Curier Județean
Evaluare Națională 2014: Contestația și minutul la limba română. Val de nemulțumiri în județul Alba
Rezultatele Evaluării Naționale 2014 au adus un val de nemulțumiri ale elevilor și părinților care au depus astăzi contestații la centrele de examinare din județ.
Intervalul orar în care s-au depus contestațiile a fost 16.00 – 20.00, patru ore, adică 240 de minute în care s-au depus 265 de contestații la limba română și 64 la matematică, ne-a informat vicepreședintele Comisiei Județene de Evaluare Națională în județul Alba, Dan Cherecheș.
După cum era de așteptat, majoritatea contestațiilor au fost depuse la limba română, materie la care un singur candidat din județ a obținut nota 10, spre deosebire de matematică unde au fost 56 lucrări fără greșeală.
Evaluarea Națională 2014 a fost susținută de 2.909 absolvenți, dintre care 759 (26,14%) au obținut medii sub 5.00. Rezultatele la Evaluarea Națională din acest an au fost mai mici decât anul trecut, atât în Alba cât și la nivel național.
Examenul de Evaluare Naţională nu poate fi picat deoarece învăţământul obligatoriu este de 10 clase, nu de opt, însă repartizarea la liceu se va face în funcţie de notele luate.

Curier Județean
Tânăr din Meteș, cu DOSAR PENAL la doar 19 ani: A fost prins de polițiști la volanul mașinii deși avea permisul suspendat
Un tânăr din Meteș s-a ales cu DOSAR PENAL la doar 19 ani, după ce a fost prins de polițiști la volanul mașinii deși avea permisul suspendat.
Potrivit IPJ Alba, la data de 10 noiembrie 2022, în jurul orei 16,15, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Galda de Jos, în timp ce acționau pe DN 74, pe raza localității Poiana Ampoiului, au depistat un tânăr de 19 ani, din comuna Meteș, care conducea un autoturism având permisul de conducere suspendat.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere cu permisul suspendat.
Curier Județean
Bărbat de 52 de ani, din Lancrăm, cercetat pentru FURT: Ar fi sustras panouri pentru cofrare de pe terenul unei firme
Un bărbat de 52 de ani, din Lancrăm, este cercetat pentru FURT, după ce ar fi sustras panouri pentru cofrare de pe terenul unei firme.
Potrivit IPJ Alba, la data de 11 noiembrie 2022, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Sebeș au identificat un bărbat de 52 de ani, din Lancrăm, ca persoană bănuită de săvârșirea unei infracțiuni de furt, faptă în legătură cu care poliția a fost sesizată la data de 7 noiembrie 2022.
În sarcina acestuia s-a stabilit faptul că, în noaptea de 05/06 noiembrie 2022, ar fi sustras, de pe un teren aparținând unei societăți comerciale, 18 panouri pentru cofrare, care urmau a fi folosite la construirea unui gard.
Prejudiciul, în valoare de 5.000 de lei, a fost recuperat integral.
Față de bărbat, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.
Curier Județean
LIVE VIDEO| Ziua Veteranilor din teatrele de operații sărbătorită la Alba Iulia: Slujbă religioasă și depuneri de coroane la Cimitirul Eroilor
LIVE VIDEO| Ziua Veteranilor din teatrele de operații sărbătorită la Alba Iulia: Slujbă religioasă și depuneri de coroane la Cimitirul Eroilor
Ziua Veteranilor din teatrele de operații este marcată astăzi, 11 noiembrie 2022, și la Alba Iulia. Începând cu ora 10.00, la Cimitirul Eroilor este organizat un ceremonial dedicat acestei zile.
Activitățile au debutat prin intonarea Imnului Național al României. A urmat oficierea unei slujbe religioase și rostirea alocuțiunii privind semnificația Zilei Veteranilor din teatrele de operații.
Un moment emoționant a fost prezentarea scurtă a activității eroului slt. p.m. Popa Vasile Claudiu, precedat de depuneri de jerbe și buchete de flori și păstrarea unui moment de reculegere.
La eveniment au participat reprezentanți ai Instituţiei Prefectului – Judeţului Alba, Consiliului Judeţean Alba, Primăriei Municipiului Alba Iulia, Arhiepiscopiei Ortodoxă Română, Arhiepiscopiei Romano – Catolică, reprezentanți ai cultelor religioase, Unitățile militare (M.Ap.N., M.A.I.) din Garnizoana Alba Iulia, Direcția Județeană de Informații Alba, Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Alba, Asociația Militarilor Veterani și a Veteranilor cu Dizabilități din Teatrele de Operații, Asociația Națională Cultul Eroilor ”Regina Maria”, filiala Alba, Asociația Națională a Veteranilor de Război Ferdinand I, filiala Alba, Asociația Națională a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere, filiala ”Alba Gemina”, Asociația Națională a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere din M.A.I., filiala ”Avram Iancu”, Asociația Revoluționarilor” Decembrie 1989” Alba Iulia, Consiliul Județean al Pensionarilor și Persoanelor Vârstnice Alba, Centrul de Cultură ”Augustin Bena” Alba Iulia, Cercul Militar Alba Iulia, Servicii și instituții publice din județul Alba, partide politice și reprezentanți mass-media.
-
Ştirea zileiacum 21 de ore
FOTO, VIDEO| S-a deschis primul magazin DECATHLON din județul Alba, în incinta Alba Mall
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
În 11 noiembrie, creștinii ortodocși îl pomenesc pe Sfântul Mina, ocrotitorul celor păgubiţi
-
Actualitateacum 18 ore
Deschiderea magazinului Decathlon umple mall-ul: Parcările centrului comercial au fost arhipline
-
Ştirea zileiacum 7 ore
11 noiembrie| Ziua Veteranilor: Cum a ajuns să fie marcată această zi
-
Ştirea zileiacum 22 de ore
LIVE VIDEO| TOPUL FIRMELOR 2021, în județul ALBA: Cele mai bune afaceri, premiate de Camera de Comerț în cadrul unei gale la Pavilion Mercur
-
Actualitateacum 19 ore
Un val de aer rece lovește România: Temperaturile scad dramatic și încep NINSORILE
-
Curier Județeanacum 18 ore
FOTO | ”A încercat să evite o coliziune”: cum a rămas un șofer cu mașina blocată în șanțul de pe marginea străzii
-
Ştirea zileiacum 2 ore
VIDEO| 1 Decembrie 2022, la Alba Iulia: Paradă militară, concerte pentru toate vârstele, masă populară și foc de artificii