Actualitate

FOCARUL de SALMONELLA de la nunta din Alba: AMENDĂ de 20 000 de lei, după ce peste 30 de oameni au ajuns la SPITAL

Ioana Oprean

Publicat

în

FOCARUL de SALMONELLA de la nunta din Alba: AMENDĂ de 20 000 de lei, după ce peste 30 de oameni au ajuns la SPITAL

Conform actualizării anchetei epidemiologice efectuată în data de 08.09.2022 emisă de Serviciul de Supraveghere și Control a Bolilor Transmisibile s-au prezentat 50 de pacienți cu simptome de Toxiinefcție Alimentară ( grețuri, vărsături, febră, scaune diareice, astenie fizică și dureri musculare) din care au fost internați 34, după cum urmează:

– 21 pacienți la Spitalulul Municipal Blaj ( 5 la pediatrie și 16 la boli infecțioase)
– 11 Spitalul Municipal Târnăveni,
– 1 la SJU Alba Iulia secția pediatrie
– 1 Spital Pediatrie Sibiu, iar cei care nu au fost internați au fost tratați în ambulatoriu.
Precizăm că 19 pacienți care au prezentat simptomatologie de TIA nu au participat la eveniment, doar au consumat minieclerele aduse la pachet de către participanți.

Pentru rezultatele neconforme a testelor de sanitație și a examenelor de coprocultură care indică prezența SALMONELLA SPP. a celor 2 persoane care au participat la prepararea și manipularea minieclerelor s-a aplicat amendă contravențională asupra persoanei juridice în valoare totală de 20.000 lei conform H.G 857/2011 41 lit. c , art. 42 lit.c și art.5, dupa cum urmeaza:
– nerespectarea regulilor de igienă individuală în timpul programului de lucru de către personal din sector alimentar -5000 lei
– neefectuarea operațiunilor de curațenie și/sau dezinfecție a locurilor de muncă, utilajelor, ustensilelor și suprafețelor de lucru în condițiile stabilite de normele de igienă în vigoare – 10.000 lei
– menținerea în unitățile care desfășoară activitate de producție și de comercializare a produselor alimentare fără certificatul de instruire profesională privind însușirea Noțiunilor Fundamentale de Igienă conform reglementărilor legale în vigoare – 5000 lei

RECOMANDĂRI:

Conform Ordinului M.S 933/2002 purtătorii germenilor sus menționați ( SALMONELLA SPP.) vor efectua tratament specific conform antibiogramei și își pot relua locul de muncă numai dupa efectuare a 3 coproculturi succesive care s-au dovedit negative și cu fișă de aptitudini de la medicul specialist medicina muncii.
De asemenea se impune o igienizare și dezinfecție a tuturor spațiilor din laboratorul de cofetărie, a echipamentelor, utilajelor și ustensilelor cu repetarea testelor de sanitație recoltate de personal de specialitate din cadrul D.S.P Alba.

Menționăm că unitatea se va redeschide doar după obținerea unor rezultate corespunzătoare a testelor de sanitație și avizului emis de medicul medicina muncii atestat prin fișa de aptitudine.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card

Bogdan Ilea

Publicat

în

Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]

Citește mai mult

Actualitate

25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]

Citește mai mult

Actualitate

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România

Bogdan Ilea

Publicat

în

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]

Citește mai mult