Ştirea zilei

FOTO-VIDEO: Vânători şi pescari din toată ţara s-au întrecut în prepararea vânatului la Alba Iulia. Demonstraţii spectaculoase cu şoimi de vânătoare, în Cetatea Alba Carolina

Alexandra Mates

Publicat

în

Un concurs de preparate din vânat la ceaun, demostraţii spectaculoase cu şoimi şi copoi de vânătoare, de tras cu arcul şi un excepţional spectacol folcloric au încheiat Congresul Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi din România desfăşurat în acest an pentru prima dată la Alba Iulia.

După ce pe parcursul zilei, sutele de vânători şi pescari din toate zonele ţării prezenţi în Oraşul Marii Uniri au vizitat Cetatea Alba Carolina şi au participat la lucrările Congresului, în ultima parte a zilei a venit rândul ca aceştia să sărbătorească Ziua Vânătorilor şi Pescarilor, şi nu oricum, ci cu mare fast.

Echipe de vânători din Câmpeni, Ocna-Mureş, Timiş, Caraş Severin, Teiuş dar şi din Ungaria şi-au demonstrat măiestria în prepararea bucatelor vânătoreşti la Traseul celor Trei Fortificaţii.Tocăniţă de mistreţ, de căprior cu hribi sau ciorbă de peşte la ceaun au fost doar câteva dintre preparatele pe care aceştia le-au pus pe masă juriului şi invitaţilor.

În timp ce vânătorii amestecau de zor în ceaune, sutele de pasionaţi de vânătoare au avut parte de câteva demonstraţii cu şoimi sau câini de vânătoare, şi de un spectacol de dansuri şi muzică populară. De asemenea, aceştia au putut trage cu arcul şi achiziţiona pălării, curele din piele sau alte accesorii şi echipamente de vânătoare de la standul organizat aici.

Cei mai buni la „vânătoarea la ceaun” au fost premiaţi şi chemaţi „pe scenă”, iar o formaţie de suflători în corn de vânătoare din Ungaria le-a adus câştigătorilor un cântec de onor şi a prezentat câteva cântece specifice de vânătoare. Cei care au dat „nota” de final preparatelor au fost Vasile Corbuş de la AJVPS Timiş  şi Dan Teodor, preşedintele Asociaţiei „Copard” Alba.

Din savuroasele bucate pregătite aici au gustat pe lângă vânători, şefi de instituţii publice, parlamentari, primari, viceprimari, consilieri locali şi judeţeni din toate zonele ţării. Nici jurnaliştii prezenţi n-au rezistat tentaţiei şi pe lângă câte o imagine luată cu ceaunul plin s-au înfruptat câte un pic din diversele specialităţi vânătoreşti.

Vă prezentăm mai jos câştigătorii concursului de preparate din vânat la ceaun:

Vânat la ceaun::
Locul I – „Căpriori cu hribi şi smântână”, AJVPS Alba
Locul II – „Tocană de căprior”, AJVPS Caraş -Severin
Locul III – „Tocăniţă de mistreţ cu mămăligă”, Casa Moţului din Arieşeni

Peşte la ceaun:
Locul I – „Ciorbă de peşte la ceaun” – AJVPS TimiŞ
Locul II – „Ciorbă de peşte la ceaun” – AJVPS Caraş Severin

Marele premiu al juriului:
Locul I – „Colţunaş cu carne de căprior”, Timiş
Locul II – „Tocăniţă de mistreţ cu mămăligă”, Caraş Severin
Locul III – „Tocăniţă de mistreţ”, Teiuş

[nggallery id=299]

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult