FIRME care lucrează la autostrada Sebeş-Turda şi o întreprindere individuală din Ocna Mureş, prinse cu muncitori „la negru”. Amenzi de peste 80.000 de lei date de inspectorii ITM
Două societăţi comerciale din judeţul Sibiu şi municipiul Bucureşti, cu puncte de lucru în judeţul Alba, autostrada Sebeş-Turda, şi o întreprindere individuală din Ocna Mureş au fost sancţionate de inspectorii ITM pentru că au fost depistate având la muncă persoane fără forme legale de angajare. În total, săptămâna trecută, amenzile aplicate de inspectorii ITM s-au ridicat la suma de 80.800 de lei.
În perioada 2-6 martie 2015, în domeniul relaţiilor de muncă au fost controlate 35 de unităţi comerciale, cu un număr total de 1030 de angajaţi. Inspectorii ITM au aplicat 9 amenzi în valoare totală de 77.300 de lei, din care 3 pentru munca nedeclarată, în cuantum de 30.000 de lei.
Societăţile sancţionate pentru că deţineau la muncă persoane fără forme legale de angajare sunt:
-S.C. GEMINI AUTO SERV SRL – Boiţa, jud.Sibiu,P.L.Alba (autostrada Sebes-Turda) – 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);
-S.C. PAZARBAS CONSTRUCTION SRL – Bucureşti,P.L. Alba (autostrada Sebes-Turda) – 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);
-INTREP.INDIVIDUALĂ ŞERBAN ILEANA – Ocna Mureş (Bar)- 1 pers. fără forme legale de angajare- amendă de 10.000 lei(art.260 lit.e. C.M.);
Principalele deficienţe stabilite în controale:
Primirea în lucru fără întocmirea formelor legale de angajare;
– nu au fost stabilite pentru toţi salariaţii atribuţiile corespunzătoare postului prin fişa postului;
– contractele individuale de muncă nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariaţilor aplicabile la nivelul angajatorului;
– primirea la muncă a persoanelor s-a realizat în absenţa certificatului medical (fişa de aptitudine);
– regulamentul intern nu conţine dispoziţii referitoare la criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor;
– registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu se păstrează la sediul societăţii;
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 26 de unităţi comerciale şi constatate 55 de deficienţe. Inspectorii ITM au aplicat 9 avertismente şi o amendă în valoare de 3.500 de lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]
ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir Un accident rutier a avut loc marți seara, în jurul orei 19.20, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN7, intersecția […]
Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”
Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!” „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”, afirmă consilierul local PSD Florin Tomuța, în condițiile în care transportul local din Alba Iulia este paralizat din pricina unei greve a angajaților […]









