Dezbateri pe tema ”îmbunătățirea relației dascăl-elev”, la Școala ”Avram Iancu” din Alba Iulia, de Ziua mondială a educației
Elevii și dascălii Școlii Gimnaziale ,,Avram Iancu” din Alba Iulia vor sărbători Ziua mondială a educației prin câteva activități educative, care se vor desfășura luni, 5 octombrie 2015, potrivit unui comunicat de presă.
Scopul acestor activități este, în primul rând, creşterea calităţii relaţiei profesor-elev, în vederea unei mai bune înţelegeri de către elevi a semnificaţiei fiecărei discipline pentru valorificarea, în viaţa personală, a sensurilor verbului a şti: să ştii, să, faci, să creezi, să devii, să fii.
Programul dedicat Zilei educației cuprinde activități specifice, desfășurate din perspectiva relației dascăl – elev și a importanței fiecărei discipline în dezvoltarea personală a elevilor.
Între orele 8-11, la nivelul claselor V-VIII, se vor organiza dezbateri pe grupe sub genericul O oră despre …. un alt fel de a comunica, pe tema relației elev-profesor din perspectiva elevului.
Între orele 11-13, programul se va desfăşura în cadrul comisiilor metodice, cu dezbateri pe tema: Îmbunătăţirea relaţiei profesor-elev din perspectiva cadrului didactic.
Membrii comisiei OM ŞI SOCIETATE vor participa la programul „Dascăli şi elevi în mişcare pentru sănătate” care va conţine activităţi recreative şi sportive pentru formarea unor comportamente de viață sănătoasă si înţelegerea rolului mişcării în calitatea vieţii. Celelalte comisii se vor întruni pentru a discuta despre modul de desfăşurare a activităţilor, respectiv despre feedbackul primit din partea elevilor.
“Este nevoie de o reconsiderare a relației profesor-elev, de o îmbunătățire a comunicării și implicit a calității acestei relații, precum și de o nouă abordare a actului educațional. Trebuie să depășim conceptul că în clasă profesorul predă și elevul ascultă și să trecem la o nouă ,, atitudine didactică ” în care elevii și profesorii comunică și cooperează în scop formativ. Această schimbare în activitatea didactică este o prioritate a colectivului de cadre didactice din unitatea noastră de învățământ”, a declarat Elena Ignat, directorul Școlii Gimnaziale ,,Avram Iancu” din Alba Iulia.
În acest an școlar, o prioritate a Școlii ,,Avram Iancu” este calitatea comunicării, obiectiv care se realizează prin participarea dascălilor la un program de formare profesională ,,ȘCOALA COMUNICĂRII” organizat de LEARNING ECOSYSTEM, Bucureşti, care se va derula în acest semestru, în trei etape ,,PE LOCURI!…FIȚI GATA!…START!”.
Dascălii au învăţat în cadrul trainingului de început de an metode inedite de abordare a relaţiei dascăl–părinte–elev: ESPERE şi SAPPE, care au început să fie valorificate cu succes în activitățile didactice.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare
Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]









