Ştirea zilei

Deținut al Penitenciarului Aiud a reclamat în instanță un stomatolog care i-ar fi distrus dantura. Pacientul a părăsit cabinetul

Ioana Oprean

Publicat

în

Deținut al Penitenciarului Aiud a reclamat în instanță un stomatolog care i-ar fi distrus dantura. Pacientul a părăsit cabinetul

Penitenciarul Aiud a fost dat în judecată de către un bărbat care se afla în custodia acestuia, care executa o pedeapsă de 6 ani și 4 luni de închisoare pentru lipsire de libertate, pe motiv că medicul stomalog al închisorii i-ar fi distrus dantura și i-a încălcat dreptul la asistență medicală.

În plângerea formulată, deţinutul C. Romulus a declarat că, în data de 31 august 2020, a fost scos la cabinetul stomatologic pentru extracţia unui dinte. După consultaţie, medicul i-a spus că trebuie să-i scoată şi un al doilea dinte care i-ar putea crea probleme pe viitor.

A urmat procedura medicală ce a constat în anestezierea zonei, după care stomatologul s-a apucat să-i scoată dinţii. Deţinutul a mai spus că, după ce stomatologul i-a scos un dinte, l-a durut foarte tare, a început să plângă şi a fost obligat de către doctor să înghită toată saliva cu sânge, cu tot cu dintele extras şi nu i s-a asigurat un vas în care să poată scuipa ce avea în gură.

Mai mult, tânărul a declarat că doctorul striga foarte tare la el şi că, la extracţia celui de-al doilea dinte, nu a mai suportat durerea şi a sărit de pe scaun, fugind din cabinetul stomatologic.

Câteva ore mai târziu, tânărul în vârstă de 26 de ani a fost dus la cabinetul medical din cauză că i s-a umflat toată faţa şi i s-a administrat o fiolă de algocalmin. Peste câteva zile, i s-a administrat un tratament cu antibiotic, iar timp de nouă zile nu ar fi putut mânca niciun fel de hrană.

Bărbatul a declarat la proces că i-a rămas un rest dintr-un dinte, iar doctorul refuză să îl mai primească la cabinetul stomatologic pentru investigaţii şi extracţie. C. Romulus mai susţine în acţiunea civilă deschisă la Judecătoria Aiud împotriva Penitenciarului că doreşte să i se facă o expertiză stomatologică, întrucât medicul i-a distrus dantura şi doreşte ca acesta să fie obligat la plata de daune morale, fără a specifica valoarea acestora.

Replica Penitenciarului Aiud

Reprezentaţii Penitenciarului Aiud au respins însă acuzaţiile deţinutului şi au spus că acesta a fost pegătit pentru efectuarea extracţiei.

„În timpul efectuării manoperei, brusc, s-a ridicat de pe scaun şi a spus că nu mai doreşte să i se facă nimic, deoarece îl doare. I s-a propus suplimentarea anesteziei, deoarece unul dintre resturi era aproape extras. Nu a mai dorit să i se facă nimic şi a părăsit încăperea. Referitor la afirmaţia că a fost nevoit să înghită saliva cu sânge, nu este adevărată deoarece o manoperă sângerândă în cazul de faţă, extracţia, se realizează prin tamponare cu comprese sterile, astfel încât sângele nu avea cum să fie înghiţit. Mai mult decât atât, nu avea cum să înghită un dinte, deoarece extracţia nu a fost finalizată”, a afirmat reprezentantul penitenciarului în răspusul dat la afirmaţiile deţinutului.

Medicul a precizat, la rândul său, că, dacă ar mai fi solicitat şi în alte rânduri să fie prezentat la cabinetul stomatologic, cu siguranţă ar fi fost prezent, el respingând afirmaţia potrivit căreia l-ar fi refuzat pe tânărul care a dat în judecată penitenciarul. În final, magistraţii Judecătoriei Aiud au respins, în 23 aprilie 2021, cererea tânărului deţinut şi l-au obligat pe acesta la plata a 100 de lei cu titlul de cheltuieli de judecată.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult