Actualitate

FOCARUL de SALMONELLA de la nunta din Alba: AMENDĂ de 20 000 de lei, după ce peste 30 de oameni au ajuns la SPITAL

Ioana Oprean

Publicat

în

FOCARUL de SALMONELLA de la nunta din Alba: AMENDĂ de 20 000 de lei, după ce peste 30 de oameni au ajuns la SPITAL

Conform actualizării anchetei epidemiologice efectuată în data de 08.09.2022 emisă de Serviciul de Supraveghere și Control a Bolilor Transmisibile s-au prezentat 50 de pacienți cu simptome de Toxiinefcție Alimentară ( grețuri, vărsături, febră, scaune diareice, astenie fizică și dureri musculare) din care au fost internați 34, după cum urmează:

– 21 pacienți la Spitalulul Municipal Blaj ( 5 la pediatrie și 16 la boli infecțioase)
– 11 Spitalul Municipal Târnăveni,
– 1 la SJU Alba Iulia secția pediatrie
– 1 Spital Pediatrie Sibiu, iar cei care nu au fost internați au fost tratați în ambulatoriu.
Precizăm că 19 pacienți care au prezentat simptomatologie de TIA nu au participat la eveniment, doar au consumat minieclerele aduse la pachet de către participanți.

Pentru rezultatele neconforme a testelor de sanitație și a examenelor de coprocultură care indică prezența SALMONELLA SPP. a celor 2 persoane care au participat la prepararea și manipularea minieclerelor s-a aplicat amendă contravențională asupra persoanei juridice în valoare totală de 20.000 lei conform H.G 857/2011 41 lit. c , art. 42 lit.c și art.5, dupa cum urmeaza:
– nerespectarea regulilor de igienă individuală în timpul programului de lucru de către personal din sector alimentar -5000 lei
– neefectuarea operațiunilor de curațenie și/sau dezinfecție a locurilor de muncă, utilajelor, ustensilelor și suprafețelor de lucru în condițiile stabilite de normele de igienă în vigoare – 10.000 lei
– menținerea în unitățile care desfășoară activitate de producție și de comercializare a produselor alimentare fără certificatul de instruire profesională privind însușirea Noțiunilor Fundamentale de Igienă conform reglementărilor legale în vigoare – 5000 lei

RECOMANDĂRI:

Conform Ordinului M.S 933/2002 purtătorii germenilor sus menționați ( SALMONELLA SPP.) vor efectua tratament specific conform antibiogramei și își pot relua locul de muncă numai dupa efectuare a 3 coproculturi succesive care s-au dovedit negative și cu fișă de aptitudini de la medicul specialist medicina muncii.
De asemenea se impune o igienizare și dezinfecție a tuturor spațiilor din laboratorul de cofetărie, a echipamentelor, utilajelor și ustensilelor cu repetarea testelor de sanitație recoltate de personal de specialitate din cadrul D.S.P Alba.

Menționăm că unitatea se va redeschide doar după obținerea unor rezultate corespunzătoare a testelor de sanitație și avizului emis de medicul medicina muncii atestat prin fișa de aptitudine.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult