FOTO: 352 de participanţi la ediţia a 46-a a Crosului Unirii 2014 *Iată câştigătorii

În Şanţurile Cetăţii din Alba Iulia s-a desfăşurat în această dimineaţă cea de a 46-a ediţie a Crosului Unirii. La startul din 2014 au participat 352 de persoane, de toate vârstele şi din toate colţurile ţării. Fiecare participant a primit tricou, pix, câte un ceai călduţ, iar câştigătorilor le-au fost înmânate diplome şi medalii.

Întrecerea a avut loc pe categorii de vârstă, fiind date 3 starturi în care au fost angrenaţi toţi cei 352 de particiapnţi. Prima dată au plecat veteranii, apoi copii şi în cele din urmă seniorii. Competiţia s-a bucurat în acest an de mai mulţi alergători, iar evenimentul este inclus în programul manifestărilor dedicate Zilei Naţionale a României, sărbătorită în fiecare an la 1 decembrie.

ELIT

Iată câştigătorii Crosului Unirii 2014: Categoria 11 ani masculin: I. Mihai Ovidiu (Luduş); II. Cugerean Mihai (CSO Cugir); III. Cheşcheş Cătălin (Ciumbrud). Cat. 11 ani feminin: I. Câmpean Sara (CS Cluj-Napoca); II. Mărginean Iulia (CSŞ Mediaş); III. Florescu Aurelia (CSŞ Drobeta Turnu Severin). Cat. 12-13 ani maculin: I. Lăpădat Valentin (CSŞ Drobeta Turnu Severin); II. Fleşer George (LPS Alba Iulia); III. Matei Silviu (CSŞ Drobeta Turnu Severin). Cat. 12-13 ani feminin: I. Todoran Andra (CSŞ Mediaş); II. Petruţa Adelina (CSŞ Blaj); III. Cîrtog Denisa (CSŞ Drobeta Turnu Severin). Cat. 14-15 ani masculin: I.            Herman Peter (CSŞ Mediaş); II. Huţanu Alexandru (CSŞ Hunedoara);  III. Mateaş Raul (CSM Cluj-Napoca). Cat. 14-15 ani feminin: I. Budişan Dayana (CSM Cluj-Napoca); II. Jid Georgiana (LPS Alba Iulia); III. Aldea Nicoleta (CSO Cugir). Cat. 16-17 ani masculin: I. Istrate Alexandru (Col. Nat. „Mihai Viteazul” Alba Iulia); II. Bogya Gergely (CSM Cluj-Napoca); III. Şerban Rareş (CSS Mediaş); Cat. 16-17 ani feminin: I. Zudor Iulia (CSŞ Mediaş); II. Gînţa Nicoleta (CSŞ Blaj); III. Băbei Emilia (CSŞ Hunedoara). Cat. 18-19 ani masculin: I. Kanizsat Levente (CSM Cluj-Napoca); II. Cristea Darius (CSŞ Blaj); III. Popescu Rareş (CSŞ Mediaş). Cat. 18-19 ani feminin: I. Talpaş Denisa (CSŞ Blaj); II. Moldovan Alina (CSŞ Mediaş); III. Molnar Bianca (CSŞ Alba Iulia). Cat. 20-34 ani masculin: I. Călborean Claudiu (CSU Braşov); II. Crainic Andrei (CSM Cluj-Napoca); III. Grec Iuliu (CSM Baia Mare); Cat. 20-34 ani feminin: I. Musca Adriana (CSM Cluj-Napoca); II. Baciu Cristina (Alba Iulia); III. Guş Iulia (Bicheru Cycling Alba Iulia). Cat. 35-39 ani masculin: I. Dascăl Sergiu (CSM Cluj Napoca); II. Labă Lucian (San Montan Vulcan); III. Păun Antonio (Col. Nat. „Mihai Viteazul Alba Iulia). Cat. 35-39 ani  feminin: I. Bercheu Angela (Alba Iulia); II. Cernica Bianca (Mediaş); Cat. 40-44 ani masculin: I. Mezdrea Adrian (Sighişoara); II. Vasiu Nicolae (Alba Iulia); III. Petric Vasile (Unit Alba Iulia). Cat. 40-44 ani feminin: I. Herman Maria (Mediaş); II. Vancea Felicia (Col. Nat. „Mihai Viteazul” Alba Iulia). Cat. 45-49 ani masculin: I. Geltner david (Deva); II. Neacşu Niculae (Căteasca, Argeş). Cat. 45-49 ani feminin: I. Olar Ildiko (Petreşti, Alba). Cat. 50-54 ani masculin: I. Oprea Marian (Reva Simeria); II. Stoinea Dumitru (Cugir); III. Bobocescu Valeriu (Rapid Bucureşti). Cat. 50-54 ani feminin: I. Avram Elena (Amefa Arad). Cat. 55-59 ani masculin: I. Clonţa Ioan (CSO Cugir); II. Varvescu Corneliu (Deva); III. Cioata Radu (Rapid Bucureşti). Cat. 55-59 ani feminin: I. Tatu Rozalia (Alba Iulia); II. Ciorăneanu Lucia (Ibăneşti, Mureş). Cat. 60-64 ani masculin: Popa Marian (Hunedoara); II. Hârjoc Vasile (Cugir); III. Benchea Martin (CS Bacău). Cat. 60-64 ani feminin: I. Măcinic Elena (Alba Iulia). Cat. 65-69 ani masculin: I. Cioca Ilie (Alba Iulia); II. Tănăsie Marian (Piteşti); III. Beno Zoltan (Miercurea Ciuc). Cat. 70-74 ani masculin: I. Zdrula Nicolae (Bucureşti); II. Din Dumitru (Piteşti); III. Ionescu Antonio (Găieşti). Cat. 70-74 ani feminin: I. Guşat Emilia (Alba Iulia); Cat. 75-79 ani masculin: I. Lupu Vasile (CSO Cugir); II. Toma Aurică (CSM Piteşti); III. Ambrus Petru (Minerul Lupeni). Cat. 80-84 ani masculin: I. Sufleţel Emil (CS Unirea Alba Iulia); II. Lazăr Gheorghe (Rapid Bucureşti). Cat. 80-84 ani feminin: I. Negreanu Veronica (Farul Constanţa); II. Sufleţel Margareta (CS Unirea Alba Iulia). Cat. 85+ masculin: I. Radu Dumitru (Ceahlăul Piatra Neamţ); II. Petcu Traian (Constanţa).

ADEZIUNE PLUS ALBA

Tudor Stan

Te-ar putea interesa și:

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CS Ocna Mureș, repetiție reușită înaintea returului: a câștigat “triunghiularul” cu Sticla Arieșul Turda și Someșul Dej

CS Ocna Mureș s-a impus în ultimele teste înaintea returului, impunându-se într-un triunghiular la Turda, cu Sticla Arieșul și Someșul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro