FOTO: La plimbare cu Mocăniţa, prin Munţii Apuseni. Zeci de turişti au poftit în vagoane, de Sfânta Maria Mare. Pentru călătorii de vis, turiştii au la dispoziţie timp de o lună
Sunetul prelung şuierător al celebrei Mocăniţe din Munţii Apuseni a răsunat din nou, de Sfânta Maria Mare. După ce şi-a odihnit osiile aproape un an, de când a fost readusă la viaţă şi repusă pe şine, în 15 august a început să plimbe din nou turiştii, pufăind veselă pâcle dese de fum printre… munţi şi văi.
Vagoanele de epocă a faimosului tren al moţilor au fost luate cu asalt de zeci de curioşi, care au ales să-şi petreacă o parte din ziua de Sfânta Maria Mare plimbându-se cu Mocăniţa prin Apuseni. Şi nu au
regretat. Au avut parte de o călătorie de vis, prin locuri mirifice, pline de linişte şi farmec. Pentru cei care doresc să trăiască vremurile de altădată, bătrâna Mocăniţă îi aşteaptă în staţie timp de o lună, în fiecare weekend, până în 14 septembrie.
Aproximativ trei ore, atât durează o călătorie cu Mocăniţa turistică prin Munţii Apuseni, iar turiştii care doresc o astfel de plimbare în aer curat, de munte, să admire frumuseţile zonei, vor trebui să scoată din buzunare 25 de lei, cei adulţi, şi 15 lei copiii.
Cele două vagoane ale Mocăniţei au o capacitate de 70 de locuri, lungimea traseului, pe ruta Abrud – Gura Roşiei-Câmpeni fiind de aproximativ 14 kilometri.
Mocăniţa va circula în fiecare sâmbătă şi duminică, din 15 august până în 14 septembrie, iar plecările vor avea loc de la Abrud, la orele 12.00 şi 15.00. Condiţia ca plimbarea să aibă loc este să se adune minimum 20 de călători. Pentru cei interesaţi, informaţii şi anunţuri grupuri se pot face la nr de tel: 0752.022.214 sau 0740.053.340.
Atracţia Apusenilor, Mocăniţa a fost repusă pe şine anul trecut, în 2013, datorită unui investitor austriac, îndrăgostit de trenurile vechi cu aburi şi de zona Apusenilor. Autorităţile locale din cele trei zone prin care trece locomotiva cu abur (Primăriile Abrud, Roşia Montană şi Câmpeni) au încheiat un protocol de colaborare cu Asociaţia pentru Păstrarea Liniilor Ferate Înguste din România. Conform documentului, oficialii se angajează să administreze, să promoveze şi să exploateze linia îngustă de cale ferată pe traseul Abrud – Gura Roşiei – Câmpeni. În 2005, Mocăniţa a fost declarată monument istoric.
Linia de cale ferată îngustă din Munţii Apuseni a fost construită la sfârşitul secolului al XIX-lea – începutul secolului al XX-lea, în timpul Imperiului Austro-Ungar. Garnitura de tren care circula pe linia în cauză a fost numită „Mocăniţa” deoarece localnicii din zona respectivă sunt cunoscuţi şi sub numele de mocani. După aproape 16 de ani de pauză, Mocăniţa a revenit din nou pe şine.
[nggallery id=2179]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









