Ziarul Unirea

FOTO/ LISTELE cu TOATE salariile din Primăria Alba Iulia – Din această lună, municipiul are CÂTEVA SUTE de bugetari mai fericiți

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Salariile majorate ale angajaților din Primăria Alba Iulia vor rămâne ”bătute în cuie” odată cu aprobarea ultimelor modificări – ”mici erori de redactare” – ce vor fi aprobate de consilierii locali convocați în ședința extraordinară din 6 octombrie. După ce toate corecturile necesare vor fi făcute, municipiul va avea câteva sute de bugetari mai fericiți.

Chiar dacă nu toți scapă definitiv de grija zilei de mâine, majoritatea categoric va simți schimbarea în bine din propriul buzunar, iar unii dintre ei (în principal șefii, bineînțeles), se pregătesc să încaseze la prima chenzină o sumă considerabil mai mare față de cea cu care erau obișnuiți până acum.

ELIT

Menționăm că aceste majorări au fost operate ca urmare a măsurilor luate de Guvern care s-a străduit să respecte promisiunile electorale făcute de actualul partid aflat la putere. Astfel, administrația locală a respectat prevederile Legii-cadru nr. 153/28 iunie 2017.

Listele cu toate salariile angajaților din Primăria Alba Iulia le puteți studia accesând galeria foto de mai jos, cu mențiunea că, după ședința de Consiliu Local de vineri, se vor face schimbări la câteva poziții și anume:

Anexa 1    Marca                              Salar
poziția
67             şef serviciu                       7.800
53             şef birou                           6.800
80            consilier                            2.850
217           consilier                            3.000
218          consilier                             3.500
198          cons.manager proiect     7.840

Anexa 2    Funcţia                              Salar
poziția
128            consilier                            4.500
135            şofer                                   3.800
136            şofer                                   3.800
137            şofer                                   3.800

Anexa nr.3  Marca                             Salar
poziția
13                  referent                          3.800

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

36 Comentarii

Tara lui Papura Voda 4 octombrie 2017 at 20:23

Iar p*limea isi rupe spatele pe salarii mizere! Meritati arsi pe rug! Sa va puneti fiecare banii pe piept!
Asa sa va ajute Duhul Sfant !

Alegatorul 4 octombrie 2017 at 21:04

Cum drac să te angajezi la privat?

Laura 4 octombrie 2017 at 23:44

Sofer 3,800 rlei???Incredibil…..
Si eu mi-am tocit coatele prin facultati si parintii mei au cheltuit sume uriase cu educatia mea….si asta pentru ce?! Sa vina un sofer cu 3.800 lei si sa-mi rada in nas.
Tara asta nu mai are scapare, suntem o natie de prosti.

Andrei 5 octombrie 2017 at 8:05

Sunt posturi libere ! Cine va opreste sa veniti ?

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:19

Sa intelegem ca esti pe lista premiatilor?

Invidiosul 5 octombrie 2017 at 16:37

Ne opreste coloana vertebrala, lipsa de relatii si incapacitatea de a nu face nimic in afara de a pupa dosuri.

MARIANA 5 octombrie 2017 at 8:07

cata nerusinare !!!!

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:36

Sfidare chiar

pulio 5 octombrie 2017 at 9:31

Asta inseamna taxe si impozite mai mari platite de toti locuitorii urbei. Pensionarii fac cozi la plata acestor taxe locale lumea se inghesuie sa plateasca darile iar nemernicii isi freaca mainele.

Traim in tara in care hotii conduc legal iar prostii isi rup oasele prin tari straine .

Cine ne mai scapa de astia ? ? ?

in PLM MURITI ODATA !

inghetata laura ...... 5 octombrie 2017 at 9:31

Stimata Laura sa stii ca meseria( profesia) de sofer presupune o responsabilitate destul de mare.. mai ales in circulatia prosteasca de acum in care toti ghertoii au carnet si cate-un jaf de masina… si ca sa-ti dau un exemplu: numai in ultimele luni in frumoasa noastra „‘cealalta capitala” au avut loc 2 acidente mortale : respectiv 2 biciclisti acidentati mortal de soferite care mai mult ca sigur aveau facultate si ele si probabil pentru educatia carora parintii au cheltuit sume uriase…..

Unu 5 octombrie 2017 at 10:23

3800 ron pentru un sofer care duce doamnele la banca , cumparaturile sefilor acasa si termina bateria telefonului asteptand dupa sefi, consideri ca e un salar normal? Da e o jungla in trafic, dar nu iti asumi riscuri care sa iti puna viata in pericol ca sofer la primarie. Nu cred ca depasesti 100km parcursi intr-o zi si asta dand ture din cetate in oras si invers. Plus ca nu poti compara traficul din Alba cu ce gasesti in Cluj , Timisoara, ca sa nu zic nimic de Bucuresti.

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:32

Așteptatul doamnelor la coafor se plătește regeste in Romania

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:22

Din pacate sunt șoferi care câștigă mai puțin de jumătate din salariul unui șofer din primărie….oare transporta altceva? Sau valoarea aleșilor ca și pasageri este mai mare?

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:36

Sunt meserii cu responsabilități mult mai mari ca ale unui șofer de primărie care sunt distribuite mai prost. Unde e dreptatea?

albanez 5 octombrie 2017 at 19:51

Ba soferie….
Eu am vacanta cata scoala ai tu, dar nu am salariul tau.
Esti un mare ……

angajatorul 5 octombrie 2017 at 9:36

Andrei, nu fi ipocrit ! Stii foarte bine ca si tu ai ajuns acolo cu pile !

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:23

Deci am avut dreptate mai Andrei…intrebarea se pune…meriti bănuiți aia pe care îi iei din buzunarul nostru?

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:29

Angajatorule vrei sa spui PILE ca pile au mai mulți…

toma 5 octombrie 2017 at 9:38

Cu cat se maresc impozitele locale anul viitor ?

inghetata laura ...... 5 octombrie 2017 at 9:41

accidentati -am gresitt din graba de 2 ori

un cetatean 5 octombrie 2017 at 9:45

Ce vrei sa te faci cand vei fi mare ? Politician sau angajat la primarie.

maya 5 octombrie 2017 at 10:01

constat ca cei de la Clubul sportiv municipal Unirea Alba Iulia nu au depus modificari ”mici erori de redactare” – desi Hotararea de consiliu 225/24.04.2017 este cu greseli privind incadrarea (functiile) si calculul salariilor(nefiind corect scrise gradatiile nu s-a caculat salariul corect; modificari de gradatii fara justificare fata de HCL -urile anterioare fara un raport de specialitate privind aceste modificari, INCALCAREA LEGISLATIEI consider cu buna stiinta)

andrada 5 octombrie 2017 at 10:11

Totusi sofer, 3800 de lei este inadmisibil. Atunci sa se revizuiasca celelalte profesii. Ne facem toti soferi.

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:30

Sunt ofițeri ai armatei Române care nu iau banii ăștia…din păcate!

Vlad 5 octombrie 2017 at 10:17

Post de sef serviciu Urbanism la Alba Iulia, post de arhitect sef la Aiud, post de arhitect sef la Blaj. Veniti la concurs !

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:27

Sa ne înscriem…de ce? Doar sa fim carne de tun? Toata lumea stie ca iau concursul tot soluții celor din primărie. Stati linistiti, unul care nu este in partidul PCR ( pile, cunoștințe și relatii) nu are nici cea mai mica șansă

Raul 5 octombrie 2017 at 12:12

Sa va puneti fiecare banii pe piept! Asa sa va ajute Duhul Sfant !

Penalii din primaria alba !

complice 5 octombrie 2017 at 15:36

,,Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima, ci complice,, Asta scria George Orwell

fghjgj 5 octombrie 2017 at 15:38

Lasa, Vlade, ca am vazut pe cum se organizeaza concursurile la Primaria Alba.

Gogu 5 octombrie 2017 at 16:27

Scuze, tot acolitii

maya 5 octombrie 2017 at 18:49

unde aunt salariile celor de la CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL UNIREA ALBA IULIA ? nu de alta dar acolo erau greseli la toti angajatii-jenant!

mircea 5 octombrie 2017 at 19:24

Salarii la care se adauga sporurile aferente (de vechime, de performanta, de calculator, etc….), bani pentru haine si alte venituri care rotunjesc substantial salariul.

Sebastian 5 octombrie 2017 at 20:15

Salariile fericitilor bugetari sunt sustinute de cei din sectorul privat care nu pot fi platiti peste ce produc. Atata ca privatii vor fi tot mai putini si atunci salariile unflate ale fericitilor vor fi in pericol. Fraierii nu vor sa mai lucreze pentru smecheri si vor emigra in masa. Deja tara si-a amanetat viitorulntaiand la greu investitii si acumuland datorii!

universitarul 6 octombrie 2017 at 8:52

Un articol tendentios care a scos la iveala frustrarea din societatea romaneasca……pai hai sa vedem ce se intampla peste tot in aceasta societate stimabilillor si sa le luam asa pe rand : angajatii de la romagaz( trans gaz , eon ) cum i-o mai fi zicand isi fac concedii in turcia, grecia …..suportate de societate//..au nu stiu cati mc de gaz grartis pe luna, etc.. si asta cumva se datoreaza competivitatii lor sau datorita facturilor umflate platite de fraieri ????… la fel cei de la electrica, apa ctta, etc, etc….la fel….
ofiterii armatei romane pe care-i plange gogu… pe langa ca multi din ei vad arma o data sau de 2 ori pe an.. ies la pensie la 45de ani n si cu pensie speciala…si fereasca dumnezeu de probleme reale de razboi ca nu stiu cat ne putem baza pe acesti bravi ofiteri mai gogule….mai departe astia care se lauda cu cata scoala au ei , daca intrati la facultate acum vreo 30 de ani poate ca va ma credeam acuma sa faci o facultate ( sau mai multe ) nu inseamna ( cel putin in 90% din cazuri decat ca ai parinti care-si permit sa te intretina inca vreo cativa ani si profiti de lucrul asta…..si multe ar mai fi de spus….si in legatura cu angajarea la diferite societati din romanica…

mno 8 octombrie 2017 at 9:49

Nu mai face comparatii, stimabile, cu Romgaz, transgaz, electricaetc. Aia isi iau prime fiindca societatea ii pe profit. Iar facturile uriase nu-s de la ei, sunt de la conducerea tarii carea a liberalizat preturile. Te-ai luat de armata. Din toata primaria Alba nu cred ca ar fi intrat la liceul militar, nu facultate de profil, doar liceul militar 2-3 persoane. Tu, politruc nemernic, ce nu ai calcat vreodata pragul unei facultati sau poate doar pragul Spiru Haret, esti mai brav decat toti ceilalti care au facut o facultate in ultimii ani. La VCST, Star Transmission, Bosch un inginer debutant are 1700 lei + bonuri si pentru banii aia lucreaza. Aia toti au facut politehnica. Tu, gunoi ambulant, sa ai minim 3800 de lei si sa nu faci nimic, nu mi se pare nesimtire, mi se pare sfidare la adresa privatului. Salar de minim 3800 lei castigi in Cluj si Timisoara dupa 3-4 ani vechime ca si programator, nu ca sofer. Cat de curand se va ajunge la fundul sacului si va aparea un nou Boc cu masuri „salvatoare”.

pno 8 octombrie 2017 at 16:25

nu au ba handicpatule profit , au doar monopol daca stii ce-ai aia!! Bai handicapatule eu am intrat la facultate pe vremea lui ceuasescu cand eau cam 100.000 de stdenti in toata tara…acum sunt atatia numai in cluj… paote spiru haret ai facut tu bai ratatule…. nmernic si gunoi esti tu si cu mata si cu tot neamul tau bai jegosule …. crezi ca numai tu poti arunca laturi pe net??? Eu nu sunt sofer bai jegossule doar ca si meseria de sofer implica responsabilitate .. uita=te handicapatule cat accdente se intampla zilnic doar pentru ca ajung la volan toti ratatii ca tine s ca celelalte destepte care se luau de soferi… Da bai nenorocitule imi mentin puctul de vedere 90% din cei care au facut o facultate in ultimii ani sunt niste agramati si semianalgabeti ( sigur oi fi si tu printre ei) care au mai parazitat cativa ani pe banii parintilor.. canta la alta masa frustrat ratat ce esti…..