Curier Județean

FIRME care lucrează la autostrada Sebeş-Turda şi o întreprindere individuală din Ocna Mureş, prinse cu muncitori „la negru”. Amenzi de peste 80.000 de lei date de inspectorii ITM

Ioana Oprean

Publicat

în

Două societăţi comerciale din judeţul Sibiu şi municipiul Bucureşti, cu puncte de lucru în judeţul Alba, autostrada Sebeş-Turda, şi o întreprindere individuală din Ocna Mureş au fost sancţionate de inspectorii ITM pentru că au fost depistate având la muncă persoane fără forme legale de angajare. În total, săptămâna trecută, amenzile aplicate de inspectorii ITM s-au ridicat la suma de 80.800 de lei.

În perioada 2-6 martie 2015, în domeniul relaţiilor de muncă au fost controlate 35 de unităţi comerciale, cu un număr total de 1030 de angajaţi. Inspectorii ITM au aplicat 9 amenzi în valoare totală de 77.300 de lei, din care 3 pentru munca nedeclarată, în cuantum de 30.000 de lei.

Societăţile sancţionate pentru că deţineau la muncă persoane fără forme legale de angajare sunt:

-S.C. GEMINI AUTO SERV SRL – Boiţa, jud.Sibiu,P.L.Alba (autostrada Sebes-Turda) – 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);
-S.C. PAZARBAS CONSTRUCTION SRL – Bucureşti,P.L. Alba (autostrada Sebes-Turda) – 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);
-INTREP.INDIVIDUALĂ ŞERBAN ILEANA – Ocna Mureş (Bar)- 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);

Principalele deficienţe stabilite în controale:
Primirea  în lucru fără întocmirea formelor legale de angajare;
– nu au fost stabilite pentru toţi salariaţii atribuţiile corespunzătoare postului prin fişa postului;
– contractele individuale de muncă nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariaţilor aplicabile la nivelul angajatorului;
– primirea la muncă a persoanelor s-a realizat în absenţa certificatului medical (fişa de aptitudine);
– regulamentul intern nu conţine dispoziţii referitoare la criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor;
– registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu se păstrează la sediul societăţii;

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 26 de unităţi comerciale şi constatate  55 de deficienţe. Inspectorii ITM au aplicat  9 avertismente şi o amendă în valoare de 3.500 de lei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza. Trafic îngreunat

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza Un accident rutier a avut loc la Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, joi, 25 iunie 2026. Din primele informații, sunt implicate trei autoturisme. Potrivit ISU Alba, detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și […]

Citește mai mult

Curier Județean

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare Asociația Culturală In Ars Veritas își propune să valorifice moştenirea artistică a lui Constantin Brâncuşi, pentru a deschide orizontul cultural al noilor generații și a le stimula creativitatea. Pentru a oferi șansa debutului editorial unui număr cât mai mare de […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic” O finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud a fost obținută de administrația locală din Aiud.  Anunțul a fost făcut printr-o postare pe o rețea de socializare de către primarul […]

Citește mai mult