”Fericitul” deținător al Merțanului parcat pe 3 locuri a fost identificat și va fi ”premiat” pentru tupeu cu 500 de lei

Polițiștii locali din Alba Iulia au identificat proprietarul autoturismului care a ocupat, marți, 18 februarie a.c., nu mai puțin de 3 locuri din parcarea de pe Bulevardul Transilvaniei, cazul fiind semnalat de un cititor care a trimis poze la secțiunea ȘTIREA TA.

Mercedesul aparține unei firme din București cu punct de lucru în Brașov care va trebui să plătească o amendă în valoare de 500 de lei.

ELIT

Apreciem spiritul civic de care dau dovadă unii cetățeni din municipiu și îi rugăm ca pe viitor, când surprind astfel de incidente, să le semnaleze și la numărul de telefon 0258/989 – Dispeceratul Poliției Locale Alba Iulia, astfel încât să putem ajunge în cel mai scurt timp la locul respectiv și să sporim eficiența în aplicarea legii”, a transmis Marius Rece, șeful Biroului Circulație din cadrul Poliției Locale Alba Iulia.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Comentarii

Horea 19 februarie 2014 at 12:13

„Polițiștii locali din Alba Iulia au identificat proprietarul autoturismului care a ….”

Iata deci ca si PRESA are, uneori, rol pozitiv in societatea noastra ravasita.

Si cititorul FOTOGRAF, criticat de cineva intr-un articol trecut, n-a pierdut vremea degeaba.

Gore 19 februarie 2014 at 12:26

bravo papagaliilor …

HH 19 februarie 2014 at 13:07

Dar tu ce estii măi Gore?
Oare nu tot untw … papagal!

nicu 19 februarie 2014 at 14:29

am si eu o intrebare:
in afara de bun simt, exista vreo interdictie „la vedere” care sa spuna ca nu ai voie sa parchezi pe 2 sau 3 locuri?
pentru ce va fi amendat, adica ce articol a incalcat individul asta?
repet, las la o parte normele de civilizatie, bun simt, etc…

Gavrila 19 februarie 2014 at 18:51

Ma intreb, care este obiectul muncii politistilor? Nu ei trebuie sa amendeze pe cei ce incalca legea? Dece trebuie sa apara fotografii in ziare si ei sa se laude ca a identificat proprietarul si o sa il amendeze. Eu am oprit sa ma sterg la ochi ca nu mai vedeam, a durat 2 secunde si am plecat, dar am fost amendat ca am oprit unde era semn de oprire interzisa. I-am explicat politistului ca sant obosit si nu mai vedeam. Si nu a vrut sa imi intocmeasca procesul verbal, pe motivul ca este ocupat. L-am intrebat dece nu da amenda la o masina parcata in intersectie, stiti ce mi-a spus? trebuie sa il pandesc cand vine si atunci sa discut cu soferul. Va dati seama care era discutia si pe mine ma amana probabil,tot pentru „discutie” (negociere, poate).

Al.I.Cuza 19 februarie 2014 at 19:09

Gavrila, noi cei care suntem oripilati de unii indivizi din societatea românească de azi, reacționăm si arătăm prin intermediul presei ce caractere infecte exista precum si ignoranta lor fata de ceilalți care respecta si măcar modul civilizat de a parca un autovehicul ( ca sa nu mentionez scuipat pe jos , muc de tigara aruncat din masina,etc).Foarte bine ca a fost amendat, poate acest caracter nu va mai parca la fel data viitoare, poate altul va citi si va înțelege ca trebuie noi toți sa respectam regulile civilizatiei si legile acestei tari.Daca si tu ai înțelege,as fi si mai mulțumit.

Gavrila 20 februarie 2014 at 4:57

Sa stii ca sant foarte multumit. Nu sant de acord cu neregula. Cred ca nu m-ai inteles. Dar as dori ca Politia sa fie necrutatoare, sa amendeze pentru orice abatere, atunci se va face ordine si la noi. Sant si cazuri care fac exceptie. Nu m-am suparat ca m-a amendat, cu toate ca , sincer, din cauza ca nu am mai vazut am oprit sa ma sterg la ochi, am stat numai doua secunde si am plecat. Nu dormisem de 30 de ore si mai aveam 200 de metri pana la bloc. Oricum, nu sant de acord cu cei ce parcheaza alandala.

cris 19 februarie 2014 at 21:20

cred ca este putin cam mica amenda, pt ca acest lucru este facut voit, nu din greseala si acesti indivizi care fac lucrurile intentionat si cu buna stiinta trebuie sanctionati mult mai drastic…

cosmin 19 februarie 2014 at 21:37

Daca politia ia masuri nu e bine,daca nu ia, de ce nu ia .Dar cum e bine atunci?Niciodata nu suntem multumiti.Criticam ca sa criticam de ce sa tacem sau sa apreciem cind un lucru este bine facut.

rococo 20 februarie 2014 at 10:07

Bine era daca politia locala isi facea datoria si amenda din proprie intiativa pe cel care incalca regulile impuse tuturor. Pacatul este ca se reinvie o atitudine trista,securisto-comunista, prin care cetatenii sunt invitati sa PARASCA! Ceva de genul asta incercase si Berlusconi in Italia si toata tara il numea securist. Motivatii de genul nu avem benzina sau masini ca sa ne facem datoria, din partea celor care sunt platiti sa o faca indiferent de conditii, nu ar trebui sa existe, avind in vedere si gradul de retribuire, cu mult peste salariul minim pe economie al majoritatii populatiei. Sa raminem la ideea ca doar cei de la Politie sa faca totul, iar cei de la politiile locale sa doarma devine extrem de nociva !

D.FLORIN 20 februarie 2014 at 11:40

auzi la gavrila ca nu dormise de 30 ore si inca conducea un autoturism.bine boule ca nu ai omorat pe cineva.acesti cretini trebuie interzisi cu desavarsire

Andrei 21 februarie 2014 at 11:14

Deci ceea ce faceti voi se numeste abuz si prostie omeneasca …. Daca cititorul ala smecher ii asa de tare dc nu o urmarit de cand o parcat masina ? .. Daca oricum o sa mergem la politia locala sa ne certam umpic si cu ei pentru ca ceea ce se intampla in orasul asta chiar numa aici se poate intampla …
Una la mana daca chiar va intereseaza cum masina o ramas parcata pe 3 locuri de parcare va explic eu . :
Noaptea cand s-a parcat masina erau masini pe toate locurile de parcare si un singur loc era disponibil si masina a parcat acolo si a ramas pana dimineata : Toate masinile care erau parcate in acel moment erau decalate cu linile de parcare , singura problema este ca ele au plecat dimineata si a ramas doar mercedesul bineinteles ca a ramas de seara asta oricum ceea ce faceti cu aceste stiri sunt niste aberatii si niste prostii .. Mi-ar placea oricum sa il cunosc pe fotograful smecher care face pozele si cheama politia … Sau mai pe scurt dc nu incearca sa contacteze persoana care o parcat sa o intrebe auzi ma omule tu dc ai parcat acolo asa ? numa repede amenda ce dracu ….. Asta este Traim in Alba Iulia Si Asta Ne Ocupa Tot Timpul !