FOTO/ ȘTIREA TA: Toaletare sau mutilare a copacilor din parcul aflat în centrul municipiului Alba Iulia?

În ediția online a ziarului Unirea a apărut un articol în data de 9 decembrie 2013 despre toaletarea copacilor din centrul municipiului Alba Iulia. Materialul a stârnit diverse controverse în rândul cititorilor, care au comentat acțiunea ca fiind una iresponsabilă, iar copacii sunt mutilați și nicidecum curățați, așa cum s-a prezentat în materialul redat anterior.

Cititorii ziarului Unirea s-au arătat nemulțumiți de această acțiune care va avea ca și consecință lipsa oxigenului, din cauza distrugerii habitatului, iar situația ciorilor nu va fi rezolvată deoarece acestea își vor muta cuibul în altă parte.

ELIT

Parcul a fost denumit generic, Parcul cu Ciori, iar pe adresa redacției cititorii și-au exprimat nemulțumirea vizavi de mirosul și mizeria din zona respectivă.

[Gallery not found]

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 1.551 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 712.561 de îmbolnăviri Marți, 26 ianuarie 2021, Grupul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

ice 12 decembrie 2013 at 13:43

mutilare. pt lemne de foc pt primarie.

Horea 12 decembrie 2013 at 16:40

Sa nu crezi cumva ca Primaria face foc cu lemne!
Suntem intr-un alt secol.

ciupi 12 decembrie 2013 at 13:53

Copacii în care şi-au făcut ciub ciorile când îi curăţă? Erau doar în parcul mic din Centru. E foarte deranjant zgomotul făcut de ciori chiar şi acum iarna, dar mai ales vara nu poti lăsa geamul deschis noaptea, e ca într-un film de groază. Aviz PRIMĂRIEI.

ionica paduraru 12 decembrie 2013 at 14:16

Domne la mine in padure in Turturica e plin de cuiburi fac o galagie infernala.

localnic 12 decembrie 2013 at 14:38

punem pariu ca intr-un an, doi parcul va disparea si va fi plin de pavele?

Horea 12 decembrie 2013 at 16:41

Punem (ca nu!).

toma 12 decembrie 2013 at 15:03

meserie.

Vlad 12 decembrie 2013 at 15:45

si pe goldis i-au mutilat anul trecut. Am ramas masca vazand cum arata. In primavara insa, au facut frunze, crengi, tot ce trebuie. Stati linistiti, nu au nimic. Si in plus, o sa aiba un aspect fain.

Carcotasul 12 decembrie 2013 at 19:55

De fapt in spatele acestor „critici de meserie”, care fac acum pe bocitorii la copaci, sta Piticul Atomic, care nu stie cum sa-l atace pe Hava, ca ii vrea locul ca Primar! Cum nu are alte realizari decat „leptop-ul”, si proiecte pe facebook, isi pune derbedei la treaba sa critice, vorba lui Stalin, „Critica, critica, ce ceva tot ramane”!

HH 12 decembrie 2013 at 22:15

ESTE CA SI CUM AM SPUNE TOTI DESPRE TINE CA AI CREIER COMUN CU hAVA SI DUMITREL ! DACA E ASA SI PE MINE ” MAPUNE ROMAN SA SCRIU” !!!

hh 13 decembrie 2013 at 13:48

Si al tău cum e creierul măi HH?
MAPUNE?!

HH 12 decembrie 2013 at 22:12

TOATA LUMEA SE INDIGNEAZA DE MUTILAREA COPACILOR DIN ZONA RESPECTIVA, IAR PRIMARIA VA REACTIONA CAND NU SE VA MAI PUTEA FACE NIMIC !
BATAIE DE JOC !
hAVA TRAIESTE SAU ESTE IN NEGOCIERI CA SA DEA PE NIMIC SPATIILE DIN CETATE !

C 13 decembrie 2013 at 10:38

Copacilor li se taie crengile in perioada aceasta a anului, e ceva normal 🙂 desi nu pare estetic pe moment, ulterior vor reveni la aspectul lor placut, probabil vor arata chiar mai bine ca inainte … e ca si cum ai taia parul omului atunci cand i s-au despicat firele 🙂

Horea 13 decembrie 2013 at 13:52

@C

Si totusi, toaletarea coroanei se face primavara inainte de înmugurire.
In acest fel, perioada in care ei isi vor reface „faţa” va fi mai scurta.

P.S. „…cand i s-au despicat firele”
In câte?

Carcotasul 13 decembrie 2013 at 11:24

Si eu cand eram copil, ma suparam ca sunt trimis la tuns, ca era moda cu par mare(hippie), fara sa-mi dau seama ca parul creste incontinuu! Asa si cu acesti copaci, le vor creste crengile incontinuu, dar crticii de meserie nu mai au satisfactia, sa se simta „importanti”, daca devin un pic realisti, si inceata cu „plansul dupa crengile copacilor”!

cocolino 13 decembrie 2013 at 19:35

Daca am pune niste spanzuratori in copacii maltratati ar arata ca la terminarea unui razboi de acum 4-500 de ani !
Copacii care au fost plantati cu 2-3-4 ani in urma nu ar fi bine sa li se aranjeze coroana acum, nu sa se astepte pana devin trunchiuri mari care se mai indreapta doar cu drujba. Asa e cand spatiile verzi sunt administrate de niste habarnisti care stau in primarie si beau cafele si lasa treaba pe seama unor cositori de iarba.