FIRME care lucrează la autostrada Sebeş-Turda şi o întreprindere individuală din Ocna Mureş, prinse cu muncitori „la negru”. Amenzi de peste 80.000 de lei date de inspectorii ITM
Două societăţi comerciale din judeţul Sibiu şi municipiul Bucureşti, cu puncte de lucru în judeţul Alba, autostrada Sebeş-Turda, şi o întreprindere individuală din Ocna Mureş au fost sancţionate de inspectorii ITM pentru că au fost depistate având la muncă persoane fără forme legale de angajare. În total, săptămâna trecută, amenzile aplicate de inspectorii ITM s-au ridicat la suma de 80.800 de lei.
În perioada 2-6 martie 2015, în domeniul relaţiilor de muncă au fost controlate 35 de unităţi comerciale, cu un număr total de 1030 de angajaţi. Inspectorii ITM au aplicat 9 amenzi în valoare totală de 77.300 de lei, din care 3 pentru munca nedeclarată, în cuantum de 30.000 de lei.
Societăţile sancţionate pentru că deţineau la muncă persoane fără forme legale de angajare sunt:
-S.C. GEMINI AUTO SERV SRL – Boiţa, jud.Sibiu,P.L.Alba (autostrada Sebes-Turda) – 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);
-S.C. PAZARBAS CONSTRUCTION SRL – Bucureşti,P.L. Alba (autostrada Sebes-Turda) – 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);
-INTREP.INDIVIDUALĂ ŞERBAN ILEANA – Ocna Mureş (Bar)- 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);
Principalele deficienţe stabilite în controale:
Primirea în lucru fără întocmirea formelor legale de angajare;
– nu au fost stabilite pentru toţi salariaţii atribuţiile corespunzătoare postului prin fişa postului;
– contractele individuale de muncă nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariaţilor aplicabile la nivelul angajatorului;
– primirea la muncă a persoanelor s-a realizat în absenţa certificatului medical (fişa de aptitudine);
– regulamentul intern nu conţine dispoziţii referitoare la criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor;
– registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu se păstrează la sediul societăţii;
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 26 de unităţi comerciale şi constatate 55 de deficienţe. Inspectorii ITM au aplicat 9 avertismente şi o amendă în valoare de 3.500 de lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









