Ştirea zilei

Doi şoferi au fost condamnaţi definitiv la închisoare cu suspendare pentru că au provocat un accident rutier mortal

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Doi şoferi au fost condamnaţi definitiv la închisoare cu suspendare pentru că au provocat un accident rutier mortal • Victima era transportată la Alba Iulia pentru dializă

Curtea de Apel Alba Iulia a pronunțat sentința definitivă într-un dosar în care doi șoferi au fost judecați pentru ucidere din culpă. Este vorba despre dosarul unui accident mortal care a avut loc în 23 iulie 2016, la intersecţia DN14B cu DN1, în Teiuş, soldat cu decesul unui bărbat transportat pentru dializă la Alba Iulia și cu rănirea gravă a altor trei pasageri.

Curtea de Apel a respins, prin soluția din 24 iunie 2019, apelul formulat de patru părți civile și unul dintre inculpați, menținând soluția Judecătoriei Aiud. C. Eugen, șoferul din Noşlac care conducea autoturismul cu pacienți, a primit 2 ani de închisoare cu suspendare sub supraveghere, în timp ce şoferul unui camion (A. Petru), din Vatra Dornei, a fost condamnat la 1 an şi 4 luni, tot sub supraveghere.

Persoanele vătămate nu s-au constituit părţi civile, astfel încât instanţa nu a putut acorda despăgubiri acestora. Judecătoria Aiud a considerat că cei doi şoferi au culpă comună în derularea evenimentului rutier tragic.

Potrivit rechizitoriului, în momentul în care a ajuns la intersecţia cu DN 1, şoferul autoturismului s-a oprit pentru a se asigura, apoi a pătruns cu autoturismul pe DN 1, fără a respecta semnificaţia indicatorului «oprire», amplasat pe DN 14, neacordând prioritate de trecere unui camion condus de bărbatul din judeţul Suceava.

Una dintre persoanele aflate în autoturism a decedat în aceeaşi zi, iar ceilalţi trei pasageri au suferit leziuni grave. Ulterior a mai decedat una dintre victime, însă expertiza medicală a stabilit că decesul are legătură cu afecţiunile anterioare accidentului şi nu cu rănile suferite la momentul respectiv.

La stabilirea gradului de culpă al fiecărui inculpat instanţa a luat în considerare concluziile raportului de expertiză tehnică auto întocmit de un expert tehnic şi declaraţia expertului audiat de organul judiciar, potrivit cărora ambii şoferi sunt în culpă dar că neacordarea priorităţii de trecere de către inculpatul C. Eugen se află în relaţie de cauzalitate directă, depăşirea limitei legale de viteză de către inculpatul A. Petru fiind doar un factor favorizant, aflat în relaţie de cauzalitate indirectă.

”Concluzionând sub acest aspect, instanţa apreciază că gradul de culpă aparţine într-un procent mai mare inculpatului C. E., fiind de 60%, iar inculpatul A. P., care, la rândul său ar fi putut evita producerea accidentului dacă ar fi circulat cu viteza legală, are o culpă de 40%”, se susţine în hotărârea judecătorească.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]

Citește mai mult