FOTO: Duminica, în Alba Iulia, mașinile ies la plimbare
Ieri în Alba – Iulia, o frumoasă zi de duminică, în care au ieșit la plimbare… mașinile. Asta n-ar fi o problemă, dacă unele din ele n-ar bloca apoi, aproape toată ziua, trotuare și zone din carosabil (sau orice alt spațiu unde pare că ar încăpea vârâtă o mașină).
Alba Iulia nu este, încă, sufocată de mașini. Putem arăta multe orașe care stau mai rău, dar problema începe să apară tot mai des, atât în zonele centrale (sau în cetate), cât și în cartiere. Ieri de exemplu, duminică, accesul în zona Universității era extrem de îngreunat cu mașini parcate pe toate străduțele, nu doar în spațiile amenajate, dar și pe banda de ciculație (la pod ajungând până în curbă!), cât și pe torotuar, inclusiv sub semnele de „staționarea interzisă”. Bulevardele majore sunt și ele de cele mai multe ori gâtuite de mașinile parcate pe laterale, iar situația este tolerată de autorități.

În cartiere, situația e de multe ori similară. Încercați să găsiți un loc de parcare seara în zona Arnsberg sau în zona „280”. Chiar dacă într-un cartier există locuri suficiente, tendința e aceeași. Și în plus, orașele ar trebui să fie ale oamenilor, iar în spatele blocurilor să fie parcuri și locuri de joacă pentru copii, nu parcări imense.
Cred că situația asta trebuie schimbată.
Cred că sistemul de organizare al parcărilor trebuie să fie modificat. În calitate de candidat la Consiliul Local Alba Iulia din partea Partidului M10, propun:
– inventarierea completă a locurilor de parcare și comunicarea – online și stradal – a locațiilor de parcare și a regulamentelor;
– locurile de parcare centrale trebuie să deservească cât mai mulți cetățeni; parcarea pe astfel de locuri trebuie limitată în timp (max. 1 – 2 h) pentru a asigura utilizarea lor pentru necesitate, nu pentru conveniență;
– dezvoltarea de spații de parcare subterane și supraterane care să elibereze zonele stradale folosite în prezent și introducerea sistemelor de tip park & ride;
– organizarea locurilor de parcare rezidențiale în baza unor permise, dar fără rezervare de loc, precum și reorientarea spre parcări subterane și supraterane;
– campanii de informare referitoare la regulamentele și spațiile de parcare, urmate de acțuni de penalizare a mașinilor staționate ilegal.
Marius Rusu, candidat la Consiliul Local Alba Iulia din partea Partidului M10
[nggallery id=1961]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









