Drumul de pe Valea Oltului va fi extins cu trei benzi pe sens pe 10 km. Va fi amenajat și un pasaj subteran pentru pietoni
Drumul Naţional 7 de pe Valea Oltului va fi extins pe trei benzi, între localităţile Boiţa şi Veştem, pe o distanţă de zece kilometri, urmând să fie amenajat şi un pasaj subteran pentru pietoni la Tălmaciu, până în anul 2020, investiţie estimată la şapte milioane de euro, a declarat directorul general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Narcis Neaga.
„Vom continua proiectul celor trei benzi de pe Valea Oltului. Avem o variantă de a merge de la Boiţa, de la ieşirea din Boiţa spre Sibiu, până la intrarea în Tălmaci şi apoi se continuă de la ieşirea din Tălmaci până la giratoriul de la Veştem, aproximativ 10 kilometri. Luăm în calcul de asemenea şi un pasaj subteran în Tălmaciu, tocmai pentru a evita blocajele în trafic, sunt două treceri de pietoni acolo, care practic produc nişte blocaje în trafic, pe vreo doi – trei kilometri, ceea ce este foarte mult în orele de vârf. Şi atunci ne-am gândit la soluţia unui pasaj subteran, trecere practic pe sub DN, în zona centrală a Tălmaciului, pentru pietoni.
Această investiţie costă aproximativ şapte milioane de euro, această lărgire, de la ieşirea din Boiţa, până la intrarea în Tălmaciu şi de la ieşirea din Tălmaciu până la giratoriul de la Veştem”, a declarat directorul CNAIR, Narcis Neaga, într-o conferinţă de presă.
Potrivit acestuia, se va construi o bretea nouă la drumul naţional, la ieşirea din Sibiu spre Bucureşti, astfel încât să nu mai fie aglomeraţie în trafic la sensul giratoriu de la Veştem, aflat la ieşirea din municipiul reşedinţă de judeţ.
„De asemenea, pentru descongestionarea traficului luăm în calcul o bretea care să lege direct DN-ul care iese din Sibiu, să meargă direct la pasajul de cale ferată, (…) ca să nu se mai blocheze, practic în momentul când cineva vrea să iasă dinspre Sibiu şi merge înspre Bucureşti să nu mai intre în giratoriu (…) şi cei care vin dinspre Bucureşti şi merg la Făgăraş să aibă o cale directă acolo”, a explicat Narcis Neaga.
Întrebat când vor fi gata lucrările de extindere a carosabilului la trei benzi de circulaţie pe încă zece kilometri pe DN7 – Valea Oltului, Neaga a spus: „Din punctul meu de vedere, la sfârşitul anului viitor poate să existe această lărgire făcută”.
Sursa Economica.net
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion. El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]
Indexare pensii 2027 | Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari
Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari Indexarea pensiilor din 2027, digitalizarea completă a serviciilor pentru pensionari și extinderea rețelei de servicii sociale în mediul rural se numără printre principalele măsuri incluse de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pentru domeniul muncii și protecției sociale. Citește și: Când se dau pensiile […]
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate Luni, 22 iunie 2026 a fost emisă o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 22 iunie, ora 12:00 – 23 iunie, ora 09:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, […]









