FOTO| Elevi ai Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia vor participa la etapa națională a olimpiadei de dezbateri.
FOTO| Elevi ai Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia vor participa la etapa națională a olimpiadei de dezbateri.
Mai mulți elevi ai Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia vor participa la etapa națională a olimpiadei de dezbateri.
„Cele două echipe de dezbateri ale Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia s-au clasat pe locul I atât la secțiunea avansați, cât și la cea dedicată începătorilor la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat”- ediția 2022.
Competiția, organizată de către Inspectoratul Școlar Județean Alba, compartimentul Proiecte Educațioanale Europene, după trei ani de întrerupere, a reunit liceeni din Alba Iulia, Aiud, Blaj și Abrud.
Coordonați de doamna profesoară Simina Dura, elevii în uniformă și-au prezentat argumentele concis și convingător, reușind astfel să se claseze pe primul loc. Din echipa avansaților au făcut parte elevul plutonier major Daniel Popa, elevul sergent Mario Tănase și elevul caporal Călin Hartzos, iar din echipa începătorilor, elevele caporal Diana Ivașcu, Camelia Toma și Ilinca Bozdog. Juriul a desemnat pentru etapa națională cei mai buni trei vorbitori din echipele participante, toți cei șase elevi ai colegiului militar fiind selectați în lotul pentru națională.
„Dezbaterile oferă elevilor oportunitatea de a-și dezvolta gândirea critică și capacitatea de argumentare. De asemenea, ajută tinerii să-și dezvolte abilitatea de a vorbi în public, de a ține un discurs în mod fluent și coerent”, a explicat doamna profesoară Simina Dura.
Etapa națională a competiției va avea loc în perioada 11 – 17 iulie la Piatra Neamț.
Felicitări tuturor, mult succes la națională!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național Militar „Mihai Vitezul” din Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)