FOCARUL de SALMONELLA de la nunta din Alba: AMENDĂ de 20 000 de lei, după ce peste 30 de oameni au ajuns la SPITAL
FOCARUL de SALMONELLA de la nunta din Alba: AMENDĂ de 20 000 de lei, după ce peste 30 de oameni au ajuns la SPITAL
Conform actualizării anchetei epidemiologice efectuată în data de 08.09.2022 emisă de Serviciul de Supraveghere și Control a Bolilor Transmisibile s-au prezentat 50 de pacienți cu simptome de Toxiinefcție Alimentară ( grețuri, vărsături, febră, scaune diareice, astenie fizică și dureri musculare) din care au fost internați 34, după cum urmează:
– 21 pacienți la Spitalulul Municipal Blaj ( 5 la pediatrie și 16 la boli infecțioase)
– 11 Spitalul Municipal Târnăveni,
– 1 la SJU Alba Iulia secția pediatrie
– 1 Spital Pediatrie Sibiu, iar cei care nu au fost internați au fost tratați în ambulatoriu.
Precizăm că 19 pacienți care au prezentat simptomatologie de TIA nu au participat la eveniment, doar au consumat minieclerele aduse la pachet de către participanți.
Pentru rezultatele neconforme a testelor de sanitație și a examenelor de coprocultură care indică prezența SALMONELLA SPP. a celor 2 persoane care au participat la prepararea și manipularea minieclerelor s-a aplicat amendă contravențională asupra persoanei juridice în valoare totală de 20.000 lei conform H.G 857/2011 41 lit. c , art. 42 lit.c și art.5, dupa cum urmeaza:
– nerespectarea regulilor de igienă individuală în timpul programului de lucru de către personal din sector alimentar -5000 lei
– neefectuarea operațiunilor de curațenie și/sau dezinfecție a locurilor de muncă, utilajelor, ustensilelor și suprafețelor de lucru în condițiile stabilite de normele de igienă în vigoare – 10.000 lei
– menținerea în unitățile care desfășoară activitate de producție și de comercializare a produselor alimentare fără certificatul de instruire profesională privind însușirea Noțiunilor Fundamentale de Igienă conform reglementărilor legale în vigoare – 5000 lei
RECOMANDĂRI:
Conform Ordinului M.S 933/2002 purtătorii germenilor sus menționați ( SALMONELLA SPP.) vor efectua tratament specific conform antibiogramei și își pot relua locul de muncă numai dupa efectuare a 3 coproculturi succesive care s-au dovedit negative și cu fișă de aptitudini de la medicul specialist medicina muncii.
De asemenea se impune o igienizare și dezinfecție a tuturor spațiilor din laboratorul de cofetărie, a echipamentelor, utilajelor și ustensilelor cu repetarea testelor de sanitație recoltate de personal de specialitate din cadrul D.S.P Alba.
Menționăm că unitatea se va redeschide doar după obținerea unor rezultate corespunzătoare a testelor de sanitație și avizului emis de medicul medicina muncii atestat prin fișa de aptitudine.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”
Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]
AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta”
AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta” Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a anunțat duminică, 21 iunie 2026, că AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care PSD a votat în […]