FOTOGRAFII: Cel mai gustos şi arătos platou cu bunătăţi tradiţionale, la Târgul Gustos de Alba 2014
A doua zi din cadrul celei de-a cincea ediţii a Târgului „Gustos de Alba” a adus în faţa noastră un concurs în urma căruia a fost desemnat cel mai gustos platou. Din păcate concurenţa nu a fost mare şi s-au înscris doar 3 producători, premiul 1 fiind câştigat de firma „Geco Star” Cugir, reprezentată de Surchea Cornel, care a pregătit o fântână din cârnaţ. Premiul II a fost atribuit firmei Siciliana, iar ultimul premiu doamnei Mărioara Cândea din localitatea Loman. Responsabili de jurizare au fost reprezentanţii firmei Alpin 57 Lux, care au oferit ca şi premii servicii de bucătărie şi îngheţată.
De la ora 11.00 a avut loc în Piaţa Pascu un spectacol de operă, iar o oră mai târziu o demonstraţie culinară denumită alesul untului. Spectacolul nu va lipsi nici în ultima zi. Duminică, de la ora 10.00 va începe un spectacol de dans popular, la ora 11.00 concursul „recunoaşte condimentul”, iar de la ora 12.00 o demonstraţie culinară.
Ca în fiecare an la târg sunt producători din toate zonele judeţului cu bunătăţi tradiţionale din toate domeniile: carmangerie, produse lactate, panificaţie, patiserie, apicultură, legumicultură, vinificaţie, etc. Pe parcursul următoarelor zile cei care vor vizita târgul vor avea ocazia să asiste la demonstraţii culinare, precum pregătirea balmoşului, alesul untului sau înturnatul de cărări, la spectacole de dansuri moderne şi popular maghiare dar şi la concursuri “culinare”.
Târgul are ca scop creşterea competitivităţii producătorilor autohtoni din industria de profil alimentar şi promovarea valorilor tradiţionale culinare locale şi este organizat de Consiliul Judeţean Alba având ca partener Primăria Municipiului Alba Iulia şi Slow Food Alba Transilvania.
Miere, brânzeturi, produse de panificaţie, mezeluri, vinuri, sucuri naturale, preparate tradiţionale, produse ecologice, condimente, toate vă invită să le degustaţi la Târgul Gustos de Alba şi, dacă le găsiţi gustoase, să le luaţi acasă. Micii sau mai marii fermieri vor fi şi ei prezenţi cu legume şi alte produse proaspete de sezon. Mâncărurile prezentate la târg sunt preparate după reţete tradiţionale moştenite din bătrâni şi cu ingrediente de calitate.
Târgul Gustos de Alba va putea fi vizitat între orele 10.00 – 19.00, în spaţiul expoziţional din Piaţa Pascu, zona Cetate, Alba Iulia.
[nggallery id=1792]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Au început înscrierile la Academia de Poliție: Peste 800 de locuri disponibile pentru viitorii ofițeri
Au început înscrierile la Academia de Poliție: Peste 800 de locuri disponibile pentru viitorii ofițeri Joi, 18 iulie 2024, Ministerul Afacerilor Interne a anunțat începerea perioadei de înscriere la Academia de Poliție, potrivit unui comunicat. Citește și: Rezultate finale admitere Colegiu Militar 2024: Candidați admiși la Alba Iulia și locuri libere pentru transfer Dintre cele […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață