei Mărioara Cândea din localitatea Loman. Responsabili de jurizare au fost reprezentanţii firmei Alpin 57 Lux, care au oferit ca şi premii servicii de bucătărie şi îngheţată.
De la ora 11.00 a avut loc în Piaţa Pascu un spectacol de operă, iar o oră mai târziu o demonstraţie culinară denumită alesul untului. Spectacolul nu va lipsi nici în ultima zi. Duminică, de la ora 10.00 va începe un spectacol de dans popular, la ora 11.00 concursul „recunoaşte condimentul”, iar de la ora 12.00 o demonstraţie culinară.
Ca în fiecare an la târg sunt producători din toate zonele judeţului cu bunătăţi tradiţionale din toate domeniile: carmangerie, produse lactate, panificaţie, patiserie, apicultură, legumicultură, vinificaţie, etc. Pe parcursul următoarelor zile cei care vor vizita târgul vor avea ocazia să asiste la demonstraţii culinare, precum pregătirea balmoşului, alesul untului sau înturnatul de cărări, la spectacole de dansuri moderne şi popular maghiare dar şi la concursuri “culinare”.
Târgul are ca scop creşterea competitivităţii producătorilor autohtoni din industria de profil alimentar şi promovarea valorilor tradiţionale culinare locale şi este organizat de Consiliul Judeţean Alba având ca partener Primăria Municipiului Alba Iulia şi Slow Food Alba Transilvania.
Miere, brânzeturi, produse de panificaţie, mezeluri, vinuri, sucuri naturale, preparate tradiţionale, produse ecologice, condimente, toate vă invită să le degustaţi la Târgul Gustos de Alba şi, dacă le găsiţi gustoase, să le luaţi acasă. Micii sau mai marii fermieri vor fi şi ei prezenţi cu legume şi alte produse proaspete de sezon. Mâncărurile prezentate la târg sunt preparate după reţete tradiţionale moştenite din bătrâni şi cu ingrediente de calitate.
Târgul Gustos de Alba va putea fi vizitat între orele 10.00 – 19.00, în spaţiul expoziţional din Piaţa Pascu, zona Cetate, Alba Iulia.
[nggallery id=1792]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









