DNA a pus sechestru pe averea premierului Victor Ponta

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dispus instituirea sechestrului asigurator pe o parte din averea premierului Victor Ponta, potrivit Agerpres.

pontaSechestrul a fost instituit în dosarul în care acesta este urmărit penal pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată și spălare de bani, în calitate de avocat.

ELIT

Procurorii au declanșat procedura de identificare a bunurilor asupra cărora va fi pus sechestru.

Victor Ponta a fost chemat luni la DNA, unde a fost anunțat că în dosar s-a dispus efectuarea unei expertize financiar-contabile.

Mihail David - 2020

Citește și Victor Ponta și-a dat demisia din fruntea PSD. Mesajul acestuia pentru colegii de partid

Tot acum, procurorii i-au schimbat calitatea în acest dosar din suspect în inculpat, premierul prevalându-se de dreptul la tăcere, astfel că nu a dat o declarație în fața procurorului.

Conform DNA, Victor Ponta este urmărit penal în dosarul Turceni — Rovinari pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată (17 infracțiuni), complicitate la evaziune fiscală în formă continuată și spălare de bani, în calitate de avocat (reprezentant legal al Cabinetului Individual de Avocat „Ponta Victor-Viorel”).

Faptele reținute de anchetatori ar avea legătură cu faptul că Ponta ar fi beneficiat de o parte „însemnată” din sumele obținute de către SCA „Șova și Asociații” de la complexurile energetice Turceni și Rovinari, deși nu a efectuat niciun fel de activitate profesională în temeiul convenției de conlucrare dintre cele două case de avocatură.

Sursa Agerpres

(V.N.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

22 Comentarii

A.Catavencu 13 iulie 2015 at 14:44

Ponta a descins la DNA. Genunchiul sângera, presa-l dărâma. Duminică seara, pe Facebook, Premierul Victor Ponta și-a informat partidul că s-a auto-suspendat din funcțiile politice deținute în Partidul Social Democrat, declarând că “nu vrea să afecteze imaginea partidului”. Dezastrul de imagine pe care i-l aduce României nu contează. Ideea e că atehnicii partidului său au aflat despre demisie de la tembelizor. Acum știm toți cei care vrem să știm că auto-suspendarea din funcțile deținute în PSD, pentru a se pune, chipurile, “la dispoziția Justiției”, reprezintă doar gargara lui Che Gargara – cine este premier conduce partidul prin resursele bugetare și rezervorul de funcții administrative.

gadea si ciutacu 13 iulie 2015 at 15:19

Pai nu asta a vrut poporul? Nu a votat poporul in 2012 cu USL, Ponta si Antena 3 si s-au dus 7.4 mil de spalati pe creier sa-l dea jos pe Basescu ca le-au taiat salariile si pensiile marite artificial de tariceanu? Nu a bagat poporul vreo 700 de infractori in Parlamentul Romaniei? Nu poporul si-a ales parlamentarii? Cum e posibil ca in secolul 21, cand informatia e atat de usor accesibila, un popor sa voteze 60% cu o gasca de infractori? Azi Romania e guvernata de un premier urmarit de Justitie, inculpat penal, cu un picior in puscarie. Unde in lume ati mai vazut premier inculpat penal care sa conduca tara in continuare?

Apropo 13 iulie 2015 at 15:49

“Unde in lume ati mai vazut premier inculpat penal care sa conduca tara in continuare?”

Eu am văzut nu doar un premier, am văzut chiar un preşedinte penal care să conducă ţara. Unde ? Chiar la noi. Pe cine ? Chiar pe băse. Cînd ? La primul mandat. Da, cînd a preluat primul mandat de preşedinte, băse avea “calitatea” de inculpat în dosarul Flota …
Că mai tîrziu „s-a matrafoxat” şi dosarul dar şi băse, asta e alţă treabă !

Dar apropo, dacă tot vorbim de sechestru pe avere, ce s-a mai întîmplat cu sechestrul pe moşia lui băse, de la Nana ? Sau cu sechestrul pe averea lui videanu ? Sau cea a udrei ? Hmm ? Nimic. Apă de ploaie… Circ tipic românesc …

gadea si ciutacu 13 iulie 2015 at 16:18

De Basescu te…doare grija apopoule? Vrei sa-ti vezi confratii pesedisti insiruiti frumos pentru zuhaus?
1. Adrian Nastase, prim ministru, presedinte PSD, condamnat definitiv
2. Liviu Dragnea, secretar general PSD, deputat PSD, trimis in judecata
3. Viorel Hrebenciuc, vicepresedinte PSD, deputat PSD, cercetat penal
4. Darius Valcov, ministru de Finante, cercetat in stare de arest
5. Dan Sova, fost ministru si vicepresedinte PSD, cercetat penal
6. Radu Mazare, primar Constanta, cercetat in stare de arest
7. Nicusor Constantinescu, presedinte CJ Constanta, cercetat in stare de arest
8. Bunea Stancu, presedinte al CJ Braila, condamnat definitiv
9. Ecaterina Andronescu, vicepresedinte PSD, cercetata penal
10. Marian Vanghelie, primar sector 5, cercetat in stare de arest
11. Mircea Cosma, presedinta CJ Prahova, cercetat penal
12. Vlad Cosma, deputat PSD, cercetat penal
13. Ovidiu Marius Isaila, senator PSD, trimis in judecata
14. Adrian Duicu, presedinte CJ Mehedinti, cercetat penal
15. Ilie Sarbu, senator PSD, urmarit penal
17. Miron Mitrea, vicepres. PSD, vicepres CDEP, condamnat la 2 ani cu executare
18. Serban Mihailescu, senator PSD, urmarit penal
19. Dan Nica, europarlamentar PSD, cercetat penal
20. Ioan Adam, Senator PSD, cercetat penal in stare de arest
21. Ion Prioteasa, sef CJ Dolj, cercetat penal
22. Sebastian Ghita, deputat PSD, cercetat penal
23. Ristea Priboi, deputat PSD, trimis in judecata
24. Maior Lazar Dorin, deputat PSD, condamnat la inchisoare cu executare
25. Dumitru Ion, deputat PSD, trimis in judecata
26. Mirza Gavril, presedinte CJ Suceava, trimis in judecata
27. Constantin Nicolescu, presedinte CJ Arges, condamnat definitiv
28. Catalin Voicu, deputat PSD, condamnat definitiv
29. Niculae Badalau, deputat PSD, cercetat penal
30. Ion Stan, deputat PSD, condamnat in prima instanta
31. Nicolae Vasilescu, deputat PSD, trimis in judecata
32. Florin Paslaru, deputat PSD, cercetat penal
33. Cutean Emilian Vasile, deputat PSD, secretar de Stat, condamnat definitiv
34. Constantin Contac, Presedinte CJ Botosani, condamnat definitiv
35. Duta Vasile, senator PSD, condamnat definitiv
36. Constantin Boscoldeala, primar PSD Buzau, trimis in judecata
37. Victor Mocanu, senator PSD, trimis in judecata
38. Marian Ghiveciu, Deputat PSD, trimis in judecata
39. Catalin Marian Radulescu, Deputat PSD, trimis in judecata
40. Alexandru Cordos, senator PSD, trimis in judecata

40 de hoti, toti pesedisti

gadea si ciutacu 13 iulie 2015 at 16:26

ps. lasa textele invatate la latrine cu mosia de la Nana si alte bazaconii..cand va fi gasit vinovat, sa plateasca Basescu asa cum e cercetat si fratele sau. Nu cred ca Basescu s-a opus vre-odata justitiei in ceea ce il priveste pe fratele sau sau pe udroaie si videanu. Numai voi, pesedistii faceti zid in fata infractorilor pe care i-ati votat.

Status-Quo 13 iulie 2015 at 23:38

Pai se putea sa nu apara nebuna satului si sa repeti aceleasi frazele sablon? Pur si simplu nu inteleg asemenea specimene! Bai frate da cat iti trebuie sa te vindeci de ura pe care ti-a transmis-o rahatul ala de post TV? Cat de bolnav la cap poti fi sa repeti in continuu aceleasi si aceleasi ineptii precum o placa stricata?

Mai esti si ablsovent sau student la un rahat de facultate unde nu-ti intra nimic in cap pentru ca n-are in ce!

Du-te fă si repara-te pana mai ai ce. Cauta-te la vreun doftor ca nu-i a buna!

Apropo 14 iulie 2015 at 15:53

Ştii care-i treaba bă’ nea Qoi Stăut ? Cîtă vreme îţi verşi tu ura şi repeţi în continuu aceleaşi şi aceleaşi inepţii la adresa celor care au alte idei politice decît ale tale, nu-i nici o problemă. Nu ţi-am văzut de ex. nici o reacţie la adresa isteriilor băsiste lansate chiar aici la acest articol. In schimb ţi se pune strechea şi te apucă bîţu’ cînd cineva îţi critică măscăricii tăi . In fond ce am făcut eu băi tirimplici ? Am răspuns – pertinent şi adevărat – unei întrebări lansate aici pe forum. Am repetat raspunsul pt. că şi întrebarea a fost repetată. N-ai văzut -, babalîce ? Că ţie şi celui care a întrebat nu vă convine raspunsul, vă priveşte, dar ce am scris este purul adevăr: DA, şi băse (ca şi Ponta) a fost inculpat. Clar ? Dar tot n-am înţeles care-i problema ta moşulică ? Dacă ai chef de polemici şi dacă ai argumente contrazi-mă pe ce scriu. Scrie ceva concret.( Uite, de ex. dacă n-a fost adevărat ce am scris, ai fi putut să spui – NU, băse n-a fost inculpat ) Dacă nu, lasă-te. Astea cu “caută-te la un doctor” şi alte mărunţişuri şi fofîrlici cu care te-ai obişnuit, nu sunt demne de pretenţiile pe care le afişezi pe aici şi nici de vîrsta matale. Astea le scriu trepăduşii. Hotăreşte-te : ori eşti om în toată firea, ori eşti un ţurli-burli, cu replici de doi bani. Bine ?

Apropo 13 iulie 2015 at 17:04

… fel si fel de maniaci si isterici …

Pai nu tu ai pus intrebarea „Unde in lume ati mai vazut premier inculpat penal care sa conduca tara in continuare?”
Te-a deranjat raspunsul ? Pai eu sun de vina ca base a fost inculpat ?

Apropo 13 iulie 2015 at 17:09

Erata – „sunt” . Şi încă ceva: crezi că eu nu pot să-ţi fac o listă cu … 41 de hoţi pedelişti ? Crezi că asta rezolvă problema ? Măi, măi … cîteodată patima poate lua locut raţiunii …

Horea 13 iulie 2015 at 18:05

@Apropo

Va rugam sa afisati lista („dovada, vorba conei Leana)” domnule Apropo!

P.S. Daca se poate, cu multa”patima”!

Apropo 13 iulie 2015 at 20:13

@ Horea

Te incredintez ca exista cu siguranta aceasta lista, nici o problema, doar ca eu nu sunt nici maniac si nici isteric.
Dar daca as afisa-o, „crezi ca asta ar rezolva problema”, d-le Horea ?
Dar ca sa te linistesti, citeste raspunsul meu (primul), cel care a trezit maniacismul si isteria gadeo-ciutacului. Acolo am numit trei hoti (doar trei) din lista pe care mi-o soliciti. Ei bine, astia trei hoti, fac cit toti cei 40 la un loc din lista gadeo-ciutacului. Mai ales ca printre ei se afla si Ali Baba !
Multumit ?

gadea si ciutacu 13 iulie 2015 at 20:38

Apropoule, intotdeauna cand un pesedist isi pierde argumentele, incepe sa injure. Stai pe coada ca nu mor de dorul pedelistilor sau penelistilor penali (acum sunt tot un drac) dar nu ma pot minuna indeajuns cum voi pesedistii sariti sa luati apararea cuiva chiar daca e evident ca acel cineva a gresit. Si nu e prima data. Nici ponta nu se da dus de la conducere asa cum nu se da dus cainele din macelarie desi facae un deserviciu imaginii Romaniei..apropo..uite-te ce spune presa straina vis a vis de “Unde in lume ati mai vazut premier inculpat penal care sa conduca tara in continuare?“, lasa propaganda vrancioaiei de pe antene. Occidentalii ne trateaza ca pe ultimii oameni ai Europei datorita politicienilor pe care i-ati votat si ii aparati in continuare. Las ca vine tanti aia si ii trage o miruiala lui Pinochio ca lui Sova..ii trece si genunchiul si nu o sa mai aiba nevoie de carje..eventual de vre-o cateva pe spinarea de patruped urechiat.

Horea 13 iulie 2015 at 21:24

@Apropo

1. „Multumit?”
Nu.

2. Normal ca o asemenea lista n-ar „rezolva problema”.
Ati fi egalat, eventual, scorul in disputa cu „gadea si ciutacu”.

3. Am citit raspunsul dat furiosului (suna mai omeneste) gadea. Obisnuiesc sa citesc comentariile expuse inainte de a spune si eu cate ceva. Si asta, dintr-o pozitie pe care mi-o doresc neutra si cat mai obiectiva.

4. Nu. 3 hoti (oricat de mari) nu pot cantari cat 40 hoţişori. Nici chiar in conceptele filozofice.

O seara buna iti (vă) doresc.

Apropo 13 iulie 2015 at 22:01

@ gadea si ciutacu

Unde ai citit tu înjurături in comentariile mele ? Dar dacă te apuci să redactezi o listă întreagă de nume şi prenume, doar ca să demonstrezi ce ? asta nu frizează cu maniacismul şi isteria? Nu e nici o înjurură aici, mai ales că ştii şi tu că astfel de liste se pot compune, indiferent de preferinţele politice ale cuiva.
Dar cred că amplifici prea mult. Şi ca să înţelegi, mă văd nevoit să-ţi repet: eu n-am făcut nimic altceva decât să răspund întrebării tale – „ Unde in lume ati mai vazut premier inculpat penal care sa conduca tara in continuare?“ Şi ce vină am eu dacă Băse era acel inculpat din răspunsul meu ?!! Singura diferenţă este că băse nu era premier, era ditamai preşedinte, adică chiar mai mare în grad ! Ce e chiar aşa de greu de înţeles ? !! Deci vezi, AM argumente !
Bănuiesc că nu ai pus acea întrebare doar ca să te afli în treabă, nu ?

Apropo 13 iulie 2015 at 22:04

P.S. Sper că nu zici iară că te-am înjurat !

postacu pesedist 14 iulie 2015 at 8:54

Dupa cum observam, psd nu are o problema din faptul ca prim ministrul tarii este inculpat pentru spalare de bani.este incununarea cu succes a celui mai penal guvern, care din 2011pana acum ne-a daruit 13 inculpati.
am urmarit aseara o emisiune cu ponta si gadea, am remarcat subtilitatiile tip baros la adresa justitiei, si faptul ca johhanis a fost luat in colimator de presa aservita psd.aveam acelesi stereotiputi de pe vremea lui base: o vila de la rapps,departarea de oameni,etc.
presa aservita incepe sai inoculeze oamenilor esecul johhanis.
sa nu va imaginati ca justitia va invinge.penalii se vor replia si vor construi un atac voalat.si vor castiga.
intotdeauna interesele finanicre castiga.intotdeauna.

asadar: 14 iulie 2015 at 11:27

„Cel mai cinstit premier“ – inculpat și cu averea sub sechestru. Mandri ca sunteti psd-isti ?

Ghita 14 iulie 2015 at 13:40

Victor Ponta si-a dat demisia din toate functiile pe care le avea in PSD, chiar inainte de a fii acuzatoficial, nu il acuz ca ii vinovat, ca asta o va constata instanta ! Intreb „onor” Ziarul Unirea, cand ii va urma exemplu, Dan Motreanu, care si el ii oficial acuzat de DNA, sau in PNL(vechi), toti sunt buni, numai de gargara?

"Cinstitul"prieten al plagiatorului, Ghitza.(tv). 14 iulie 2015 at 15:45

Procurorii anticorupție au instituit un nou sechestru asigurator pe o parte din averea deputatului Sebastian Ghiță și pe cea a fostului primar al Ploieștiului, Iulian Bădescu. Măsura vine după ce, luni, instanța supremă a ridicat sechestrul pe averea lui Ghiță.
Sechestrul instituit marți de DNA se ridică la 3.533.600 lei.
De asemenea, procurorii anticorupție au dispus și punerea în mișcare a acțiunii penale față Iulian Bădescu, primarul Ploieștiului, la data faptelor, sub aspectul pentru luare de mită și abuz în serviciu având drept consecință obținerea pentru altul a unui folos necuvenit.
Totodată, procurorii au dispus și punerea mișcării a acțiunii penale față de deputatul Sebastian Ghiță pentru dare de mită, instigare la abuz în serviciu având drept consecință obținerea pentru altul a unui folos necuvenit și spălare de bani.
Sebastian Ghiță a fost pus și sub control judiciar pentru 60 de zile.

Versatu' 14 iulie 2015 at 18:03

Dragii mei,

Daca PSD-istii sunt atat de penali toti, macar ei au reusit scaderea tva-ului la alimente (urmeaza la toate produsele), s-au redeschis spitale inchise de minunatul guvern Boc, s-au redeschis si cateva scoli (care oricum sunt exagerat de putine), se dau pensii si salarii mai mari, incep sa vina vouchere de concediu, si tot asa!
Spuneti-mi, cu ce e mai bun fostul guvern sau viitorul guvern, daca este alcatuit din cei mai penali oameni din tara, pdl+pnl!
Ce au facut acestia? Au inchis spitale, au marit impozite, au inventat taxa de poluare, etc.
Precum Basescu, care a fost un penal, si domnul Iohannis este un penal.
De ce? Deoarece din cele 7 case, deja una sau doua au fost luate inapoi, deoarece omul le-a luat pe naspa.
Ghininion pentru noi astia care nu ne luam limuzina de 120.000 de euro, si nu avem nici dormitor de 1 milion 200 de mii de euro.
Serviciile secrete din Romania sunt conduse de doi evrei, ne ducem tot mai in jos.
Am scapat de Basescu cu PMP si a venit Iohannis cu sustinerea pt PNL.
Spuneti-mi domnilor care ii sustineti pe cei din pnl, ce a facut acest guvern timp de 10 ani?
Doua lucruri notabile spuneti-mi-le, nu mai multe, sa vedem daca exista!
Fostul guvern (mai precis toate guvernele) incluzand si cele 3 luni (MRU a avut 3 luni guvernul dupa care a plecat, efectiv nu stia nici sa invarta manevrele colegilor, daramite sa conduca un guvern, o tara), timp de 10 ani a fost cel mai prost guvern din cate a vazut Romania!

uita-te la Grecia! 15 iulie 2015 at 10:13

daca Basescu si Boc nu luau masurile pe care le-au luat, acum PSD era in pielea comunistilor de la Syriza: negociau in genunchi falimentul tarii cu UE si FMI. Altfel , dupa razboi, multi psd-isti se arata! Sa tai investitiile tarii ca sa dai pomeni electorale este o reteta paguboasa pe care a exersat-o si Tariceanu in 2008. Si-am vazut ce a urmat. Dar, pe prim mitomanul tarii il doare in rotula de Romania: repeta ca papagalul ca a returnat taierile facute de Boc, fara sa aminteasca faptul ca banii erau deja in conturile guvernului inca din 2012, nu ca i-ar fi adus Ponta de acasa. Iar panglicile la investitiile demarate de Boc s-au cam terminat..Apropo de spitale: in tara se inchidd in continuare sectii intregi din lipsa de medici care parasesc Romania dar mitomanul tripleaza salariile demnitarilor. N-am vazut in Alba spitale redeschise de PSD, nici in tara!

Status-Quo 15 iulie 2015 at 11:46

Pai se putea sa nu apara nebuna satului si sa repeti aceleasi frazele sablon? Pur si simplu nu inteleg asemenea specimene! Bai frate da cat iti trebuie sa te vindeci de ura pe care ti-a transmis-o rahatul ala de post TV? Cat de bolnav la cap poti fi sa repeti in continuu aceleasi si aceleasi ineptii precum o placa stricata?

P.S. Parca se potriveste !