FOTO-VIDEO: SALVATORII victimelor accidentului aviatic din APUSENI, distinşi cu CRUCEA ARHIEPISCOPALĂ şi diplome de aleasă cinstire, de către ÎPS Irineu

Salvatorii din Apuseni distinsi cu Crucea arhiepiscopala10Cei 11 localnici din comuna Horea, care au acţionat eroic în găsirea şi salvarea victimelor accidentului aviatic din Apuseni, au fost premiaţi, duminică, la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de către ÎPS Irineu, cu cea mai înaltă distincţie pe care Arhiepiscopia o poate acorda persoanelor din afara clerului, Crucea arhiepiscopală pentru mireni. Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu a apreciat fapta lor ca fiind „o bravură lăudabilă”  şi o dovadă de iubire faţă de aproapele lor,  acordându-le în semn de recunoştinţă darul lor, „diplome de aleasă cinstire şi distincţie bisericească”.

Localnicii din Horea au sosit în Catedrala Reîntregirii în jurul orei 11.40, iar distincţiile şi diplomele le-au fost înmânate la finalul Slujbei Liturghiei, de către ÎPS Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei. După festivitatea de înmânare a distincţiilor, preoţii şi sutele de  credincioşi aflaţi în biserică i-au aplaudat pe localnici şi le-au cântat „La mulţi ani”.

ELIT

Salvatorii din Apuseni distinsi cu Crucea Arhiepiscopala40„A trecut aproape o săptămână de la tragicul accident petrecut în Munţii Apuseni. Atunci, aşa cum ştiţi, un avion s-a pierdut în ceaţă şi în frig şi în cele din urmă s-a prăbuşit. Cei 7 oameni, dintr-o dată, din salvatori au devenit victime şi s-au scufundat în întuneric, în frig, în cumplită suferinţă şi în disperare(…). Dumnezeu cel bun şi de oameni iubitori  a dat gândul cel bun unor oameni nobili, din localitatea Horea, care au lăsat totul şi au alergat în căutarea celor căzuţi şi  i-a aflat. Unii au făcut foc din hainele lor spre a-i încălzi, alţii i-au acoperit cu propriile lor haine. Au plâns cu ei, i-au cărat în braţele lor şi i-au ajutat pe cât le-a stat în putinţă, dovedind iubire milostivă şi iubire de samaritean. Noi suntem mândri şi fericiţi să avem în eparhia noastră astfel de creştini care şi-au dovedit credinţa lor prin dragoste şi fapte bune. Aceştia sunt urmaşii moţilor de odinioară, care în vremuri vitrege au luptat pentru păstrarea identităţii noastre naţionale şi pentru apărarea dreptei credinţe. În venele lor curge sângele eroilor, Horea, Cloşca şi Crişan, a lui Avram Iancu, Craiul munţilor şi în inimile lor bune răsună ca un cântec de tulnic melodia iubirii jertfelnice pentru Dumnezeu şi pentru oameni (…). Fapta lor este o bravură lăudabilă şi o urmare veritabilă a lui Hristos care a spus „Întru aceasta v-a cunoaşte lumea că sunteţi ucenicii mei, dacă veţi avea dragoste unul faţă de altul”. Astăzi, o ţară întreagă îi admiră iar noi uimiţi de spiritul lor filantropic îi omagiem în mod festiv. În semn de recunoştinţă, le vom oferi darul nostru şi le vom conferi diploma de aleasă cinstire şi distincţie bisericească”, a spus ÎPS Irineu.

Salvatorii din Apuseni distinsi cu Crucea arhiepiscopala06Aceştia sunt cei 11 localnici din Horea care au primit Crucea arhiepiscopală din partea Arhiepiscopeiei Ortodoxe de Alba Iulia:

1. Valentin Nicola, comuna Horea

2. Argentin Todea, satul Petreasa

3. Gheorghe Giurgiu, satul Petreasa

4. Gheorghe Trif, din Dârleşti

5. Ioan Neag, din Dârleşti

6. Ioan Ciprian Trif, din Dârleşti

7. Sorin Trif, din Dârleşti

8. Ardelean Todea, din Zânzeşti

9. Petru Trif, din Zânzeşti

10. Corneliu Olar, comuna Horea

11. Nicolae Oneţiu, comuna Horea

Doar 8 dintre cei 11 salvatori au fost prezenţi duminică la Catedrala Reîntregirii pentru a-şi ridica distincţiile. Din motive personale, Ioan Cipiran Trif, Ioan Neag şi Nicola Valentin nu au reuşit să ajungă la Alba Iulia.

De asemenea, în timpul slujbei Liturghiei, preoţii au rostit o rugăciune de pomenire a celor două persoane care şi-au pierdut viaţa în accidentul aviatic, pilotul Adrian Iovan şi studenta Aurelia Ion. ÎPS Irineu a transmis un mesaj de condoleanţe familiilor celor morţi în accident şi de „iubire frăţească şi întărire” pentru supravieţuitori.

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 2.877 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 715.438 de îmbolnăviri

Miercuri, 27 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România.   Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

31 Comentarii

MOTUL 26 ianuarie 2014 at 14:31

OLAR CORNEL FOSTUL DEPUTAT CARE A TAIAT AURUL VERDE AL MOTILOR DECORAT? DE CE ? AAAA……STIM CAPITAL POLITIC. NIMIC MAI MULT. DA EXISTA ACESTI SUPER OAMENI CARE AU DATA DOVADA DA CURAJ, BARBATIE SI CREDINTA CARE AU AJUNS LA VICTIME SI LE-AU SALVAT, CARE MERITA TOT RESPECTUL SI PRETUIREA, DAR CORNEL OLAR DE CE A FOST DECORAT? PENTRU CA SA FOTOGRAFIAT A DOUA ZI CU EPAVA AVIONULUI? JENANT DOMNULE CORNEL OLAR.

POPII - 4 ORE LA MUNCA! 27 ianuarie 2014 at 22:27

ce se baga popii astia .numai sa iese in fata sa auda oamenii de ei . sunt in cardasie cu politicul . de aceea ia facut imagine lui Olar ! Poate ca Olar o sa dea ceva bani si uite asa intelegem de ce sa implicat popii. Oare cand se va destepta poporul ROMAN ? DE CE OARE SCADE TOT MAI MULT INCREDEREA IN BISERICA ORTODOXA ? DE CE SUNT BISERICILE LOR GOALE ? PT CA TOT MAI MULTI OAMENI SE DESTEAPTA !

Lulu 26 ianuarie 2014 at 14:39

Inaltpreasfintite Parinte, fostul…Olar ce a facut acolo?
De ce nu spune cite afaceri a facut si cit a cistigat de pe urma lor? Ce rol a avut acolo in recuperarea acelor sarmani, in afara de a se poza cind au adus crucea? Ati vazut cum facea cu mina? Sa ii fie rusine acestui om, nu a facut decit sa scoata bani si sa faca afaceri pe urma tuturor! Rusine fostule….actual OLAR !

din Horea 26 ianuarie 2014 at 15:20

Cica lista a fost trimisa de la primaria Horea cu stampila si semnatura. Episcopul Irineu a luat-o asa cum a trimis-o primaria. Cred ca el a facut un gest frumos, ca meritau acei salvatori adevarati!

crede ,dar numai dupa ce cercetezi ! 26 ianuarie 2014 at 16:04

Oamenii aceia merita respectul nostru ,si il au fara sa stim ca le-a dat Irineu o hartie (probabil sfintita , ca acum se sfinteste si cizmele pt bani ) vedeti cum fac popii ? orice numai sa intre si ei in lumina reflectoarelor?
Apropo, la boboteaza ei zic ca nu vin dupa bani , insa ia incercati sa nu le dati nimic 2-3 ani la rand ! Stiti ce zic in urm an? Nu mai intram in aceea casa ,pt ca nu sunt buni CRESTINI !!!!:)))
Asta e,numai bani si imagine! Daca va ganditi ca eu sunt deplasat ,faceti un exercitiu :
Uitati-va bine la orice lucru facut de catre popi si promovat in mass-media . Exista ceva prin care sa nu fie vorba de bani , sau faima? TOTUL ESTE BANI SAU FAIMA (IMAGINE)
Exemplu banal: Sfanta Paraschieva – 2 milioane de euro , icoana facatoare de minuni (care mai tarziu sa descoperit ca e falsa , cea adevarata era in Grecia ) 1 milion euro , Centre de Zi , case de copii , asezaminte ? Toti popii /sotiile lor si prietenii sunt angajati acolo , primind zeci de mii de euro anual . (www.mmunci.ro)
Totul este o afacere ! Normal ca nu toti sunt asa, insa un OM cumsecade nu sta printre ei PLEACA asa cum a facut preotul FLOREA CRISTIAN DANIEL ,scarbit de ce a vazut in preotime a plecat dintre ei (vezi youtube : fost preot ortodox florea cristian), dupa ce l-am ascultat mi sa deschis ochii! de fapt ortodoxismul este o afacere ,pe spinarea romanilor pt ca bietii oameni au incredere in popi si nu mai citesc Biblia ! Atunci popii profita !
Uitati-va la acel video ,si o sa va intelegeti mai multe !

drona 26 ianuarie 2014 at 21:42

Mai uns la inima cu comentariul asta ! Ce as mai zice si eu cateva, dar nu sunt in forma. Poate altadata cu placere.

PT DRONA,SI PT ALTII 27 ianuarie 2014 at 22:36

DACA NOI TACEM ,CAND TARA-I JEFUITA DE O ADUNATURA DE OAMENI CARE STAU PE SPATELE NOSTRU ,le platim salarii ,SI NU FAC NIMIK PT SOCIETATE ,(si se mai dau si sfinti) SA NU NE PLANGEM CA NE MERGE RAU ! E LIBERTATEA CUVANTULUI ! SA LUPTAM PENTRU IDEILE NOASTRE !!!

of,of 26 ianuarie 2014 at 16:05

RUSINE ,RUSINE domnisoara Mates in afara de cei trei; Todea ARGENTIN,Trif GHIORGHE si Giurgiu GHIORGHE .Nu meritau aceasta distinctie cea ce ati relatat dv.este putin capital de imagine care incearca Olar si Onet sa cistige de pe urme celor doi morti in accidentul aviatic……….RUSINE,RUSINE sa le fie ,cum poti sa te expui cum ca iesti unul dintre erioi si iei(Olar, Onet) erau la 100km de locul accidentului nau contribuit cu nimic atit ca au dat un telefon sau cam asa ceva nau facut nimic pt. ai indentifica pe cei dun avion.Asta intelege Olar sa se catare pe orice (victima,situatie dramatica etc.)numai sa poata fi in fata a ajuns sai santajeze pe cei trei care au gasit primi epava ;Sa declare cum ca iel iar fi trimis la locul prabusiri insa fara rezultat ,baieti dindusi seama la ce se expun au declarat adevarul caz care la infuriat amarnic,sunt surse care spun asta……RUSINE,RUSINE

Newbie 26 ianuarie 2014 at 22:42

CEI TREI AU FOST TRIMISI DE TARZAN. DE CE NU MAI RECUNOSC? SE POATE VERIFICA!

Motul 26 ianuarie 2014 at 22:43

SI OLAR A FOST ANUNTAT DE ISU.

vlad tepes 26 ianuarie 2014 at 16:12

Motul si Lulu, dar voi ce ati facut ? Ati mers in Horea sa vedeti ce a facut Olar sau oricare de acolo ? Stati la caldura si aruncati cu noroi si proababil vreti sa spuneti ca sunteti oameni.De fapt, nu sunteti, nu stiu ce sunteti, dar NU SUNTETI OAMENI.

drona 26 ianuarie 2014 at 21:35

Ma, Tepurica da tu ce fel de om esti, de trebuie cineva sa vina la tine si sa-i dai binecuvantarea. Si Olar asta se baga in seama ca si Popa Nicolae cel mai umblat prin toate partidele. Unde era o televiziune hop si el. Pai Olar de ce sa nu faca asa pentru ca-i cel mai avut din zona, si pana la urma acest eveniment il mai scoate in lume ca nu se stie daca nu va candida la europarlamentare ca acolo reusec toti natangii (vezi Gigi etc).

Blasfemie si minciuna 26 ianuarie 2014 at 16:24

Cum sa ii dai o cruce lui Satana? Ne intrebam de ce din ce mai multa lume nu mai are incredere in Biserica.Uite si raspunsul.Pentru ce l-ati decorat pe olar? Doresc un raspuns cu subiect si predicat.Ca a fost si el in zona?A verificat cineva care este adevarul?A verificat cineva daca s-au facut sau nu presiuni asupra adevarilor eroi, ca olar sa se lipeasca si el alaturi de ei?Ati observat, intr-un interviu, cum a incercat in mod marsav sa se lege olar de gasirea propriu-zisa a victimelor?Scenarii cu focuri de pusca cand cei 3 au spus clar ca au plecat cu mainile goale, netrimisi de nimeni?SA ITI FIE RUSINE OLARE CA INCERCI SA IFI FACI IMAGINE CU SANGELE UNOR OAMENI MORTI. Este clar insa daca lista a fost trimisa de primarie, e cam si cum ar fi scrisa de insusi olar.

dan 26 ianuarie 2014 at 16:30

una vion cade la 50 km de o baza militara aeriana intr-o tara cu 7 servicii secrete. epava este gasita dupa multe ore de catre trei someri . cum suna asta?
folosim prea usor termenul de erou. salvatorii sunt tri oameni adevarati , dar ce inseamna erou? bunicul meu a fost capturat la Iasi in timpul razboiului de catre rusi. s-a trezit in Siberia intr-un vagon inghetat printer zeci de cadaver de romani care n-au rezistat frigului si foamei in lungul drum al trenului. dupa multi ani petrecuti in lagarul de munca s-a intros acasa si a mai muncit 20 ani in mina. nu I-a dat nimeni titlul de erou, nu I-a dat nimeni nimic.

MOTUL 26 ianuarie 2014 at 17:07

UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE?
Nu stiu cine esti ”vlad tepes”, si nici nu ma interesează!
Meritul pentru salvarea victimelor î-l au cei 3, Gheorghe Trif, Argentin Todea, Gheorghe Giurgiu si pe langa acestia alti cativa sateni din Horea. Cinste lor.Dar daca stii ce au facut Olar și padurarul Onețiu spune nu tinea secret, dar NU AU FACUT NIMIC SA PRIMEASCA ACELE DIPLOME SI DECORATII, DACA ERAU BARBATI ADEVARATI SPUNEAU SI RENUNTAU LA ELE, DAR….. O/.

Lulu 26 ianuarie 2014 at 17:40

Draga Tepelus, avind in vedere ca doar trei din lista celor n..care au participat meritau aceste distinctii primite de la Inaltpreasfintitul Parinte Irineu, restul…sunt niste profitori si niste parveniti care, in loc sa-si vada lungul nasului, fac tot posibilul sa iasa in evidenta. Daca eram de la Horea, cu siguranta participam la aceasta actiune. Dar din surse sigure iti pot spune Tepelus, ca in afara de cei trei, restul sunt …povesti. Aaaa…ca au aparut si ei, la final…sau la caratul Sfintei Cruci a doua zi, asta este altceva. Asa bine atunci, ar fi trebuit ca Inaltpreasfintitul sa ii decoreze pe doctorii, salvamontistii si pe ceilalti care efectiv s-au implicat in aceasta poveste. Nu pe alde Olar si ceilalti prieteni care…au aparut si ei sa-si revendice „premiul” Ar trebui sa sa taci din gura si sa lasi oamenii draga tov. Tepelus, sa isi expuna ceea ce au de expus. Iar tu…stai pe fundul tau si…traieste bine !

Costel* 26 ianuarie 2014 at 17:45

Olar in calitate de secretar al primariei Horea trebuia sa alarmeze detasamentul pentru actiune la dezastre al carui comandant este si sa mearga la avion. Documentul este intocmit de Olar (daca este), este aprobat de Prefect si vizat de mai multe institutii printre care si ISU Alba. Domnul Olar a mers in zona a doua zi ca sa fie vazut la televizor. La Realitatea a dat un interviu pe post de primar de Horea vezi doamne. Si uite asa judetul nostru se mai imbogateste cu un erou dupa marii nostrii eroi revolutionari Chestor Cabulea si Colonel Ghete.

cornel 26 ianuarie 2014 at 17:47

Sa va spun eu cum sta treaba cu asa zisi salvatori .Cica ei erau in padure prin apropiere la furat de lemne pt. jegu de Olar si-au terminat treaba si s-au dus acasa sa-si ascunda drujbele si s-au intors sa salveze oameni.

quo vawis 26 ianuarie 2014 at 17:58

DE LA ISU ALBA NU A FOST NIMENI DECORAT?

un cititor 26 ianuarie 2014 at 18:07

cred ca cei 3 din horea au nevoie de altele decat de niste bucati de hartie si niste metale……………., iar popii ar trebui sa faca mult mai multe slujbe de pomenire GRATIS!

unu 26 ianuarie 2014 at 18:48

Respect intuitia si bunatatea oamenilor .un exemplu de luat eroii adevarati sunt in spate nu se arata.Va aduceti aminte de accidentul din Muntenegru cu autocarul cu romani cati eroi sau salvatori ati vazut la televizor din acei oameni care iau salvat pe raniti de atunci.Trebuie urmat exemplu taci si faci.Mai multe fapte nu propaganda si politica hop si eu ma bag sa imi fac campanie.Antena trei e aici?:)))

Opriti falsii cautatori 26 ianuarie 2014 at 19:06

Mai terminati cu eroii descoperitori ca azi maine sunt 1000 de revendicatori si de nu opriti laudarosii vor pretinde toti locuitorii ori mocanii din Belis,Poiana Horii,Horea,Ursoaia,Scarisoara,etc ca ei sunt eroi si trebuie scutiti de impozit.Ho cu laudele !!!!!!

Roshu 26 ianuarie 2014 at 19:42

Mie scarba de poporul asta….sa iei 1000 de euro de la o televiziune ca ai salvat pe cineva denota faptul ca esti mai JEG decat presa de rahat avida dupa inmormantari ptr. raiting!

of,of 26 ianuarie 2014 at 19:47

Pt…..vlad tepes ….as avea sai dau o replica ….Domnule sau doamna am spus acele lucruri findca am fost acolo dupa 40-1 ora de la gasirea avionului si ieu nam cersit nimic cum fac acesti oameni de 2 lei RUSINE,RUSINE iei au stat la caldurica si au planuit cum sa exploateze acest eveniment pt.asi inbunatati imaginea sifonata in timpul guvernari tarii.

of,of 26 ianuarie 2014 at 19:55

tepes taci, unde esti ai inteles cam cum stau lucrurile adevarate

S.P.Q.R. 27 ianuarie 2014 at 2:50

@crede,dar numai dupa ce cercetezi !….Bai SECTAR,DE 2 LEI !!! Iar INFESTATI AERUL,CU RASUFLAREA VOASTRA OTRAVITA ??? Lupi in piei de oaie,nu intrati nici voi,in IMPARATIA CERURILOR SI NU LASATI NICI PE ALTII….VAI DE VOI LEPADATILOR…”VA RATACITI,NESTIIND SCRIPTURILE”…Pai,cine sinteti voi ma,sa JUDECATI PE ALTII ??? Sau,in cartea voastra pe care o numiti biblie(din care a-ti scos,17 carti si multe capitole)MODIFICATA SI RASMODIFICATA….NU ESTE PASAJUL,IN CARE SCRIE…”NU JUDECA,SA NU FII JUDECAT”…Voi ridicati piatra vipere ??? Pai in ORTODOXIE PINA UNA ALTA,mai sint pustnici si calugari,care se roaga neincetat !!! Voi aveti asa ceva ??? Aaaa….ca mai sint si uscaturi in padure !!! Da siiii,…..ce voi sinteti PERFECTI ??? Cit despre ex-deputat oLAR,se vede inca o data faptul ca,politicul NE DISTRUGE VIETILE,INCETUL CU INCETUL !!! Si daaa…multi prelati sau inalti prelati,cocheteaza cu politicul .Insa nu aia reprezinta ORTODOXIA SAU BISERICA. Aia,sint la numaratoare.Dar in calitate de ortodox,nu ma intereseaza si nu ma afecteaza,nu-mi perturba cu nimic,credinta in DUMNEZEU.Dar ca sa vii si sa sari la gitul unui intreg cult,ptr niste uscaturi din padurea ortodoxiei,este prea mult !!! Ia sa ne vedem fiecare,BIRNOCU DIN OCHI,nu paiul altuia.Voi sectarii,care a-ti invadat ROMANIA,VENIND DIN U.S.A.,vedeti-va de treaba.Ortodocsii nu umbla pe drumuri,tragind de oameni,sa-i invete chipurile,despre DUMNEZEU,sau sa polueze cu porcarii,de brosuri si carti,tot tragind de oameni.La final,ca majoritatea celor de aici,…sa-ti fie RUSINE ENORMA BAI OLAR,CA PROFITI CA UN NESIMTIT,DE IMAGINEA A 2 OAMENI MORTI,IN CONDITII TRAGICE.

olariu 27 ianuarie 2014 at 8:34

Mafia religioasa si Mafia lemnului se inteleg de minune si domina prostimea!!!!

@Olariu 27 ianuarie 2014 at 8:59

idiotule, prostia nu te lasă să vezi dincolo de fața ta de om tâmpit? du-te și te plimbă, fraiere, apoi vorbește! câți idioți în lumea asta!

eutanasiatorul 27 ianuarie 2014 at 10:32

ce p==a cauta popa in toata treaba asta ???? sa ne __ga !!!

stef 27 ianuarie 2014 at 13:58

Pacat de ceea ce s-a intamplat.
Dar stau si ma gandesc,oare constientizeaza acei medici ce inseamna sa stai ore in sir in agonie,sa nu te gaseasca si sa te bage in seama nimeni !?.
Isi pune intrebarea unul patit chiar pe holurile spitalelor,steptand luni de zile sa fiu bagat in seama si tot cu ochii in lacrimi.
Suntem o tara cu institutii inumane,banul a pus stapanire pe ei,cineva ii incearca si ei nu sesizeaza.

cetateanul 28 ianuarie 2014 at 12:37