FOTO, LIVE-TEXT, AFC Unirea 1924 – FC Micesti, 3-5 (1-1, 1-1), după prelungiri şi lovituri de departajare, în turul al treilea al Cupei României

Unirea Alba Iulia-FC Micesti11Tânăra echipă AFC Unirea Alba Iulia a fost eliminată la loviturile de departajare, fiind eliminată de FC Miceşti, scor 5-3, după ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal 1-1, acest rezultat păstrându-se şi după loviturile de departajare.

„Alb-negrii” meritau mai mult, însă au ratat marile ocazii, dar au jucat de la egal la egal cu echipa din eşalonul superior, antrenorul Ştefan Fogoroşi învingându-şi echipa de suflet.Tânăra echipă AFC Unirea 1924 Alba Iulia a suferit prima dezamăgire, fiind eliminată dramatic, din turul al treilea a Cupei României de FC Micești.

Partida s-a tranșat la loviturile de departajare, unde elevii lui Ștefan Fogoroși au avut nervii mai tari. “Alb-negrii” au deschis scorul prin Iacșa (49), vizitatorii au egalat imediat prin Florea (52), iar trupa condusă de Mihai Dăscălescu a dominat ostilitățile, mai ales în actul secund, însă s-au întrecut în ratări. Norocul nu a fost de partea junilor uniriști, care au irosit marile ocazii (Dup – minutul 90­ și Lăsconi – bară în mintul 119), în momente cheie, când puteau tranșa calificarea, dar apoi au trăit ulterior drama ieșirii din competiție după prelungiri și penalty-uri. Echipa de Liga a IV-a a avut nervii mai tari, a ratat o singură dată (Aldea – parată de Suciu), iar portarul Ionescu a reușit să apere execuțiile lui Lăsconi și Iacșa (au marcat A. Ianc, Matei/ Stan, Păcurar, E. Barna, Rîșniță). Deși meritau mai mult, junii albaiulieni au trăit cu mult suspans o confruntare pe muchie de cuțit, pierdută, din păcate.

Partida de pe „Cetate”, dintre AFC Unirea 1924 şi FC Miceşti este capul de afiş al turului al treilea al Cupei României, faza judeţeană. Noua echipă a municipiului reşedinţă de judeţ are 8 victorii din tot atâtea meciuri, dar este la primul joc oficial cu un adversar dintr-o categorie superioară. Va fi un duel interesant şi între antrenorii celor două combatante, Mihai Dăscălescu şi Ştefan Fogoroşi, foşti colaboratori la CS Zlatna, cu care au promovat în Liga a 3-a în 2009.

*Penalty-uri decisive

Execută Stan (FC Miceşti) 0-1, A. Ianc (Unirea) 1-1, Păcurar (Miceşti) 1-2, Matei (Unirea) egalează 2-2, E. Barna (Miceşti) 2-3, Lăsconi (Unirea) parează Ionescu!, Aldea (FC Miceşti) ratare, apără Suciu!, Iacşa (Unirea) respinge Ionescu în bară!, Răşniţă golul victoriei 2-4

*A doua repriză de prelungiri

*min. 119: bară Unirea, Lăsconi din 5 metri, după ce Ionescu a scăpat balonul în faţă

*min. 118: galben pentru Stan (FC Miceşti)

*min. 110: iese Joldeş, intră Goguţa la AFC Unirea 1924

*min. 90+6: E. Barna marchează pentru FC Miceşti, dar golul este anulat pentru ofsaid

*min. 90+3: Culda trage peste de la 17 metri.

*min. 90+1: L.Dan intră la Unirea în locul lui Iancu

*PRELUNGIRI

*min. 90+1: ratare imensă Dup, de la un metru de poartă nu reuşeşte să înscrie!

*min. 90: galben pentru Arghirescu

*min. 86: Culda scapă singur spre poarta lui Ionescu, însă trage puţin pe lângă, uniriştii ratând o mare ocazie de gol

*min. 67: galben pentru Lăsconi

*min. 65: Brînză, scăpat singur este blocat excelent în momentul şutului.

*min. 64: Iacşa, scăpat în stânga şutează din unghi peste, jocul este dominat teritorial de Unirea

*min. 62: acţiune închegată a Uniri, dar Joldeş şutează peste din 13 metri.

*min. 60: reluare defectuoasă D. Iancu, de la 8 metri, din poziţie bună.

*min. 54: a ieşit Schiau, a intrat Culda la Unirea

*1-1, MIN. 52: după un corner, FLOREA restabileşte egalitatea cu un şut din 7 metri, la o greşeală a apărării gazdă.

*1-0, MIN. 49: şut de la distanţă IACŞA, pe centrul porţii, greşeală a portarului Ionescu, mingea depăşindu-l

*min. 37: Iacșa își încearcă șansa de la 18 metri, dar Ionescu prinde în doi timpi.

*min. 35: galben pentru Rodean

*min. 30: E. Barna blocat excelent de Rodean la 11 metri, în momentul șutului.

*min. 27: șut Schiau, reținut de Ionescu.

*min. 19: șut Joldeș de la 20 de metri, puțin peste transversală

*min. 10: Ionescu scoate de sub bară șutul centrare trimis de A. Ianc

*min. 9: E. Barna semnalizat în ofsaid de Al.Vodă, în poziție de singur cu portarul

Echipe de start:

Unirea Alba Iulia: Suciu – B. Rodean, N. Rus, D. Iancu, Ad. Matei, Joldeș, C. Marcu, Schiau, Iacșa, Lăsconi, A. Ianc; rezerve Fl. Popa – L. Dan, Culda, Goguța, A. David, S. Muntean, Dup. Antrenor Mihai Dăscălescu.

FC Micești: Ionescu – Aldea, Cordea, Herepean senior, Gh. Rîșniță, Dobrescu, Al. Stan, Păcurar, Al. Florea, E. Barna, Brînză; rezerve Macarie – Cioară, Herepean jun, Arghirescu, Chirilă, Cocoară, Pop. Antrenor Ștefan Fogoroși.

Au fost delegaţi Mihai Ţîră, Alexandru Vodă, Sergiu Gligor; observator Dorin Danciu (toţi Alba Iulia).

*Puțini spectatori

Doar aproximativ  200 de spectatori prezenți în tribune, startul jocului fiind întârziat câteva minute de echipa FC Micești. Lovitura de începere a fost dată de Florin Roman, vicepreședintele CJ Alba.