Florin Roman, ”Omul marilor proiecte” – super-eroul din Cealaltă Capitală
Veste bună pentru români! După Superman, Spiderman, Batman și alți ”mani” – super-eroi de poveste cunoscuți în toată lumea, iată că a mai apărut unul, autohton, Roman – ”Omul marilor proiecte”. Lui i s-a dus vestea deocamdată doar până la București, și asta pentru că și-a supărat așa-zisul prieten – ministrul Dan Șova, cu a cărui autostradă Sebeș-Turda ”s-a bătut în piept” prea mult.
După o campanie asiduă în presa scrisă și televiziune, dar și prin biroul de răspândire a marilor realizări, înființat pe un site de socializare, Roman a decis că are nevoie de și mai multă publicitate așa că s-a cocoțat pe niște panouri din oraș, fără vreun motiv anume (că alegerile sunt foarte departe), doar așa, pentru că poate, și ca să moară dușmanii de necaz.
Aflând ce se întâmplă la Alba Iulia, Șova (bunul prieten al super-eroului autohton) s-a oțărât urgent la colegii social-democrați locali: ”Nu îl mai lăsați pe Florin Roman să îşi facă pancarte cu autostrada Sebeş-Turda! Este munca făcută de noi şi este ideea, vă spun cu certitudine, direct de la sursă, este ideea premierului Ponta, la care a ţinut foarte mult şi pe care a negociat-o la Comisia Europeană şi a obţinut-o la finanţare, în luna mai a acestui an”, a spus ministrul citat, bineînțeles, de un ziar național.
Ups! Mai penibil nici că se putea! Să ți se comunice prin presa națională că ai luat un șut în dos de la un „prieten„ și coleg de uniune pe linie politică, nu e chiar de neglijat! Însă, ca orice super-erou cu nervi tari și ”carcasă” rezistentă, Roman a tradus declarația așa: ”Astăzi domnul ministru Șova m-a ocărât, zic eu prietenește, în fața activului PSD”.
Cât despre mesajul pe care vrea să-l transmită de pe panouri – că vom ajunge la Viena în 7 ore și nu în 9 ca până acum… cu regret trebuie să-l anunț pe domnul Roman că a avut un sfătuitor foarte prost: nu cred că se vor bucura foarte mulți dintre locuitorii orașului (mare parte dintre ei șomeri, pensionari sau angajați prost plătiți) de această facilitate. Nu toată lumea a încasat timp de câțiva ani miliarde din bani publici, numai bune de tocat în faimoasa capitală a shopping-ului european.
Dar așa se întâmplă când ajungi să te crezi super-erou și trăiești pe altă planetă: e greu să cobori cu picioarele pe pământ și să vezi realitatea din jurul tău. Așa ajungi, de pildă, să le vorbești studenților despre școala profesională, școlarilor – despre autostradă etc. Ar mai fi de menționat și Alba Iulia – Capitală Culturală Europeană, dar asta face parte din capitolul marilor proiecte… uitate demult !
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]









