Actualitate

FOTO| Au început lucrările pe Autostrada Pitești-Sibiu, care va străbate munții și va lega centrul de vestul ţării: Se vor construi 12 poduri, pasaje şi viaducte

Ioana Oprean

Publicat

în

Au început lucrările pe Autostrada Pitești-Sibiu, care va străbate munții și va lega centrul de vestul ţării: Se vor construi 12 poduri, pasaje şi viaducte

După treizeci de ani de la revoluţie, România începe să spargă munţii pentru a dezvolta infrastructura rutieră. Primul tunel de autostradă construit prin Munţii Carpaţi începe să prindă formă, iar constructorii spun că lucrarea ar putea fi dată în folosinţă chiar înainte de termen.

Pe autostrada care va lega centrul de vestul ţării, se vor construi 12 poduri, pasaje şi viaducte.

De aproximativ 30 de ani, românii visează la o autostradă care să traverseze Carpaţii. Primul tunel care străbate Munţii Carpaţi în profil de autostradă, este din ce în ce mai aproape de realitate.

„Aceste trei tronsoane, de la Piteşti spre Sibiu, care sunt în lucru, au fost ocolite de toţi miniştrii Transporturilor de 30 şi ceva de ani. Nu va exista să nu avem bani pentru infrastructură”, a declarat Marcel Ciolacu, premierul României.

Chiar şi pe celelalte tronsoane, constructorul şi-a mobilizat echipele pentru a termina înainte de termen acolo unde este posibil. Pe tronsonul dinspre Piteşti şi Curtea de Argeş, stadiul lucrărilor a depăşit 50%.

„Lucrurile înaintează foarte bine. Lucrările sunt undeva la 55% ca progres, au mers în acest an foarte bine ceea ce ne face să fim optimişti că anul viitor am putea termina”, a explicat Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor.

Deşi lucrarea a fost întârziată timp de doi ani din cauza contestaţiilor, oficialii susţin că şantierul cu o lungime de 9,84 kilometri va fi dat în folosinţă înainte de termenul limită, respectiv anul 2027. Tronsonul conţine 12 poduri şi pasaje, dar şi un tunel de aproximativ 1,5 kilometri.

Tunelurile construite pe aceste tronsoane vor dispune de câte două benzi pe sens, dar şi de sisteme de ventilaţie şi evacuare. Totuşi până vom circula pe această autostradă, mai avem câţiva ani de aşteptat.

„Vorbim de secţiunile 2 şi 3, secţiunile exclusiv montane, secţiuni greu accesibile. În momentul de faţă se află în faza de proiectare, ambele secţiuni. Odată cu finalizarea acestei autostrăzi vom avea legătura de la Nădlac la Constanţa numai pe autostradă”, a precizat Cristian Pistol, directorul CNAIR.

Dacă totul va merge ca la carte, abia în anul 2028 vom avea o autostradă cu o lungime de 122 de km ce va lega centrul şi vestul României de reţeaua europeană de autostrăzi.

Până în prezent, din autostrada Sibiu-Piteşti a fost dat în folosinţă doar un tronson de 13 kilometri, care leagă Sibiul de Boiţa. Când va fi finalizată, şoseaua va avea 122 de kilometri şi va uni centrul şi vestul României cu infrastructura occidentală, ca parte importantă a coridorului 4 pan-european.

Foto: Marcel Ciolacu/Facebook

Sursa: antena3.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat Președintele Nicușor Dan a chemat marți, 23 iunie 2026, la consultări partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a […]

Citește mai mult