Dezamăgire pentru Leontina Fărcaş şi membrii ansamblului “Muguri de Tezaur”, de 1 Decembrie

Cunoscuta şi îndrăgita interpretă de muzică populară, Leontina Fărcaş a fost invitată pe data de 1 decembrie să participe, împreună cu Mugurii de Tezaur, la spectacolul folcloric dedicat Zilei Naţionale a României de la Alba Iulia. Însă, după cum bine ştiţi mulţi dintre voi, cei care aţi participat la spectacolul folcloric din Piaţa Cetăţii, aceştia nu au susţinut niciun spectacol.

 Astăzi, 2 decembrie 2012, am fost contactaţi telefonic de către doamna Leontina Fărcaş, şi iată ce ne-a declarat aceasta în legătură cu cele întâmplate:

 „Deşi am avut în program doar 10 minute acordate, ne-am pregătit cu sfinţenie pentru acest moment, pentru a ne prezenta în faţa naţiunii cu cântecele minunatelor voci ale Mugurilor de Tezaur din cadrul Centrului de Cultură Augustin Bena, dar şi cu „Cântecul Mureşului” dedicat României Mari. Ei bine, surpriză! Cortina s-a tras peste noi. Câtă dezamăgire pentru mine şi pentru copii. Cum să-i înveţi pe aceşti copii să-şi iubească ţara?

 În jurul nostru a fost plin de organizatori, de oameni abilitaţi în prezentarea acestui spectacol, dar nu am fost băgaţi în seamă. Explicaţia…<trebuie dat drumul la focul de artificii ….trebuie să intre concertul de muzică uşoară>. După părerea mea, aceşti copii trebuiau să intre în deschiderea spectacolului, la mijlocul spectacolului sau cel puţin la o oră adecvată ca să poată fi ascultaţi.

 Mai mult, toţi cei care au participat la spectacol, solişti, tineri şi „bătrâni” au fost retribuiţi pentru prestaţia lor, iar noi, nu. Măcar să fi avut mulţumirea, să putem cânta cetăţenilor oraşului Marii Uniri, care ne-au aşteptat cu toată dragostea. Îmi pare rău că i-am dezamăgit, o să le cântăm cu altă ocazie.

 Sunt foarte dezamăgită. Am primit invitaţii din mai multe oraşe ale ţării, însă am preferat să rămânem în capitala istorică a României, la noi acasă. Acum regret. Dezamăgirea este foarte mare pentru ceea ce fac eu pentru acest oraş!”, a declarat Leontina Fărcaş.

FOTO: arhivă

 

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

18 Comentarii

Albaiulian 2 decembrie 2012 at 17:15

Adevarul este altul dna. Leontina, nu ai cotizat la ….de la CC Augustin Bena! Dumneata ar trebui sa sti ca asta face juma-juma cu artistii.
Pacat de copii.

retributia ? 2 decembrie 2012 at 17:31

Daca nu puneai problema retribuirii, te-ar fi crezut mai multi cititori ! Stiu prea multi, ca asa zisii mari rapsozi canta doar pe „retributii” foarte grase.

spectator 2 decembrie 2012 at 20:56

Doamna Farcas nu e nici asa de cunoscuta, nici asa de indragita si…. e cam expirata. Pacat de cei cativa copii care au talent dar sunt trasi in spate de „solista neamului”

Folclorul 2 decembrie 2012 at 21:11

Din cauza unor cretini ca tine, spectatorule, a ajuns ROMÂNIA atât de jos. Cum poţi vorbi tu, nimicule, despre DOAMNA LEONTINA FĂRCAŞ care a şcolit o mulţime ce copii în domeniul folcloric?
Habar n-aveţi de folclor, cum de fapt nu aveţi habar nici de cultură, nici de altele. Manele şi atât.

cetăţean 4 decembrie 2012 at 22:34

este regretabil că se fac astfel de afirmaţii de către cineva numit „spectator”, probabil că este spectator la manele şi atunci, evident că nu a auzit de o mare şi talentată DOAMNĂ a muzicii populare româneşti LEONTINA FĂRCAŞ care face cinste atât municipiului, cât şi judeţului Alba.

cetăţean 4 decembrie 2012 at 22:48

„spectator” de manele, ce ştii tu despre adevărata muzică populară românească pe care o cântă ne-egalata şi minunata DOAMNĂ LEONTINA FĂRCAŞ?

mirela 4 decembrie 2012 at 22:51

@ spectator – eşti prost şi incult

ngardus 3 decembrie 2012 at 11:13

Am vazut cel mai prost spectacol din ultimi anii ca organizare.Fica mea joaca la ansamblul Doina Aiudului si mi-a spus ca pe ei nici nu ia przentat a fost ansambluri care au fost invitate si nici nu iau lasat sa cinte si sa joace ca cel de la ARAD au batut drumul de-a moaca. RUSINE domnilor organizatorii.

ulise 3 decembrie 2012 at 11:33

Sa-ti fie rusine domnule Comsa Director comunist care a mai facut o data evaziune fiscala la cultura. Nu inteleg de ca l-au pus iar director

marian 3 decembrie 2012 at 14:17

Asta s-a vrut când a fost repus în funcție acest Comșa. S-a vrut să-și bată joc de artiștii valoroși ai acestui județ în timp ce umflă cu contracte grase ansamblul județului Alba de moldoveni veniți de niciunde iar în spectacole aduce artiști pe comisioane grase. Tot județul știa că ăsta nu e bun de nimic. Ca profesor de istorie nu a reușit nici o performanță, ca director la cultură nici atât și totuși a ajuns director pt că fraierii ăia de la PPDD din Alba au lăsat clanul Comșa, tată și fiu, să sufle toate funcțiile în timp ce ei muncesc și dau bani la partid. Doamna Fărcaș a avut și are rezultate excelente dar ce folos? noi dăm bani grei străinilor iar de ai noștri ne batem joc. Aștept și eu măsurile pe care ar trebui să le ia Consiliul Județean Alba dar cred că aștept degeaba.

T 3 decembrie 2012 at 17:49

Cunoscutele spectator am o varsta de care nu imi este rusine. Sunt indragita incat ma pot bucura in fiecare zii. Vocea nu mi-e expirata, dar tu cunoscutule spectator esti un mare frustrat.

admirator muguri de tezaur 3 decembrie 2012 at 20:03

Acesti copii sunt minunati…ne-ar fi placut sa ii auzim cantand de 1 Decembrie.Ei sunt mandria noastra si ii iubim.Dragi organizatori ale spectacolelor din judet…promovati intai talentele noastre….apoi pe cei din alte zone…
un iubitor de folclor roaga Consiliul Judetean sa pretuiasca si sa se ocupe mai mult de ei…:):):)

T 4 decembrie 2012 at 14:48

Sunt „ZIDAR, ZUGRAV, AGRICULTOR, SI PILDA BUNA TUTUROR”. Mi-s dragi copii, stiu sa cant si ma laud singura.

T 4 decembrie 2012 at 14:55

Si m-ai mananca o portocala. (M.B)

camelia 4 decembrie 2012 at 17:49

Tu vorbesti Marinela Baba? Erai un nimeni cand a inceput Floroian sa va promoveze pe toti si esti un nimeni de cand nu te mai promoveaza. Ia spune tu pe nume ce primari le-au dat bani? Mai multi primari decat cei pe care ii prostesti tu ca ii bagi la emisiuni la Etno Tv? Tu si Comsa ati invartit banii judetului si acum plangeti ca nu mai puteti sa faceti ce vreti. Halal sa va fie nulitatilor.

Cornel 4 decembrie 2012 at 17:51

Marinela Baba tu ai facultate de muzica? Mi se pare ca nu. Asa ca nu mai arunca cu piatra…

cantec popular 4 decembrie 2012 at 20:51

PACAT CA ADRESATI ASA CUVINTE URATE DESPRE DOAMNA PROFESOARA LEONTINA FARCAS … NU O CUNOSTETI EA NU JICNESTE SI NU BARFESTE PRECUM ESTE BARFITA SI JICNITA . A SCOS PE SCENA O MULTIME DE COPII IA INVATAT CUM TREBUIE SA POARTE CU DRAG COSTUMUL POPULAR CUM SA CANTE FOLCLORUL ROMANESC … E UN SUFLET MINUNAT DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE … VAIIIIIIIII CATA URA PENTRU DOANA LENONTINA … NU TREBUIE SA SE LASE LA GURILE RELE SI LA INVIDIE ! .

Fane 4 decembrie 2012 at 21:49

Am citit comentariul unde te adresezi doamnei Farcas ca fiind expirata, neindragita, dar nu am auzit niciodata sa i se adreseze cineva cu doamna batrana, dar despre tine spectatorule si mancatorule de portocale am auzit spunandu-se domnisoara batrana. Imi cer scuze, sunt un barbat dar asta este si nu arati mai bine decat doamna.
Si nu mai folosii cuvantul, Laudat Fie Domnul ca este pacat sa iasa din gura ta un om atat de rau, si nu uita ca suntem in postul Craciunului.