Derbyul Ligii a IV-a Alba, marele duel din Munţii Apuseni, joc contând pentru etapa a 8-a, dintre Cuprirom Abrud şi CSO Cugir s-a încheiat cu scorul 2-2 (0-1), după un meci spectaculos.

Scorul a fost deschis de experimentatul L. Itu (44), pentru ca imediat după pauză, moţii să aibă o revenire de senzaţie: golgheterul Romică David (cu 11 reuşite stagionale) a egalat în minutul 48, iar 7 minute mai târziu Pleşa a transformat un penalty. Deşi rămaşi în inferioritate la acea fază prin eliminarea lui Tăban, cugirenii au nervii tari şi înscriu din nou prin Şuteu (69). Graţie acestei remize, formaţia de sub Drăgana nu s-a putut instala în fotoliul de lider, ocupat în continuare de moţi, adversarii direcţi din această rundă. Totuşi, echipa lui Emil Ţimpea rămâne singura neînvinsă în acest sezon şi are cu un meci mai puţin decât liderul Cuprirom, ce va fi detronat etapa viitoare, când elevii lui Costică Moldovan au rundă liberă.

Rezultate, etapa a 8-a a Ligii a IV-a *Cuprirom Abrud – CSO Cugir 2-2 (0-1): R. David (48), Pleşa (55, penalty)/ Itu (44), Şuteu (69). Fiecare combatantă s-a aflat în avantaj, acest duel spectaculos meritând a fi catalogat drept partida sezonului de toamnă.

*CS Ocna Mureş – Olimpia Aiud 0-2 (0-1): Ponoran (31), Hagău (75).

*Sportul Sebeş – Performanţa Alba Iulia 1-0 (0-0): E. Dragomir (65, penalty)

*Metalul Aiud – Arieşul Apuseni Baia de Arieş 3-0 (0-0): Maxim (51), Hagya (59), M. Moga (86). Aiudenii, în meciul suferinţei au realizat prima victorie stagională, predând „lanterna roşie”.

*FC Cugir – Viitorul Sântimbru 2-2 (0-0): I. Marcu (71 – penalty, 88, tot din 11 metri), respectiv V. Rusz (68), E. Hălălae (74).