Curier Județean

FOTO: A fost inaugurat sediul Composesoratului Grăniceresc din Cugir. Vizitarea locației, slujbă de sfințire, prezentare a istoriei grănicerilor pe teritoriul Cugirului și în alte regiuni din Transilvania

Ioana Oprean

Publicat

în

La Cugir a avut loc recent, un eveniment important, prilejuit de inaugurarea și sfințirea sediului administrativ al Asociației Composesoratului Grăniceresc la care au luat parte peste 150 de membrii ai asociației, invitați și oficialități locale.

Construcția locației, situate pe vechea vatră a Garnizoanei grănicerești din vecinătatea Ocolului Silvic din Cugir (strada,,21 Decembrie 1989”) a început în iulie 2015 și a fost finalizată în urmă cu câteva săptămâni. În deschiderea reuniunii, președintele asociației, dr. ing. Emil Nicolae Muntean a spus: ,,Tot ce am reușit să realizăm este un deziderat al membrilor asociației.

De foarte mulți ani ne-am dorit să avem casa noastră. Astăzi, acest demers a fost dus cu mari eforturi la bun sfârșit. Este meritul dumneavoastră al tuturor membrilor composesori, care ați susținut această investiție, fapt pentru care vă mulțumesc. Nu în ultimul rând, doresc să evidențiez efortul făcut pentru finalizarea acestei lucrări, de către talentatul meșter Ioan Ciucur, care a reușit prin străduința sa, să realizeze la un nivel de excepție tot ceea ce vedți astăzi aici”.

În continuare a avut loc o slujbă de sfințire oficiată de preoți aparținând parohiilor ortodoxe și greco – catolice din Cugir, după care, profesorii de istorie, Alexandru Bucur și Nicolae Florea au vorbit cu respect despre rolul jucat de grănicerii transilvăneni, implicit ai Cugirului, în apărarea frontierelor, despre prezența acestora în teatrele militare, precum și în dezvoltarea învățământului și a culturii. La finalul întâlnirii s-a făcut o vizită a spațiilor existente, unde participanții au avut prilejul să admire un minimuzeu al grănicerilor conțințnd documente originale din perioada existenței lor, fotografii, uniforme ale soldaților grăniceri și ale ofițerilor, precum și un drapel al grănicerilor cu regiunile unde se aflau amplasate composesorate și garnizoane grănicerești.

Construcția mai conține, birouri, o sală de ședințe a consiliului de administrație, dar și o sală pentru reuniuni cu 150 locuri. Evenimentul a fost onorat de viceprimarul Călin Furdui și de fostul deputat Dan Simedru.

“Dorim să ni se facă simţită prezenţa atât în viața economico-socială, (fiind al 10-lea contribuabil la bugetul local), cât şi în cea culturală, ca un partener serios al autorităţii publice locale, care doreşte ca din Stema oraşului Cugir să nu lipsească grănicerul şi ghinda, pentru că înainte de ciocan, nicovală şi roata dinţată, să nu uităm că au fost Grănicerii”, a conchis preşedintele asociaţiei, Emil Muntean.

Composesoratul Grăniceresc Cugir administrează 1700 hectare de pădure, iar principala preocupare desfășurată de asociație o reprezintă activitatea de silvicultură și activități forestiere. Societatea comercială numără aproape 200 de acționari.

(C.P.)

[nggallery id=7560]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș „Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat!  Șoseaua care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș va fi asfaltat pe o distanță de 2,5 kilometri, grație parteneriatului dintre Consiliul Județean și administrația […]

Citește mai mult

Curier Județean

18-19 iulie 2026 | Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL

Ioana Oprean

Publicat

în

Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL Timp de două zile, unul dintre cele mai vechi și emblematice evenimente tradiționale din România reunește patrimoniul cultural viu, comunitățile din Munții Apuseni și invitați din întreaga țară, într-un program dedicat identității, tradiției și dialogului între generații. […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza Detașamentul de Pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru acordarea primului ajutor medical, în urma producerii unui accident rutier în municipiul Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, în […]

Citește mai mult