E OFICIAL! Câte MILIARDE a costat şi ce nume SURPRIZĂ vor apărea pe piramida din Cetatea Alba Carolina? – FOTO

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

DSC_0514Ultima construcţie din Cetatea Alba Carolina, mai exact piramida din  piatră din faţa cafenelei Carolina a stârnit diverse controverse în mediul online şi pe site-urile de socializare, o parte dintre internauţi susţinând că o sculptură din arta egipteană nu are nimic în comun cu o Cetate Medievală.

Pentru a afla care este povestea ei, valoarea, scopul construcţiei şi cum va arăta când va  fi finalizată am mers la Primăria Alba Iulia unde reprezentanţii administraţiei locale au avut amabilitatea să ne ofere toate informaţiile.

USR - Alegeri parlamentare 2020

Piramida din Alba Iulia este una dintre cele 6 opere de artă din care mai fac parte Monumentul – Clopot, Observatorul astronomic sau Monumentul Dacii şi Romanii. Valoarea integrală a piramidei este de 213.200 lei adică peste 2 miliarde lei vechi, iar scopul construcţiei este de informare pentru a prezenta în detaliu elementele ce definesc cele patru proiecte reabilitate simultan, latura de Nord, Vest, Est şi Sud a Cetăţii Alba Carolina.

PMP - Alegeri parlamentare 2020

Reprezentanţii administraţiei locale au ales o piramidă pentru că o consideră cea mai sugestivă construcţie prin intermediul căreia turiştii află traseele prin care pot merge şi ce pot vizita în cetatea reabilitată. La propunerea arhitectului Lăncrăjan Franchini Gheorghe pe laturile de nord, est, vest şi sud a piramidei vor apărea numele constructorilor, beneficiarului şi a proiectanţilor care au reabilitat laturile respective a Cetăţii Alba Carolina. Astfel după cum arată imaginea de mai sus, pe patru sticle care vor fi montate pe piramidă va apărea: Beneficiar: Primăria Alba Iulia, Proiectant: Lăncrăjan Franchini Gheorghe şi General Game pe latura de Vest, Constructor: Grup Corint şi Corint S. A.

Titlul proiectului este Reabilitarea centrului istoric Alba Iulia Fortificaţia de tip Vauban căi de acces iluminat exterior şi mobilier urban zonă interioară, iar banii provin din fonduri europene cu finanţare locală. 

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

33 Comentarii

apoliticul 31 martie 2014 at 16:47

Incep sa ma intreb cat ar fi costat piramidele din Egipt daca le construia Primaria Alba Iulia…

diana 31 martie 2014 at 17:08

Foarte tare….. cel mai bun comentariu

HH 31 martie 2014 at 21:58

ESTE O MIZERIE, E REVOLTATOR , SA TE IMPAUNEZI CU O PIRAMIDA IN PIATA CENTRALA DOAR PENTRU CA TU SI FIRMA TA AI FOST CONSTRUCTORUL ” AGREAT” DE hAVA PENTRU RENOVAREA SI RECONSTRUIREA CETATII ( NU RESTAURAREA), CARE A MAI COSTAT SI APROAPE 100. 000 000 DE EURO ?!
DOUA INTREBARI :
– DE CE SA NU FIE SCRIS NUMELE PROIECTANTULUI SI ARHITECTULUI CETATII SI NUME ALE CELOR 20.000 DE IOBAGI ROMANI CARE AU EDIFICAT CETATEA !!?
– DIN CE FONDURI S-A FACUT PIRAMIDA, ERA IN PROIECTUL INITIAL ?!

Mariana 31 martie 2014 at 16:50

Probabil au mai ramas banii astia la terminarea lucrarilor si s-au gandit ca ar fi bine sa fie bagati intr-un bolovan,. Si-au facut-o !

Aloo 31 martie 2014 at 17:10

Deci cu proiectare executie plus concept …2 miliarde …..asa se fura legal..sa fim seriosi Arta este în esență cea mai profundă expresie a creativității umane…la fel si plata…sa va fie rusine…si apoi cand noi facem politica sa nu ii dam afara?

nice 31 martie 2014 at 17:25

cu 2 miliarde mai bine mai cumpara niste statui sau locuri de joaca pentru copii unde se afla roata lui peste cu ditamai spatiu gol..

hahah 31 martie 2014 at 18:52

Apoliticul, ce mișto ai surprins momentul :). Chair, oara dacă făcea Primăria Alba Iulia piramidele din Egipt, cât ear prețul? Apoi ne miram ca nu avem autostrăzi, spitale, pensii și alte „mici” bunuri de care orice tara cât e ea de mica le are. Noi aici vedem micile „proiecte” cu marile sume, ma sperie gândul la cât se „proiecteaza” de sus, acolo unde-i puterea mare! Îmi vine și sa rad cât suntem de tâmpiți, dar e trist când ma gândesc cât de tâmpiți suntem. Si nu a fost un bun conducător Țepeș?! Sa vina puțin sa piramideasca anusul „proiectantilor”. Mai ales a celoc cu Marile Proiecte.

hahah 31 martie 2014 at 18:54

PS: ma scuzați de greșelile de ortografie. Tastatura, bat-o vina 🙂

Alex 31 martie 2014 at 19:05

Fara sa citesc pe piramide numele lui Lancranjan Franchini si Sabau nu se putea? Sa presupunem ca au facut o treaba extraordinara, dar nici nu are relevanta, si-au luat banii, pa si pusi! Pe monumente se trec nume de eroi, de personalitati etc., nu de orice burtos care se da rotund pe tarlaua Albei.

aleluia 31 martie 2014 at 19:44

Penibil…..Castratii astia au pus niste pavele prin cetate si acum se imortalizeaza pe niste placi fix in centrul cetatii.

Monumentele Custozza si Losenau au devenit acum niste anexe fata de aceasta penibila revarsare a unui prost gust desavarsit

Trecem peste nerusinarea pretului si ramanem cu mitocania exemplara a acestui gest oribil, a unui obiect oribil (ca monument nu ii putem spune) si a unei nerusinari patologice

Mitocani din toate tarile, uniti-va sub semnul piramidei…

Carcotasul 31 martie 2014 at 20:11

Deocamdata astia au facut ceva, desigur discutabil, ca totul poate fii pangarit si criticat, pe cand Piticul Atomic. neispravitul pe care vad ca il sustineti in prostie, doar si-a pus numele pe niste panouri, si baga pe Hava la mijloc, cand „Marile lui Vrajeli”, nu prind contur, si el este luat la intrebari. Deocamdata vad ca „mitocanii” se strang sub „semnul” Piticului Atomic. Nu stiu ce va deranjeaza, astia care si-au scris numele pe piramida, sunt de fapt cei care au pus umarul la renovarea Cetatii Alba-Carolina, pe cand ceilalti, numai au „bagat strambe”! Ca sun masoni sau templieri(spre disperarea Asociatiei Escrocilor in Sutane), foarte bine, sunt oameni cu prestanta, nu „gainari”, de tipul Eutanasiu sau Piticul Atomic, coruptii si coruptibili, sustinuti de „nucleul coruptiei din Romania”, spionajul si contraspionajul militar!

Carcotasul 31 martie 2014 at 20:16

Apropo, cate mii de euro, a costat „Vizita Piticului Atomic”, in Republica Moldova, bani cheltuiti din bugetul CJ Alba, ca sa faca publicitate. programului Euridissee, un program de scavitud modern! Pentru nestiitori, sarariul minim in Franta este de 1800€/luna, si este corelat cu costul vietii pentru supravietuire!
Cate gogosi mai vreti sa ne vindeti, ca sa-l sustineti pe acest netrebnic de Pitic Atomic!

Carcotasul 31 martie 2014 at 20:26

Vreau sa intreb pe „onorabilul” ziarist, autor al acestui articol, ce legatura are arhitectura Brancoveneasca a Catredalei Ortodoxe, cu arhitectura acestei Cetati Bastionale?

vauban 31 martie 2014 at 20:47

cetatea este bastionara si nu bastionala asa cum a crezut acest simpatic carcotas, care este dus cu gandul la vremurile in care turna la militia economica si jura cu mana pe bastonul de cauciuc, ce este denumit si in alt mod pe care din eleganta nu il reproducem

Carcotasul 31 martie 2014 at 21:05

Ia mai dute ma in ma-ta! Cei care au turnat „de zor” sunt acum pe „functii”, ca si acest „amarat” de caraliu local Mates!

Mariana 31 martie 2014 at 23:27

Vad ca va cunoasteti bine, fratilor. Ia mai povestiti ce ati mai facut (turnat), ce acte de vitejie ati mai scris. Interesant cum va intalniti pe aceeasi lungime de unda si va dati in cap.

Constructorul 31 martie 2014 at 21:13

La constructori de ce nu sunt trecuti si Florea si Dafora?
Fara astia Grup Corint nu putea participa la licitatie si au facut parte din consortiile ce au participat la lucrari.
La fel si la proiectare unde este Romproiect?
Se trece doar secvential in functie de dispozitiile dlui
Sabau?

același Personne 31 martie 2014 at 21:20

Cât a costaat ???!!!
Iar v-ați împărțit banii, lua-v-aș piramida-n …
Un rahat ați adus în fosta cetate cu aer medieval.
Stai, ca formulez un denunț penal, să se înceapă UP și să justificați fiecare cent.
Lua-v-aș piramida-n …
și practicile de deplapidatori !!!
De făceați asta în Evul Mediu, vi se tăiau mâinile.

același Personne 31 martie 2014 at 21:24

delapidatori*

misu 31 martie 2014 at 22:12

eu zic ca la inaugurarea piramidei sa fie invitat special VALI VIJELIE CU ADRIAN COPILUL MINUNE iar cu dedicatie pentru Hava DUSMANII IMI POARTA PICA DAR ……MEA ETC

unu 31 martie 2014 at 22:50

Serios o piramida?De ce?Pentru ce?Ce reprezinta?Ce legatura are cu Alba in afara de faptul ca is bani aruncati aiurea sau spalati furati cum vreti voi sa le ziceti.De ce nu o piramida cu balega ingrasamant natural era mai benefic.Lasati ma betoanele ma ca atunci cand o sa muriti o sa aveti parte de ele pe mormant si la cavou de va saturati.Puneti mana si mai bine plantati cate un copac sau faceti o impadurire in spate in tiganime acolo pe camp cu copaci cu banci un lac frumos ca apa este destula daca sapati.Decat sa stea molozurile pe camp aiurea si gunoaie aruncate de tigani sau sa tai copacii aiurea sa pui dale intr-o padure apoi in numesti parc dendrologic vai de voi asa ca faceti statui si piramide cu niste personaje din alba.De ce nu faceti o statuie si cu celebra Anjela din turturica.Mai baieti puneti mana pe lopeti ca aveti treaba si lasati prostiile ca se apropie iar campaniile si mancati firimiturile din palma de la cetateni.

marian 31 martie 2014 at 23:20

ba sunteti nebuni???
pai va caciuliti la firme private sa va de bani sa refaceti sectii din spital si voi platiti 2 mld vechi pe o ciudatenie???
inteleg ca or fi bani europeni…dar mai bine faceati proiecte de atragere de fonduri pt spital sa il faceti ca in tarile civilizate…si sa aveti bani sa platiti medici…

Mariana 31 martie 2014 at 23:33

Habar n-ai tu Mariane ce calitati terapeutice are aceasta piramida. Doar pui mana pe ea si esti ca nou. A fost facuta cu cap, ce dracu, de personalitati una si una.

soimul de munte 1 aprilie 2014 at 8:36

esti tare, @Mariana

Ada 31 martie 2014 at 23:40

poate nu are nimic cu o cetate medievala pt ca nici cetatea asta nu e medievala. e din secolul 18. nu c-ar avea legatura cu ceva mizeria asta.

CANCAN 1 aprilie 2014 at 8:38

Masonii va lucreaza si la alba iulia!hAVA stie!

cocos 1 aprilie 2014 at 8:45

Ca de obicei arhitectii din Alba Iulia au mai facut un fas pe bani multi. Poate face ziaristul un articol in care ne spune ce-au facut arhitectii di Alba Iulia pt. acest oras in afara de chiciuri? Pt. o astfel de piramida iti trebuie facultate? E o mizerie. N-are nicio legatura cu cetatea. E revoltator. Sa fie daramata ca ne facem de ras in Europa!!!!!!

neamtul 1 aprilie 2014 at 9:14

Se cam vede treaba ca sau scumpit toate ….daca 2-3 metri cubi de beton turnati intre patru scanduri in forma de piramida au ajuns sa coste 50.000 de euro!!!
Cat de tare ii asta !?!?!?!?!?!

Armando 1 aprilie 2014 at 10:26

Daca tot tineau musai sa vad lumea cine ce lucrari fantasitce a facut, puteau la fel de bine sa aseze informatia asta cu executanti si beneficiari pe o panou informativ, nu pe un monument. Dar sa nu uitam ca … avem de-a face cu oameni marunti cu vanitatea cat China.

Pilu 1 aprilie 2014 at 12:14

Dragi albaiulieni, in sfarsit avem un nou reper pentru intalniri :
,, LA PIRAMIDA HOTILOR”
Va rugam sa veniti cu mic, cu mare
la inaugurare.

dana 1 aprilie 2014 at 14:54

monument ptr ca si au facut datoria/serviciul ptr care au fost platiti? cum vine asta?

nu avem nevoie de astfel de placute de santier!

acest monument se poate transforma, si pe el sa apara numele cetatenilor de onoare ai municipiului…

in forma actuala nu si are rost si doar provoaca la revolta

o idee f proasta

Rocco 1 aprilie 2014 at 17:19

Cu 500 de euro maxim se face asa ceva si cel mai mare meserias betiv iti face un cofrag si iti toarna ciment in el si dupa il vopseste cu lavabila alba, poate placile o sa fie de aur si atunci diferenta de 45000 este explicabila.

Ancu 2 aprilie 2014 at 9:36

cine stie ce valoare inestimabila se ascunde in interiorul piramidei (zăce bani și-un lanț de haur)…de-aia au fost cheltuieli asa mari 😉