FOTO| Medalie de argint pentru CS Unirea Alba Iulia, obținută la turneul internațional de box ”Gheorgheni Open”

Fățan Luca Petru, pugilist legitimat la CS Unirea Alba Iulia, a câștigat o nouă medalie de argint, la turneul internațional ”Gheorgheni Open”, unde a concurat cu sportivi talentați din Grecia și Croația.

Competiția cu participare internațională a fost organizată de Federația Română de Box, la Gheorgheni, județul Harghita, în perioada 20-27 iunie.

Sportivul nostru, în vârstă de 14 ani, pregătit de către antrenorul Andrei Dărămuș, s-a impus la categoria de greutate 66 de kilograme. Aceasta este a doua medalie de argint câștigată de către Fățan Luca Petru după cea obținută la Cupa României la Cadeți, organizată în primăvară.

”A fost o competiție frumoasă, cu participare a sportivilor nu doar din zona balcanică, ci și din zona Caucazului. Ne bucurăm pentru această medalie și pot afirma că avem un sportiv care merită să fie convocat la lotul național de box și sper ca acest lucru să se întâmple.

Este foarte muncitor și foarte ascultător, are în fața sa multe provocări cărora sper să le facă față și să aibă o carieră în box”, a spus antrenorul Andrei Dărămuș.

CS Unirea Alba Iulia (director Daniela Moșneag) transmite felicitări tuturor sportivilor și antrenorilor!