FOTO: Omagiu albaiulian pentru eroii Revoluţiei din Decembrie 1989

Eroii Revoluţiei din 1989 nu au fost uitaţi de reprezentanţii administraţiei locale şi judeţene şi pentru a marca memorabilul eveniment de acum 24 de ani, care a schimbat regimul politic, au fost depuse coroane de flori şi s-a ţinut o slujbă religioasă, în faţa Prefecturii Alba.

Astăzi, de la ora 10.00, în faţa Prefecturii Alba trei preoţi au ţinut slujba religioasă pentru iertarea păcatelor celor care au căzut în luptele de stradă, care au dus la sfârşitul regimului comunist. Slujba de pomenire a celor adormiţi a durat aproximativ 20 de minute după care reprezentanţi ai administraţiei locale şi judeţene şi asociaţiile revoluţionarilor au depus coroane de flori la Troiţa din faţa Prefecturii Alba. Majoritatea celor prezenţi s-au deplasat apoi spre Monumentul Revoluţiei din Cetate, unde a avut loc discursuri festive şi tradiţionalele depuneri de coroane.

ELIT

După cum este obiceiul la astfel de evenimente, cei prezenţi au fost invitaţi apoi la Hotel Parc din Alba Iulia pentru a servi masa.

[Gallery not found]

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Carcotasul 21 decembrie 2013 at 12:35

Dac a fost prezent si Piticul Atomic, la masa, si inca cu palarie de „Gabor” pe cap, totul ii in regula!

Carcotasul 21 decembrie 2013 at 20:50

Frumoase poze, cel putin cea din titlu, demna de „Mizerabilii” de
Victor Hugo!

stef 21 decembrie 2013 at 12:41

Fira-ti al dracului de texani,ati distrus romania,blestematilor.Banii si averile au pus stapanire pe voi.Intentionat d-zeu a lasat acest lucru,sa vada pana unde puteti merge.

Carcotasul 21 decembrie 2013 at 13:17

@Lupule draga, cel putin in Alba-Iulia, „crimimalii”, au fost, ofiterii de la Batalionul de parasutisti de la Luna(Turda), in cardasie cu Barloiu de la Brigada 5 Vanatori de Munte, si Ghete de la Tegimentul 8 Pionieri. Saracii morti de pe blocurile „M”, au fost secerati de „Genistii lui Ghete”, singurii care arau dotati cu Carabine cu Luneta, si dispozitiv de aruncare de grenade de mana! Cel putin Barloiu din Lt. col. in dec. ´89, ajuns General cu 4 stele, si Secretarul CSAT, Ghete in schimb a ajuns doar „Seful Garzii din Cetatea Alba-Carolina”! Parasutistii de la Luna faceau „zgomot” prin oras cu armele din dotare, erau arestati de populatia civila, si dusi la Liceul Militar, iar dupa o ora venea o patrula de la Barloiu, ii lua, iar dupa alta ora, erau din nou prin oras, „facand galagie”! Intrucat in Regiment la Ghete, era Lt. col magraonul Bumbu, si fratii lui au iesit la diversiune, au fost trimisi la spital unde au fost arestati ca si „mercemarii lui Gdaffi”! Elicopterul cu Nuta si Velicu, a fost doborat cu o lovitura de AG-7, trasa de la Podul de la Partos, unde Barloiu, si-a scos Brigada la „strand”, vezi Doamne ca sa apere Alba-Iulia de „securistii de la Orastie” ! „Curat murdar”, acest joc de-a revolutia monsher!

Costel* 21 decembrie 2013 at 15:31

@ Carcotasule, adevarat graiesti. Pentru marile realizari revolutionare si Colonelul Ghete si Generalul Barloiu sunt mari revolutionari cu acte in regula in plus tot revolutionar cu acte in regula este si Chestorul Cabulea care a facut revolutia ascus la mutatura parintilor de pe dealul Plesii Manastirii ca sa nu fie mancat de albaiulieni, etc,. Astia sunt adevaratii revolutionari domnule Babitchi nu dumneata.

Carcotasul 22 decembrie 2013 at 12:51

Cea mai util omagiu adus acestor nefericiti, care au fost intr-un loc nepotrivit, la un moment nepotrivit, ii sa se denunte criminalii care se cunosc. ca unii au luat si premii, sau au fost medaliati, si sa fie judecati! Ce s-a facut atunci ii „p crima impotriva umanitatii”, care sunt imprescriptibila! Saracii eroi ai Revolutiei, cred ca se simp ca si Sfantul Duh, care dupa canoanele BOR, SALASUIESTE IN EPISCOP, CAND EPISCOPUL SAVARSESTE, „RITUALUL SECRET AL HORII CALUGARESTI”, ASA CRED CA LE PLACE SI LOR SA VADA CA CRIMINALII LOR II „OMAGIAZA”, IN FIECARE AN!

gheorghe 21 decembrie 2013 at 21:36

…o adunatura de….lucruri slabe!îi știm pe toți ce au făcut înainte de 1989!derbedei!iar de 24 de ani primesc indemnizații din banii nostri!ia auzi?șef la armată și la…militia,primesc drepturi bănești și scutiri de impozite!de restul ce să mai vorbim!niște bezmetici care nici măcar nu înțeleg ce înseamnă cuvîntul…revoluție!
dar au …tătuc pe măsură!I.Iliescu demolatorul României!
..te apucă greața cînd vezi pozele postate de la…evenimentul rușinii naționale!

vasile 21 decembrie 2013 at 22:01

gheti nai ce cauta acola lingaule unde tu ai fost unul din ofiterii lui ceausescu care faceati de frica pe voi eu sunt unul care am fost in sediul securitatii si ma cunn oaste dregiciu .daca eram in locul lui iti dadeam un sut in fund asta ca sa spun asa

vasile 21 decembrie 2013 at 22:04

ghetii tiai facut casa cu soldati din regiment te imbatai de iti cinta ci clrinetul la cap si ai luat si pensie de la armata nerusinatulede zici ca ai luptat la stalingrad doneaza din ia la orfelinat bautor coclit ce esti si ca tine multi golani si bautori din armata

albaiuleanul 22 decembrie 2013 at 0:39

O fi multa lume care au facut si rele dar sa nu uitam un lucru. Daca nu erea revolutia sau lovitura de stat asa cum vor uni sa-i spuna astazi eream ca Corea de Nord cu familia regala Ceausescu la putere si noi eream muritori de foame si roboti in loc de oameni.
Ne place sa vedem numai lucrurile rele la oameni.

Carcotasul 22 decembrie 2013 at 20:09

Debarcarea lui Ceausescu se putea face si fara „focuri de artificii”, si cei vreo 70 de raniti si morti in Alba-Iulia, basca vreo 25.000 de cartuse trase(la 8 lei/cartus, cat era in ´89, faca cam 1.000.000 lei , adica vreo 6700 salarii, in acel timp)! E adevarat ca Ilici Iliescu nu a ajuns la 70.000 de morti cat ar fii vrut, si a vehiculat acest numar la procesul lui Ceausescu, dar ceva a facut totusi, cat a putut! In Alba a avut „ajutoare de nadejde, ca si la Sibiu, unde s-a tras 1.000.000 cartuse, iar escadrina de elicoptere, pe care Ceausescu o trimetea la stropit viile, a folosit din plin rachetele, ca a scos mortii din mormant! Nimeni nu ii acuza ca la debarcat pe Ceausescu, ii acuza de ipocrizie, manipurare si crime! Sunt curios ce vezi tu bun in toara serparia asta!

Cetateanul 22 decembrie 2013 at 18:07

Ce bine le sade la Romanu si Hava impreuna. Oarea si-au imprumutat palaria? Ce altceva isi imprumuta? 🙂 Ramane in familie? 😉

albaiuleanul 22 decembrie 2013 at 21:04

@carcotasul.
Tu vorbesti ce crede unul si altul nu ce crezi tu ca povestile astea le-am auzit de mai multe ori cu 70000 de morti si asa mai departe. La revolutie au iesit oameni in strada ca ereau imfometati si satui de regimul ceausist iar dupa revolutie au venit sugaci care nu se mai satura de bani si de futut copile de 12 ani si care nu vor sa recunoasca meritele unor oameni care si-au riscat viata atunci pentru ca le sint incomozi dar nu conteaza asta. Trecutul nu mai poate sa-l stearga nimeni iar fiecare magar isi cara crucea lui (capu face capu trage).

Carcotasul 23 decembrie 2013 at 15:13

Desigur ca „fabrica de zvonuri, dezimformari si manipulari”, din „gradina” DIA, a functionat din plin, si oamenii acei „stupid mens”, a lui Brucan, care nu gandesc, „ei muncesc”, au fost scosi in strada, ca si carne de tun, ca Ilici Iliescu sa-si poata face „planul” de 70.000 de morti(daca nu crezi asta urmareste procesul lui Ceausescu, ca inca ii pe Youtube). Imi aduc aminte, ca iesea cu muylt timp dupa aceia cate un destept la radio si tv, acuzand ca „mercenarii lui Gadaffi”, foloseau „gloante de videa”8saraca carabina s-au pistol mitraliera, ca ii ceda reava dupa primul cartus, care si mergea pe unde vroia, daca glontul era de videa)! Un alt informator DIA, inginerul Filip de la ijcm(avea gradul de capitan in rezerva, si era seful Statului Major, a Garzilor Patriotice pe IJCM, protejat a grneralului Oprota Horia), a iesit in fata blocului si a montat un bec la usa blocului, vezi Doamne ca sa vada cand vin „teroristii”, si eventual lumina sa „sperir teroristii”!

drona 23 decembrie 2013 at 17:55

O adunatura de ofiteri acoperirti ! Astia au facut tambitata revolu… dar nu-i revolutie iar prostii au iesit sa le legitimeze porcaria. Tare imi trece cheful de viata cand ii vad in fiecare an adunati ca oile in tarla atribuindu-si tot felul de fapte. Mare pocarie, sa va fie rusine oameni fara caracter ! Ptiu !